- Karolina Bober
- 25 czerwca, 2021
- astma, astma oskrzelowa, inhalatory, pierwsza pomoc
Astma - czym jest i jak sobie z nią radzić?
O astmie oskrzelowej słyszał już zapewne każdy – czy to w telewizji, prasie lub w internecie. Być może ktoś z Waszej rodziny lub najbliższych znajomych również na nią choruje, w końcu to dość powszechna jednostka chorobowa. Wiele ludzi nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, jak bardzo jest ona dokuczliwa i jak wiele niebezpieczeństw ze sobą niesie. O tym oraz o wielu innych aspektach astmy opowiemy w tym artykule.
Czym jest astma?
Astma, zwana również dychawicą, to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych dotycząca przede wszystkim oskrzeli, charakteryzująca się świszczącym oddechem, dusznościami, uczuciem ściskania w klatce piersiowej oraz napadami kaszlu – głównie nad ranem i późnym wieczorem/w nocy. Wszystkie wymienione wcześniej objawy powstają na skutek odwracalnego zwężenia dróg oddechowych oraz skurczu oskrzeli.
Mówi się, że u większości chorych astma przebiega dosyć łagodnie oraz stabilnie i dopiero po jakimś czasie (przy postaci łagodnej np. 2 razy w tygodniu) dochodzi do tak zwanego napadu – zaostrzenia przebiegu choroby na skutek wielu różnych czynników wywołujących, np. dużej ilości wdychanego kurzu, alergenów, wysiłku fizycznego czy nawet ostrego zapachu perfum. Napad astmy może wywołać również stres, także ten przewlekły i długo utrzymujący się.
Niezdiagnozowana i nieleczona astma może doprowadzić nawet do śmierci, na skutek całkowitego domknięcia się dróg oddechowych oraz oskrzeli, a także innych groźnych powikłań z tego wynikających.
Leczenie astmy
Niestety, astma oskrzelowa jest chorobą nieuleczalną, a jakakolwiek terapia w większej mierze polega po prostu na łagodzeniu jej objawów oraz niedopuszczaniu do pojawiania się ciężkich jej napadów, oraz zaostrzeń. Najbardziej skuteczne leczenie astmy polega przede wszystkim na wprowadzeniu odpowiednio dobranej farmakoterapii oraz ograniczeniu kontaktu z czynnikami wywołującymi dokuczliwe objawy choroby – ma to za zadanie zmniejszenie ryzyka pojawienia się groźnego dla zdrowia i życia napadu. U chorych ze sporadycznymi atakami stosuje się tylko doraźne leki mające za zadanie rozszerzenie oskrzeli i tym samym również ułatwienie oddychania. Takie farmaceutyki występują zazwyczaj w formie inhalatorów lub różnego rodzaju innych leków wziewnych.
W leczeniu astmy bardzo ważnym aspektem jest również zmiana trybu życia. Jeśli chory przez całe życie palił papierosy lub innego rodzaju wyroby tytoniowe, w celu poprawy swojego stanu zdrowia powinien zrezygnować z tego nałogu. Warto również zadbać o mikroklimat mieszkania, w którym astmatyk przebywa. Częste wietrzenie, czy nawet używanie nawilżacza ma dobry wpływ na jakość powietrza, którym chory na co dzień oddycha.

Pierwsza pomoc przy napadzie
Może się zdarzyć tak, że znajdziemy się w sytuacji, w której spotkamy chorego na astmę podczas silnego zaostrzenia choroby. Najprawdopodobniej będzie miał on problemy z oddychaniem, duszności i napady kaszlu. Najważniejsze to nie panikować. Zwykle chorzy podczas łagodnego napadu potrafią sobie sami poradzić ze swoim problemem poprzez wzięcie doraźnego leku przepisanego przez lekarza właśnie na takie sytuacje. Jednak warto mieć na uwadze, że w każdej chwili poszkodowany może potrzebować jednak naszej interwencji.
W momencie, w którym widzimy, że chory jednak nie radzi sobie z atakiem astmy, pierwsze co musimy zrobić to go posadzić w dogodnej dla niego pozycji, najlepiej w takiej, w której będzie mu się najlepiej oddychało. Zadbajmy również o dostęp do świeżego powietrza. Jeśli ustaliliśmy, że poszkodowany ma przy sobie leki, które bierze w trakcie zaostrzenia astmy – pomóżmy mu je przyjąć. Wyjmijmy je dla niego z jego torby/plecaka i podajmy mu tak, by mógł z łatwością z nich skorzystać. Pamiętajmy również o kontrolowaniu stanu naszego poszkodowanego. Jeśli przyjęcie leków nie przynosi żadnych skutków, a objawy napadu astmy nie ustępują, a wręcz przeciwnie – nasilają się, musimy niezwłocznie wezwać zespół ratownictwa medycznego, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 999.
Podsumowując
Astma oskrzelowa jest bardzo groźną chorobą, utrudniającą przede wszystkim jakość życia. Jej częste napady mogą być bardzo niebezpieczne dla chorego, dlatego warto zadbać o jej diagnostykę i leczenie już przy pierwszym pojawieniu się niepokojących objawów wskazujących na tą jednostkę chorobową. Ważne jest, by również wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku ataku astmy – w końcu naprawdę niewiele trzeba, by móc komuś pomóc!


Autor
Karolina Bober
Studentka pielęgniarstwa, entuzjastka szeroko pojętego ratownictwa i pierwszej pomocy. W wolnym czasie wolontariuszka, początkująca Instagramerka mówiąca o ratowaniu ludzkiego życia oraz ratowniczka, która wyjątkowo mocno upodobała sobie zbieranie cennego doświadczenia i wiedzy na wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach medycznych. Ogromna miłośniczka zwierząt (przede wszystkim kotów), domowego ogniska, podcastów o tematyce kryminalnej i dobrej muzyki.
Newsletter AEDMAX:
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty przestrzeń miejska psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE traumakit trauma kit webinar webinarium wypadek zdrowie