- Anna Przybylska
- 27 lipca, 2021
- apteczka, apteczka w górach, GOPR, góry, pierwsza pomoc, TOPR, zabezpieczenie urazu
Apteczka w góry - o czym warto pamiętać?
Wyprawa w góry tak naprawdę zaczyna się długo przed wyjściem na szlak. Szykujemy plecak, pelerynę przeciwdeszczową, odpowiednie obuwie, ciepłą bluzę, spodnie trekkingowe, termos i wiele innych rzeczy, ale czy pamiętamy o apteczce? Miejsca w plecaku jest zazwyczaj niewiele. Mimo wszystko warto wygospodarować tam przestrzeń na apteczkę lub przytroczyć ją na zewnątrz plecaka. W nieszczęśliwych okolicznościach może ona okazać się najważniejszym wyposażeniem naszego plecaka i uratować nam życie.
Co grozi nam w górach?
Wiele osób podchodzi do turystyki górskiej jak do spaceru po lesie. Niestety, bywa to niebezpieczne w skutkach. Góry są nieprzewidywalne, a warunki atmosferyczne zmieniają się tam tak szybko, że czasem nie można na nie odpowiednio zareagować. Do każdej wyprawy górskiej należy się zatem dobrze przygotować!
Wymagający, górzysty i często śliski teren, o wiele częściej może być przyczyną upadków, stłuczeń, zwichnięć, skaleczeń, a nawet złamań. Jedną z ważniejszych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę, jest również fakt, że pomoc nie nadejdzie od razu! Powinniśmy być zatem przygotowani, aby móc bezpiecznie, w jednym miejscu, poczekać na nadejście profesjonalnej pomocy.
O zagrożeniach, z jakimi można spotkać się w górach, pisaliśmy szerzej w artykule Pierwsza pomoc w górach — zadbaj o swoje bezpieczeństwo, jeśli jeszcze go nie czytaliście, warto się z nim zapoznać.
Co powinna zawierać apteczka w góry?
Środki opatrunkowe to must have każdego miłośnika górołażenia. Plastry w wielu rozmiarach, rozmaite bandaże, kompresy, gazy — to podstawa. Wydaje się dużo? I tak i nie. Dobrze zebrany i spakowany zestaw nie będzie zajmował dużo miejsca, a może uratować życie Wam lub towarzyszom Waszej wędrówki.
Podstawowy zestaw, jaki każdy piechur powinien mieć ze sobą podczas górskiej wędrówki to Moduł Zranienia, o którym więcej pisaliśmy w artykule Trauma Kit — Moduł Zranienia. Jest to uniwersalny, mobilny i wygodny pakiet ponad 30 elementów niezbędnych podczas opatrywania wszelkiego rodzaju ran, zranień i krwawień o małej intensywności. Moduł ten umożliwia zabezpieczenie licznych urazów oraz bardzo wielu stanów zagrożenia życia.

Moduł Zranienia w swoim składzie posiada:
- Rękawiczki jednorazowe nitrylowe „ L” – 2 pary
- Maska ochronna 3 warstwowa – 1 szt.
- Opaska elastyczna 12 cm x 5 cm – 2 szt.
- Kompres gazowy 7,5×7,5 cm – 2 szt.
- Gaza opatrunkowa 17-nitkowa 1/2m² – 1 szt.
- Gaza opatrunkowa 17-nitkowa 1m² – 1 szt.
- Bawełniana chusta trójkątna – 1 szt.
- Bandaż piankowy Soft Foam 6 x 40 cm – 1 szt.
- Przylepiec foliowy transparentny 2,5 cm x 5 m – 1 szt.
- Plaster z opatrunkiem 1,9 cm x 7,6 cm – 5 szt.
- Siatka opatrunkowa nr 4 – 30 cm
- Siatka opatrunkowa nr 8 – 30 cm
- Strip 3M 3 x 75 mm – 5 szt.
- Opatrunek hydrożelowy 6×12 cm – 1 szt.
- Nożyczki metalowe małe – 1 szt.
- Gazik do dezynfekcji – 5 szt.
- Tampon do nosa Stop Hemo – 2 szt.
W zestawie znajdują się również rzadko spotykane w innych apteczkach: bandaż adhezyjny (samoprzylepny) oraz specjalne plastry do zamykania ran, które spajają ich brzegi i przyspieszają proces gojenia, minimalizując powstawanie blizn. Takie opatrunki są idealnym rozwiązaniem na górskie wyprawy, gdzie przez długi czas, nawet w sytuacji zagrożenia życia, jesteśmy zdani sami na siebie.
Jeśli chcecie być jeszcze lepiej przygotowani do wyprawy w góry i móc zareagować, gdy ktoś ulegnie wypadkowi, zabierzcie ze sobą również Moduł Złamania. Za jego pomocą będziecie mogli zabezpieczyć i unieruchomić uszkodzoną kończynę do czasu nadejścia pomocy i przetransportowania do szpitala.
Skład Modułu Złamania:
- Rękawiczki jednorazowe nitrylowe „ L” – 2 pary
- Szyna typu Sam Splint 50 cm x 11 cm – 1 szt.
- Opaska elastyczna 12 cm x 5 cm – 4 szt.
- Opaska dziana 10 cm x 4 cm – 4 szt.
- Gaza opatrunkowa 17-nitkowa 1/2m² – 2 szt.
- Bawełniana chusta trójkątna – 1 szt.
- Folia NRC (koc termiczny)- 1szt
Oczywiście można również szynę Sam Splint z zestawu zastosować na sobie, jednak z pomocą drugiej osoby, jest to o wiele łatwiejsze. Przypominamy, że ze względów bezpieczeństwa, na wyprawy górskie nie powinno się wybierać w pojedynkę.
Pomocna może się również okazać folia NRC. Zapewni nam komfort termiczny w przypadku zmiennych warunków atmosferycznych bądź w sytuacji, gdy zmuszeni jesteśmy przez dłuższy czas przebywać w jednym miejscu, np. oczekując ze złamaną kończyną na nadejście pomocy.
Leki w apteczce?
Oczywiście w żadnej gotowej apteczce nie znajdziecie leków. Jeśli kompletujecie apteczkę na własny użytek, pamiętajcie przede wszystkim o lekach, które przyjmujecie na stałe. Pomocne mogą okazać się również środki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, leki na przeziębienie, krem z filtrem oraz środki na oparzenia słoneczne. Pamiętajcie o odpowiednich warunkach przechowywania wszystkich leków, które ze sobą zabieracie!

Gdzie przechowywać apteczkę?
Do apteczki, którą bierzecie ze sobą na wędrówkę, powinien być łatwy dostęp. W momencie wypadku, podczas sytuacji zagrożenia życia, nie będziecie mieli czasu, aby przerzucać cały plecak do góry nogami w poszukiwaniu apteczki. Warto wygospodarować na nią miejsce na samej górze plecaka, aby z łatwością móc sięgnąć po potrzebne materiały opatrunkowe. Doskonałym rozwiązaniem jest również przytroczenie apteczki na zewnątrz plecaka, aby zawsze była pod ręką.
NUMERY RATUNKOWE W POLSKICH GÓRACH
985 lub 601 100 300
Międzynarodowy numer alarmowy 112 również funkcjonuje w górach, jednak warto korzystać z bezpośrednich numerów, wymienionych wyżej.
Pamiętajcie, aby spisać numery ratunkowe przed wyjściem na szlak — w sytuacji niebezpiecznej możecie ich nie pamiętać!


Autor
Anna Przybylska
Kobieta wszechstronna – kryminolog, wychowawca, pedagog, ratownik, pracownik socjalny, mama. Na co dzień pracuje w specjalistycznej, zaawansowanej pomocy rodzinom m.st. Warszawy. Niepoprawna optymistka. Miłośniczka minimalizmu i planowania, która twierdzi, że doba ma często więcej, niż 24 godziny. Jej pasją są nowe technologie, pisanie, żeglarstwo, gra na instrumentach, rozwój oraz praca z ludźmi i wspieranie ich w osiąganiu postawionych sobie celów.
Newsletter AEDMAX:
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty przestrzeń miejska psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE traumakit trauma kit webinar webinarium wypadek zdrowie