Apteczka na wycieczki rowerowe

Szykując się na wycieczkę rowerową, ale również jadąc do pobliskiego sklepu, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Pierwszą rzeczą, która sympatykom wycieczek rowerowych przychodzi do głowy, jest zazwyczaj sprawdzenie ilości powietrza w oponach. Jest to oczywiście bardzo ważne, ale trzeba również pamiętać o bezpieczeństwie, czyli zapewnieniu ochrony sobie i swojemu rowerowi. Nigdy nie wiadomo, kiedy wydarzy się sytuacja, w której taka ochrona będzie potrzebna.

Co powinna zawierać apteczka rowerowa?

Apteczka rowerowa, to rodzaj apteczki osobistej, czyli takiej, która zawiera wyposażenie podręczne dla ochrony jednej lub dwóch osób. Powinna zawierać opatrunki i akcesoria do zaopatrzenia prostych urazów, takich jak nieduże krwotoki, skaleczenia czy zwichnięcia. W Polsce nie ma obecnie wprowadzonych norm, które regulowałyby wyposażenie apteczek przeznaczonych do różnych, też prywatnych, celów, dlatego często korzysta się z norm niemieckich, określanych jako DIN. Posługiwanie się tymi normami jest jednak zupełnie dobrowolne. Zgodnie z normą DIN13167 opracowanej dla apteczek rowerowych, w skład zestawu ochronnego wchodzą m.in. plastry, opatrunki indywidualne, chusta opatrunkowa, koc ratunkowy, nożyczki, rękawice winylowe oraz instrukcja udzielania pierwszej pomocy wraz z wykazem telefonów alarmowych. Apteczkę warto dodatkowo wyposażyć w maskę do oddychania, która może się przydać, przy prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. 

W przypadku rodzinnej wyprawy rowerowej, wędrówki harcerskiej lub klasowego rajdu rowerowego radzimy zaopatrzyć się w zestaw TRAUMAKIT Apteczka Modułowa – Zranienia.

Montaż apteczki rowerowej

Apteczkę rowerową można po prostu włożyć do plecaka. Istnieje jednak ryzyko, że gdy będzie pilnie potrzebna, nie będzie jej można znaleźć. Wypadek zdecydowanie nie jest dobrym momentem na przeszukiwanie plecaka, dlatego apteczka powinna być zamontowana w taki sposób, aby dostęp do niej nie był utrudniony. Do wyboru mamy dodatkowe sakwy podczepiane do plecaka albo montaż apteczki bezpośrednio do roweru. Ważne, aby pamiętać również, o wodoodporności apteczki. 

Dla osób, które często podróżują rowerem, idealna będzie lekka, mała i poręczna apteczka rowerowa AEDMAX, którą dzięki obecności dwóch rzepów, można łatwo i szybko zamocować, np. do ramy roweru. Jej wygodne otwieranie od góry, za pomocą zamka błyskawicznego, umożliwia bezproblemowe sięganie po potrzebne akcesoria. 

Osobom, które wolą przymocowanie apteczki pod siedzeniem lub kierownicą roweru, proponujemy apteczkę rowerową Medres. Dwa, bardzo mocne rzepy, umożliwiają jej montaż dosłownie w kilka sekund. 

Obie apteczki skompletowane są zgodnie z normą DIN13167 oraz wykonane z wytrzymałego, wodoodpornego materiału.

 

Apteczki rowerowe na ramę oraz apteczki rowerowe pod siodełko czy kierownicę, są idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo i lubią dobrze zorganizowaną przestrzeń wokół siebie.
 
Dla miłośników motocykli mamy z kolei apteczkę motocyklową, którą można zamontować np. na udzie.

O czym jeszcze należy pamiętać, planując wycieczkę rowerową?

Wycieczki rowerowe bardzo często odbywają się przy pięknej, słonecznej pogodzie. Takie warunki sprzyjają turystyce rowerowej. Przy wysokiej temperaturze powietrza i dużym nasłonecznieniu, należy jednak pamiętać o nakryciu głowy i odpowiednim nawodnieniu, aby nie narażać się na wystąpienie udaru cieplnego.

Na bezpieczeństwo podczas wycieczek rowerowych wpływa również stan techniczny roweru oraz stosowane środki bezpieczeństwa. Podstawą wyposażenia rowerzysty jest kask. Sklepy rowerowe, już za kilka złotych, oferują też odblaski, dzięki którym widoczność rowerzystów na drodze znacznie się poprawia. Warto mieć przy sobie również różnego rodzaju łatki i dętki. Na dalszą trasę, przydatnym gadżetem może okazać się też łyżka do demontażu opon rowerowych

Rower, podobnie jak samochód i organizm ludzki, wymaga okresowej kontroli. W przypadku roweru i samochodu chodzi oczywiście o regularne wykonywanie przeglądu technicznego. O tym, kiedy jest najlepszy czas na przegląd roweru, możecie przeczytać tutaj.

Autor

Anna Przybylska

Kobieta wszechstronna – kryminolog, wychowawca, pedagog, ratownik, pracownik socjalny, mama. Na co dzień pracuje w specjalistycznej, zaawansowanej pomocy rodzinom m.st. Warszawy. Niepoprawna optymistka. Miłośniczka minimalizmu i planowania, która twierdzi, że doba ma często więcej, niż 24 godziny. Jej pasją są nowe technologie, pisanie, żeglarstwo, gra na instrumentach, rozwój oraz praca z ludźmi i wspieranie ich w osiąganiu postawionych sobie celów.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik