Czym się różnią od siebie manekiny do prowadzenia RKO?

Na rynku jest wiele modeli manekinów do prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Główną funkcją każdego fantomu jest możliwość nauki prawidłowego wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej oraz obsługi AED. Poszczególne modele fantomów RKO różnią się oferowanymi przez siebie, dodatkowymi funkcjami, czułością, materiałem, z którego są wykonane, wytrzymałością, a nawet, co może mniej istotne, karnacją. Na co zwrócić więc uwagę przy zakupie fantomu do resuscytacji krążeniowo-oddechowej?

Przeczytaj, zanim zdecydujesz się na zakup fantomu do resuscytacji

W dzisiejszych czasach posiadanie fantomu do RKO nie jest już kwestią dostępną wyłącznie dla dużych, majętnych firm, organizujących szkolenia z pierwszej pomocy. Fantomy są dostępne na rynku już od około 200 złotych, więc każdy może stać się jego posiadaczem. Są jednak i takie fantomy, za które trzeba zapłacić ponad milion złotych. Kluczowe przy wyborze fantomu do RKO jest jego przeznaczenie. Wybór sprzętu powinien być uzależniony od tego, gdzie i przez kogo będzie on używany. Przykładowo, inne manekiny RKO będą potrzebne w szkole nauki jazdy, a inne zdecydowanie bardziej zaawansowane, w centrach symulacji medycznej.

Podstawowe modele manekinów do nauki RKO na poziomie BLS (ang. Basic Life Support)

Poniżej zostały przedstawione podstawowe manekiny do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Tego typu manekiny mogą znaleźć zastosowanie m.in. w szkole podstawowej, liceum, szkole nauki jazdy, harcówce, jednostce ochotniczej straży pożarnej czy firmie szkolącej z pierwszej pomocy.

1. Fantom Laerdal Mini Anne – podstawowy, nadmuchiwany fantom treningowy. Jego ogromną zaletą, poza niską ceną, są wyjątkowo małe rozmiary, przez co jest wygodny w transporcie i przechowywaniu. Posiada uproszczony kliker, który informuje o odpowiedniej sile wykonywania uciśnięć, dzięki czemu osoba wykonująca czynności resuscytacyjne, sama jest w stanie korygować swoje działania. Mimo małych rozmiarów manekin doskonale odzwierciedla anatomię i fizjologię ciała dorosłego człowieka. Pozwala na uniesienia klatki piersiowej, zaciśnięcie nosa, odchylenie głowy i uniesienie podbródka.

2. Fantom Laerdal Little Anne QCPR – podstawowy fantom treningowy, który może być uzupełniony o moduł QCPR, czyli innowacyjną technologię pozwalającą na kontrolowanie poprawności wykonywanego treningu w urządzeniu mobilnym za pomocą bezpłatnej aplikacji. Posiada wszystkie elementy, co fantom Laerdal Mini Anne, w tym pełne odzwierciedlenie anatomii i fizjologii dorosłego człowieka. Gwarantuje wyższą jakość szkolenia oraz dzięki poszerzonej informacji zwrotnej, większe zaangażowanie uczestników szkolenia. Dzięki systemowi QCPR instruktor prowadzący szkolenie jest w stanie jednocześnie obserwować poczynania wielu kursantów. Aplikacja pokazuje szczegółowy wykaz głębokości i tempa ucisków, całkowitego zwolnienia ucisku klatki piersiowej, objętości oddechów, a także ilości ucisków i wentylacji. W tym modelu dostępne są również manekiny do nauki resuscytacji krążeniowo-oddechowej niemowlęcia – fantom Laerdal Little Baby QCPR i dziecka – fantom Laerdal Little Junior QCPR. Podobne fantomy oferują firmy Pestan lub Ambu.

3. Fantom Brayden Basic i Fantom Brayden LED – są to również podstawowe manekiny, które zostały wykonane z bardzo wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe. Wersja LED dodatkowo zawiera wskaźniki świetlne, które udzielają informacji zwrotnej o jakości wykonywanych uciśnięć i wdechów. Wizualizują one krążenie i przepływ krwi do mózgu.

Fantomy ALS (ang. Advanced Life Support)

Manekiny służące do nauki zaawansowanych zabiegów ratowniczych, umożliwiają przeprowadzanie realistycznych treningów w zakresie ratowania życia. Zaawansowane modele manekinów do nauki RKO, poza podstawowymi funkcjami, oferują szereg dodatkowych możliwości. Manekiny ALS wyposażone są w mechanizmy, które umożliwiają realistyczne symulacje. Obejmują m.in. różne scenariusze intubacji, wykonywanie iniekcji dożylnych i domięśniowych oraz pomiar ciśnienia. Przykładowo fantomy firmy Gaumard, są przystosowane typowo pod różnego rodzaju symulacje medyczne. Tego rodzaju, zaawansowane fantomy, umożliwiają profesjonalną naukę przyszłym lekarzom i specjalistom. Manekiny firmy Gaumard umożliwiają osłuchiwanie, reagują na podanie leków, a nawet przeprowadzenie symulacji porodu naturalnego.

Możliwość trenowania różnego rodzaju czynności ratunkowych na zaawansowanych fantomach, pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności, które usprawnią działania w praktyce.

Autor

Aleksandra Strzałkowska

Najbardziej gadatliwa osoba, jaką mogliście spotkać to właśnie Strzałka. Studentka andragogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Swój wolny czas spędza na tworzeniu i szlifowaniu swoich umiejętności w zakresie fotografii, rysunku, malarstwa i haftu. W social mediach pracuje jako moderator, pilnując przestrzegania netykiety i prywatnie dzieli się swoją artystyczną twórczością.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

ul. Emaliowa 28E,

02-295 Warszawa

tel.: +48 660 860 112

AEDMAX.PL Sp. z o.o. , ul. Emaliowa 28 E, 02-295 Warszawa, wpisana do KRS pod numerem 0000723876 przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy.

NIP: 5223118942, REGON: 369793658. Wysokość kapitału zakładowego: 5.000 złotych.