Sprawdź nasz sklep online!

Share on facebook
Facebook
team_5

AUTOR

Patrycja Psuj

Dusza podróżnika, która nie usiedzi. Nie może się zdecydować czy bardziej zależy jej na ratowaniu ludzkiego życia czy psychiki. Kursuje pomiędzy Krakowem, a Warszawą czując, że jej misją jest naprawa świata. Walczy dzielnie, aby misję tę realizować jako product marketing menager, project manager, ratownik medyczny, psycholog, wykładowca akademicki. Frontów wiele, ale i entuzjazmu niemało. Fanka Gwiezdnych Wojen i Star Treka. W wolnych chwilach bloguje.

Uwaga wstrząs! Co powinniśmy wiedzieć o anafilaksji.

Alergia w powszechnym rozumieniu kojarzona jest przeważnie z katarem, łzawieniem oczu i wysypką. Niestety niewiele osób ma świadomość, że istnieje postać ostrej, gwałtownie przebiegającej reakcji alergicznej mogącej zagrożyć życiu – anafilaksji.

Ostra reakcja alergiczna

Jeżeli ktoś doświadczył w swoim życiu reakcji alergicznej na właśnie zjedzone krewetki, bądź reaguje płaczem po każdym wiosennym spacerze (w reakcji na kwitnienie kwiatów lub pyłki drzew ) – wie, jaka alergia potrafi być męcząca. Opuchnięte oczy, zatkany nos, swędząca skóra, to jednak nie jedyne objawy reakcji nadwrażliwości. Niektórzy z nas reagują na alergeny o wiele silniej – w ich organizmie może rozwinąć się anafilaksja, czyli ciężka, zagrażająca życiu reakcja alergiczna. Najgroźniejszą postacią anafilaksji jest wstrząs anafilaktyczny, czyli ciężka, szybko rozwijająca się reakcja nadwrażliwości, w której występuje zagrażające życiu obniżenie ciśnienia tętniczego.

“U osób, które już przeszły incydent anafilaksji np po użądleniu, po kolejnym może dojść do zapaści sercowo-naczyniowej i nawet do zgonu w ciągu 10-15 minut.”*

Przyczyny anafilaksji

Przyczyny anafilaksji dzielimy na alergiczne i niealergiczne. 1. Do alergicznych przyczyn należą:
 • Leki: antybiotyki, cytostatyki, aspiryna,
 • Użądlenia przez owady błonkoskrzydłe (osy, pszczoły), jad,
 • Białka podawane pozajelitowo – enzymy (streptokinaza), surowice (przeciwtężcowa), hormony (insulina), oraz preparaty alergenów stosowane w diagnostyce in vitro i w immunoterapii,
 • Pokarmy – pszenica, ryby, owoce morza, owoce cytrusowe i orzeszki ziemne, jaja, konserwanty,
 • Alergeny wziewne – sierść konia, kota, psa, lateks.

  2. Do niealergicznych przyczyn należą:
 • Preparaty immunologiczne czyli krew i preparaty krwiopochodne, szczepionki, błony dializacyjne.
 • Obecność mediatorów lub podobnych substancji w pokarmach (histamina, tyramina) lub niewystarczająca aktywność enzymów rozkładających mediatory anafilaksji.
 • Inne lub nieznane dotąd mechanizmy – zanieczyszczenia pokarmów, środki konserwujące, oraz radiologiczne środki cieniujące. Wstrząs anafilaktyczny występuje u ok 2 % osób każdego roku. Najbardziej narażone są małe dzieci, które alergicznie reagują na składniki pokarmów. Za anafilaksję u dorosłych najczęściej odpowiadają leki i użądlenia owadów.
 • Odwiedź nasz sklep AEDMAX24.PL

  Objawy anafilaksji

  Łagodna reakcja alergiczna charakteryzuje się najczęściej: świądem skóry, wypukłą, czerwoną wysypką (pokrzywką), katarem, kichaniem, opuchniętymi oczami.

  Poważnej reakcji alergicznej wymagającej natychmiastowego wezwania pomocy towarzyszą także narastające problemy z oddychaniem powstające w wyniku skurczu oskrzeli oraz niedrożności dróg oddechowych oraz obrzmienie języka, gardła i twarzy.

  Jeżeli to możliwe, powinno się usunąć czynnik, który doprowadził do anafilaksji (niezwłocznie przerwać podawanie podejrzanego leku, usunąć żądło owada, jeśli można to szybko zrobić). Nie należy opóźniać rozpoczęcia resuscytacji, jeżeli usunięcie czynnika wywołującego nie jest możliwe.

  Użycie adrenaliny w anafilaksji

  Osoby, u których występuje poważna reakcja alergiczna powinny mieć przy sobie adrenalinę i wiedzieć jak ją podać. Adrenalina jest lekiem ratującym życie, więc nie czekajmy z jej podaniem! Może się zdarzyć, że świadkowie zachorowania będą musieli pomóc takiej osobie wstrzyknąć lek. Podanie adrenaliny pozwoli osobie z poważną reakcją alergiczną łatwiej oddychać i nie dopuści do rozwinięcia wstrząsu, anafilaktycznego który zagraża życiu.

  W Polsce dostępne są automatyczne wstrzykiwacze oraz ampułkostrzykawki – gotowe do natychmiastowego użycia. Ważne jest, że lek możemy wstrzyknąć przez ubranie – nie ma potrzeby podwijać choremu rękawa bądź nogawki spodni (adrenalinę podaje się w bok uda). Lek zaczyna działać po kilku minutach doprowadzając do zatrzymania objawów wstrząsu anafilaktycznego.

  Pierwsza pomoc w anafilaksji

  • Upewnij się, że miejsce zdarzenia jest bezpieczne.
  • Jeśli chory reaguje, zbierz wywiad i dowiedz się czy ma przy sobie wstrzykiwacz z adrenaliną, którą powinien użyć.
  • Jeśli chory nie może jej użyć samodzielnie, skorzystaj ze wstrzykiwacza z adrenaliną, zgodnie z instrukcją. Możesz jej użyć przez ubranie albo na gołą skórę.
  • Masuj miejsce wkłucia przez około 10 sekund i zanotuj godzinę podania.
  • Wezwij pomoc dzwoniąc pod numer alarmowy.

  Film instruktażowy portalu Medycyna Praktyczna dotyczący podaży adrenaliny: https://adwd.mp.pl/filmy/pacjenci/video360/pediatria/adrenalina1.mp4

  https://pulsmedycyny.pl/w-anafilaksji-potrzebna-jest-szybkosc-dzialania-887387

  Przeczytaj również:

  82789528_565142970740026_5154736653926924288_o
  AEDrekrutuje

  Dołącz do #teamAEDMAX – Account Manager

  Szukamy osoba, która ma super moce – potrafi wyszukać klienta, określić jego oczekiwania i zaoferować odpowiednią ofertę tak, aby klient zdecydował się na współpracę. Proste? Jeżeli tak – odezwij się do nas, bo czekam właśnie na Ciebie!

  czytaj więcej »

  Podziel się się wiedzą ze znajomymi

  Share on facebook
  Facebook
  Share on google
  Google+
  Share on twitter
  Twitter
  Share on linkedin
  LinkedIn

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Odwiedź nasz sklep

  AEDMAX24.PL

  Defibrillator_HS1_AED
  Fantom_Laerdal_Little_Anne_QCPR_1
  Defibrillator_FRx_PELI

  Odwiedź nasz sklep AEDMAX24.PL

  BIURO: Emaliowa 28E, Warszawa

  +48 660 860 112

  AEDMAX.PL Sp. z o.o. , ul. Emaliowa 28 E, 02-295 Warszawa, wpisana do KRS pod numerem 0000723876 przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XIII Wydział Gospodarczy.

  NIP: 5223118942, REGON: 369793658. Wysokość kapitału zakładowego: 5.000 złotych.  Add to cart

  Dołącz do programu

  Pobierz przykładowy wniosek

  Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik