AED na osiedlu

Ogólnodostępne skrzynki z AED to, ku naszej niezmiernej radości, coraz częstszy widok na osiedlach. Oznacza to nic innego jak fakt, że populacja znacznie większą wagę przywiązuje obecnie do bezpieczeństwa. Niestety nawet w dużych miastach wciąż jest wiele miejsc, w których Automatyczne Defibrylatory Zewnętrzne nie są dostępne w ogóle, bądź są dostępne w zbyt dużej odległości, aby można było z nich skorzystać i uratować komuś życie. Jeśli na Waszym osiedlu również nie ma jeszcze AED i zastanawiacie się nad tym — ten artykuł jest dla Ciebie!

Bezpieczeństwo to podstawowa potrzeba każdego z nas

Jedną z podstawowych potrzeb człowieka, zgodnie z piramidą Maslowa, jest poczucie bezpieczeństwa. Odnosi się ono zarówno do bezpieczeństwa fizycznego, ekonomicznego, jak i zdrowotnego. Bezpieczeństwo, zaraz po potrzebach fizjologicznych, stanowi potrzebę niższego rzędu. Oznacza to, że jest ono niezbędne do życia i prawidłowego rozwoju. Aby pojawiły się potrzeby wyższego rzędu, czyli np. potrzeba uznania i samorealizacji, człowiek musi czuć się bezpiecznie.

Brak lęku o siebie i swoich bliskich oraz unikanie niepożądanych zdarzeń w życiu również zaliczymy do składowych odczuwanego bezpieczeństwa. Każdy z nas unika bólu. Bierzemy leki, aby zapobiegać poważnym chorobom. Zrobimy również wszystko, aby uniknąć śmierci. Do takich działań z powodzeniem można zaliczyć zamontowanie AED na swoim osiedlu.

Z AED jest bezpiecznie!

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to obecnie jedyny powszechnie dostępny sprzęt medyczny, który może uratować komuś życie. AED w najbliższej okolicy zamieszkania znacznie zwiększa szansę na przeżycie osób poszkodowanych. 

W przypadku nagłego zatrzymania krążenia, które jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w Polsce, wystarczą 3-4 minuty, aby mózg zaczął obumierać. Wraz z zatrzymaniem serca przestaje być transportowany w organizmie tlen, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Niewystarczająca ilość tlenu w mózgu powoduje jego nieodwracalne uszkodzenie i w rezultacie śmierć. Ważna jest więc natychmiastowa reakcja. 

Obecnie, w czasach pandemii koronawirusa, większość ludzi pracuje zdalnie. W domach i w mieszkaniach spędza się zatem bardzo długie godziny. To właśnie tam jesteśmy w dużej mierze narażeni na NZK, czyli Nagłe Zatrzymanie Krążenia. Może się ono przytrafić każdemu. Każdy też może znaleźć się w sytuacji konieczności udzielenia pierwszej pomocy drugiej osobie. Możliwość skorzystania z profesjonalnego sprzętu znacznie zwiększa poczucie bezpieczeństwa. 

 

AED dla każdego, czyli pierwsza pomoc na osiedlu

Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny może być użyty zarówno w przypadku dorosłego, jak i dzieci. Obsługa tego w pełni profesjonalnego sprzętu jest na tyle łatwa, że bez problemu może go użyć każda nieprzeszkolona osoba. Użycie defibrylatora jest intuicyjne. Urządzenie krok po kroku prowadzi komendami głosowymi osobę udzielającą pomocy, minimalizując stres i pomagając działać prawidłowo. Dodatkowo AED swoimi komendami towarzyszy w całym procesie przeprowadzania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Defibrylator przeprowadza analizę rytmu serca oraz dostarcza szok elektryczny poszkodowanemu.

Osiedlowe MUST HAVE!

Każdy z nas chce mieszkać w bezpiecznej, przyjaznej okolicy, by móc bez strachu prawidłowo funkcjonować. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez CBOS w 2018 roku 93% Polaków jest przekonanych, że osiedle, dzielnica lub wieś, w której mieszkają, jest bezpieczna i spokojna. Na terenie osiedli stosuje się wiele rozwiązań zapewniających mieszkańcom bezpieczeństwo, np. ogrodzenia, szlabany, ochrona czy monitoring. Bezpieczeństwo to jednak znacznie szersza kwestia, którą trzeba rozważyć wielopłaszczyznowo. Warto pomyśleć również o ochronie swojego zdrowia, a nawet życia. Najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie ogólnodostępnego defibrylatora. Warto również przeszkolić mieszkańców z udzielania pierwszej pomocy i zademonstrować, w jaki sposób funkcjonuje AED.

Skąd wziąć pieniądze na osiedlowe AED?

Jedną z propozycji podjęcia działań mających na celu wspólne dobro, jest zakup Automatycznego Defibrylatora Zewnętrznego AED, ale nie zawsze są na takie inwestycje pieniądze. Sposób pozyskania środków na zakup defibrylatora warto ustalić w ramach spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty sąsiedzkiej. Można np. zorganizować zrzutki internetowe na portalu wspieram.to lub zrzutka.pl. W artykule 5 sposobów na sfinansowanie zakupu AED podajemy konkretne sposoby, zajrzyjcie tam i zapoznajcie się z nimi, jeśli zainteresował Was ten temat.

Wszyscy mieszkańcy osiedli przyczyniają się do podnoszenia lub obniżania poziomu życia w swojej okolicy. Warto aktywizować się wzajemnie i motywować do podejmowania działań mających na celu zapewnienie wspólnego bezpieczeństwa lub jego poprawę. 

Pamiętajcie! Im bliżej będziecie mieli sprzęt ratujący życie, tym szybciej zostanie Wam lub Waszym bliskim udzielona pomoc i tym większa szansa na przeżycie. 

Więcej o AED możecie przeczytać tutaj.

Autor

Anna Przybylska

Kobieta wszechstronna – kryminolog, wychowawca, pedagog, ratownik, pracownik socjalny, mama. Na co dzień pracuje w specjalistycznej, zaawansowanej pomocy rodzinom m.st. Warszawy. Niepoprawna optymistka. Miłośniczka minimalizmu i planowania, która twierdzi, że doba ma często więcej, niż 24 godziny. Jej pasją są nowe technologie, pisanie, żeglarstwo, gra na instrumentach, rozwój oraz praca z ludźmi i wspieranie ich w osiąganiu postawionych sobie celów.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik