AED w samochodzie prywatnym

Auto jest jednym z miejsc, w którym spędza się wiele godzin. Zgodnie z raportem „Nasze życie w samochodzie” marki Citroen z 2016 r., Europejczycy w ciągu całego swojego życia spędzają w samochodzie ponad 4 lata. 

Niebezpieczne zdarzenia komunikacyjne często mogą mieć miejsce w dalekiej odległości od szpitali. Takie sytuacje znacznie zmniejszają szansę na szybkie otrzymanie pomocy medycznej. Warto zatem chronić swoje życie indywidualnie, np. poprzez zaopatrzenie się w defibrylator AED. Posiadanie AED w samochodzie prywatnym może uratować Twoje życie oraz życie Twojej rodziny.

Nagłe zatrzymanie krążenia

Nagłe zatrzymanie krążenia jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci w Polsce. Wraz z zatrzymaniem serca przestaje być również transportowany w organizmie tlen, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu. Niewystarczająca ilość tlenu w mózgu powoduje jego nieodwracalne uszkodzenie i w rezultacie śmierć. Wystarczą 3-4 minuty, aby mózg zaczął obumierać. Ważna jest więc natychmiastowa reakcja. 

Defibrylatory są podstawowym narzędziem ratującym życie, a dostęp do nich jest coraz bardziej powszechny. Posiadanie AED w samochodzie znacznie zwiększa szansę na przeżycie jego pasażerów. Każdy może znaleźć się w sytuacji konieczności udzielenia pierwszej pomocy. Dobrze, jeśli wówczas jest możliwość skorzystania z profesjonalnego sprzętu.

Wypadek drogowy a defibrylator AED

Wypadki drogowe zdarzają się codziennie. Kierowcy i pasażerowie, którzy spędzają wiele godzin w samochodzie, są na nie nieustannie narażeni. W wielu zdarzeniach komunikacyjnych dochodzi do zatrzymania krążenia, a obecność AED w pobliżu, może poszkodowanym uratować życie.

AED i systemy umożliwiające wykrywanie pieszych, tak jak pasy bezpieczeństwa i poduszki powietrzne, powinny znajdować się w standardzie wyposażenia każdego samochodu. Niestety realia pokazują co innego. Każdy świadomy kierowca może jednak na własną rękę wyposażyć się w sprzęt, który może uratować życie. Jeśli podróżuje się z rodziną, warto przy zakupie AED pomyśleć również o dzieciach. O tym, na co należy zwrócić uwagę wybierając AED, przeczytasz tutaj.

 

Apteczka samochodowa

Podstawowym i niezbędnym wyposażeniem samochodu jest apteczka. Co ciekawe apteczka jest obowiązkowa tylko w przypadku pojazdów, których używa się do przewozu osób (autobusów, taksówek). Każdy jednak potwierdzi, że warto ją mieć w aucie. Podobnie jest z automatycznym defibrylatorem AED. Prawo nie nakazuje mieć go na wyposażeniu samochodu. Rozsądek i społeczna odpowiedzialność podpowiada jednak, że zarówno apteczkę, jak i automatyczny defibrylator AED warto w aucie posiadać.

Jeśli jeszcze nie posiadasz apteczki, tutaj możesz ją kupić.

Defibrylator AED - sprzęt dla całej rodziny

Obawy przed użyciem AED są całkowicie nieuzasadnione. Automatyczny defibrylator AED jest przystosowany do użycia przez każdą, również niewyszkoloną osobę. Użycie defibrylatora jest intuicyjne i mogą z niego korzystać również dzieci. Urządzenie krok po kroku prowadzi komendami głosowymi osobę udzielającą pomocy. Towarzyszy w całym procesie resuscytacji krążeniowo-oddechowej, przeprowadza analizę rytmu serca oraz dostarcza szok elektryczny. Po zakupie AED warto mimo wszystko zapoznać całą swoją rodzinę ze sprzętem i poinformować o miejscu, w którym będzie on dostępny.

W przypadku zatrzymania krążenia kluczowym czynnikiem jest czas. Szybkie użycie AED zwiększa szansę na przeżycie nawet do 75%. 

Pamiętaj! Im szybciej zostanie wykonana defibrylacja, tym większa szansa na przeżycie.

O życiu Twoim i Twoich dzieci decydują sekundy. 

Więcej o AED możecie przeczytać tutaj.

 

Autor

Anna Przybylska

Kobieta wszechstronna – kryminolog, wychowawca, pedagog, ratownik, pracownik socjalny, mama. Na co dzień pracuje w specjalistycznej, zaawansowanej pomocy rodzinom m.st. Warszawy. Niepoprawna optymistka. Miłośniczka minimalizmu i planowania, która twierdzi, że doba ma często więcej, niż 24 godziny. Jej pasją są nowe technologie, pisanie, żeglarstwo, gra na instrumentach, rozwój oraz praca z ludźmi i wspieranie ich w osiąganiu postawionych sobie celów.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik