- Anna Przybylska
- 9 czerwca, 2021
- apteczka, apteczka samochodowa, pierwsza pomoc, traumakit
Apteczka w samochodzie
Apteczka jest podstawowym i niezbędnym wyposażeniem każdego samochodu, lecz co może zdumiewać, w większości przypadków, nieobowiązkowym. Posiadanie apteczki samochodowej jest uregulowane prawnie tylko w przypadku pojazdów, których używa się do przewozu osób (autobusów, taksówek). Każdy świadomy człowiek, a skoro czytasz ten artykuł, to niewątpliwie jesteś taką osobą, potwierdzi, że warto mieć apteczkę w aucie. Podobnie jest, gdy chodzi o automatyczny defibrylator AED. Prawo nie nakazuje posiadania go w wyposażeniu samochodu. Rozsądek i społeczna odpowiedzialność podpowiada jednak, że warto się zaopatrzyć zarówno w apteczkę, jak i automatyczny defibrylator zewnętrzny AED.
Udzielenie pierwszej pomocy to obowiązek
Każdy z nas, zgodnie z art. 162 Kodeksu Karnego, ma obowiązek udzielenia pomocy człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Uczestnicząc w wypadku drogowym, możemy być pierwszą osobą, która będzie miała szansę uratować życie współpasażerów lub innych uczestników ruchu drogowego. Bez apteczki w samochodzie trudno jednak udzielić pierwszej pomocy.
Co powinna zawierać apteczka samochodowa?
Skoro posiadanie apteczki samochodowej nie jest obowiązkowe, nie ma również obowiązkowego wyposażenia apteczki. Dobrze skompletowany skład apteczki samochodowej może jednak pomóc w uratowaniu życia drugiemu człowiekowi. Apteczka do samochodu powinna zawierać m.in. rękawiczki jednorazowe, gazy opatrunkowe, opaski elastyczne, chustę trójkątną, plastry, opatrunki hydrożelowe czy maskę do oddychania, która może być konieczna podczas resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
Pamiętajcie, że nie musicie sami kompletować apteczki do samochodu. Przygotowaliśmy dla Was zestaw TRAUMA KIT Apteczka Modułowa – Zranienia, który zawiera wszelkie elementy niezbędne podczas opatrywania wszelkiego rodzaju zranień i krwawień, z którymi możecie mieć styczność podczas wypadku komunikacyjnego.
Każdy samochód powinien być wyposażony w gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy. W deszczu lub we mgle odblaski trójkąta ostrzegawczego mogą być jednak niewystarczająco widoczne, aby zapobiec nieszczęściu. Wychodząc naprzeciw takim sytuacjom, przygotowaliśmy dla Was również zestaw TRAUMA KIT Apteczka Modułowa – Wypadek, abyście mogli zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas awarii samochodu, wymiany opony, kolizji czy zwykłego postoju na poboczu. Nad składem modułu pracowało wielu specjalistów, dzięki czemu jest dopracowany w każdym calu.
W skład modułu wchodzi m.in. elektroflara, dzięki której nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych miejsce zdarzenia będzie zawsze dobrze widoczne. Trójkąt ostrzegawczy nie gwarantuje tego, choćby z uwagi na fakt, że przy dużym wietrze może się przewrócić. W trakcie niebezpiecznego zdarzenia komunikacyjnego nie jesteśmy w stanie tego kontrolować. Dodatkowo, aby zapewnić Wam jeszcze lepszą widoczność, wyposażyliśmy zestaw w kamizelkę odblaskową oraz czołówkę. To jedynie kilka przedmiotów z zestawu. Tutaj można sprawdzić, co jeszcze się w nim znajduje.
TRAUMA KIT Apteczka Modułowa – Zranienia oraz TRAUMA KIT Apteczka Modułowa – Wypadek to nieodzowne wyposażenie pozwalające zadbać o bezpieczeństwo swoje, współpasażerów oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jeśli jesteście zainteresowani bardziej zaawansowaną pomocą przedmedyczną, polecamy zaopatrzyć się w TRAUMA KIT Apteczka Modułowa – Złamania oraz TRAUMA KIT Apteczka Modułowa Oparzenia. Oba moduły dostępne są również w zestawie z wytrzymałą torbą TRAUMA KIT.
Jak korzystać z apteczki samochodowej?
Jeśli z obawy o własne bezpieczeństwo nie jesteście w stanie udzielić pierwszej pomocy, pamiętajcie, że wykonanie telefonu alarmowego i zawiadomienie profesjonalnych służb medycznych, to także istotna pomoc.
Numery alarmowe
999 112
Brak apteczki nie skutkuje konsekwencjami prawnymi dla kierowcy. Może jednak uniemożliwić udzielenie pierwszej pomocy, zatem pośrednio przyczynić się do śmierci człowieka, a to o wiele bardziej poważna konsekwencja niż mandat karny.
Apteczka a defibrylator AED
W niektórych zdarzeniach komunikacyjnych posiadanie apteczki samochodowej, niestety, nie wystarczy, by uratować czyjeś życie. Gdy dochodzi do zatrzymania krążenia, niezbędne może okazać się AED. Każdy świadomy kierowca może wyposażyć się w automatyczny defibrylator zewnętrzny.


Autor
Anna Przybylska
Kobieta wszechstronna – kryminolog, wychowawca, pedagog, ratownik, pracownik socjalny, mama. Na co dzień pracuje w specjalistycznej, zaawansowanej pomocy rodzinom m.st. Warszawy. Niepoprawna optymistka. Miłośniczka minimalizmu i planowania, która twierdzi, że doba ma często więcej, niż 24 godziny. Jej pasją są nowe technologie, pisanie, żeglarstwo, gra na instrumentach, rozwój oraz praca z ludźmi i wspieranie ich w osiąganiu postawionych sobie celów.
Newsletter AEDMAX:
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty PSP psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE trauma kit traumakit webinar webinarium wypadek zdrowie