Pierwsza pomoc w przypadku ataku paniki

Ataki paniki są bardzo częstym zjawiskiem – o wiele częstszym niż nam się może wydawać. Przyczyny mogą być różne a atak, tak jak nagłe zatrzymanie krążenia, może być nagły i niespodziewany. W tym przypadku nie będzie potrzebny defibrylator a… no właśnie – o czym trzeba wiedzieć, jeżeli chodzi o atak paniki?

To nie jest typowe

Nagłe poczucie lęku, przyśpieszone tętno, zawroty głowy, walące serce, duszności i bóle brzucha, które trwają od kilku do kilkunastu minut – brzmi znajomo? To zaledwie parę z książkowych przykładów, czym może objawiać się atak. Książkowe, ponieważ każdy może przechodzić to inaczej. Możemy mierzyć się z tym codziennie i nie zdawać sobie z tego sprawy.
Ataki paniki to zaburzenie, z którym mierzy się aż 9% społeczeństwa. Występuje ono u kobiet i u mężczyzn, u dorosłych, ale również (o czym często zapominamy) u dzieci w młodym wieku lub wieku nastoletnim.

Poczucie nagłego, silnego lęku, który pojawia się bez konkretnej przyczyny, może sparaliżować nas i nie pozwolić na dalsze funkcjonowanie np. w pracy czy w szkole lub uczelni, gdzie spotykamy się z wysiłkiem psychicznym, na zakupach, w zatłoczonych miejscach.
Przyczynami ataków paniki są najczęściej traumatyczne przeżycia, ale też sytuacje, które nas przerastają i nie umiemy sobie z nimi poradzić, zarówno z tymi w obszarze kontaktu z innymi ludźmi, relacjami z bliskimi czy silnym stresem powiązanym z pracą, szkołą lub uczelnią.
Możemy mierzyć się z tym sami, a możemy mierzyć się ze wsparciem kogoś. Jak zatem pomóc?

Ty też możesz pomóc

Ataki paniki często nie są widoczne „z zewnątrz” i dla osoby trzeciej zachowanie kogoś, kto właśnie przeżywa atak paniki, może wydawać się nietypowe lub dziwne. Bardzo ważnym aspektem w pierwszej pomocy osobie z atakiem paniki jest empatia i wyrozumiałość. Emocje, które dana osoba właśnie przeżywa w środku, mogą prowadzić do fizycznej ucieczki w miejsce, które poszkodowany będzie czuł się bezpiecznie. W takim przypadku pierwszą pomocą będzie stworzenie bezpiecznego miejsca, w którym osoba będzie czuła się komfortowo, gdzie będzie mogła przeżyć moment ataku paniki – sama lub ze wsparciem. Bardzo ważnym aspektem przy udzielaniu pierwszej pomocy jest zwykła rozmowa lub pytanie „jak się czujesz”, „czy czegoś potrzebujesz”, „chcesz zostać sam/a, czy może zostać?”.

Ataki paniki w szczególności, gdy występują u nas często, należy skonsultować z psychologiem lub psychiatrą. Pod żadnym pozorem nie wolno ich ignorować! Niepokojące zachowania czy stany mogą mieć drugie dno, z którego nie zdajemy sobie nawet sprawy. Nasz komfort życia oraz zdrowie psychiczne są dużym czynnikiem zdrowego i długiego życia. Zdrowie fizyczne idzie mocno w parze ze zdrowiem psychicznym – nie zapominajcie o tym!

Nie jesteś sam

Psychiatria jest tematem, o którym mało się mówi. Nie jest to dobre, ponieważ przez to duża część społeczeństwa nie ma świadomości, gdzie i do kogo udać się, aby uzyskać pomoc. W przypadku męczącego i wykańczającego ataku paniki, można wezwać karetkę. Jest to normalna rzecz, z którą możemy zgłosić się na 112. 

Stacjonarnie pomocy możemy szukać na oddziałach psychiatrycznych, wybierając się do psychiatry, psychologa lub psychoterapeuta. Wyjaśnijmy więc różnice między tymi trzema zawodami:

  • Psychiatra jest osobą, która ukończyła 6-letnie studia medyczne na kierunku lekarskim i ukończył specjalizację psychiatryczną. Psychiatra jest lekarzem, który może zdiagnozować zaburzenie lub chorobę psychiczną, ale również jest w stanie przepisać leki w przypadku farmakoterapii
  • Psychoterapeuta jest osobą, która ma wykształcenie humanistyczne na poziomie magisterskim z psychologii, pedagogiki lub medyczne z zakresu psychiatrii i ukończyła kwalifikowany 4-letni kurs zakończony egzaminem certyfikacyjnym organizowanym przez Polską Radę Psychoterapii
  • Psycholog to osoba, która ukończyła 5-letnie studia na kierunku psychologicznym, kończąc je z tytułem magistra.

Nie każdy psychiatra jest psychoterapeutą. Nie każdy psycholog jest psychoterapeutą. Nie każdy psychoterapeuta jest psychiatrą. Nie wyklucza to jednak faktu, że możemy napotkać się na lekarza, który jednocześnie jest dyplomowanym terapeutą.  

 

Jeżeli widzimy niepokojące nas obawy, a ataki paniki nasilają się lub po prostu uniemożliwiają nam zwykłe funkcjonowanie, należy skonsultować się z jedną z wymienionych osób. Psychiatria na poziomie dziecięcym (to znaczy dla osób do 18 roku życia), jak i dorosłym jest w naszym kraju refundowana i możliwe jest zapisanie się do lekarza, terapeuty lub psychologa na fundusz. 

Jeżeli nie wiecie, gdzie udać się po pomoc, nie macie na to siły lub potrzebujecie natychmiastowego wsparcia, pamiętajcie, że są telefony zaufania, na które zawsze anonimowo możecie zadzwonić:

  • 800 702 222 – ITAKA; Centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, darmowy 24-godzinny telefon dostępny przez 7 dni w tygodniu
  • 22 654 40 41 – Fundacja Itaka, Antydepresyjny Telefon Zaufania
  • 116 111 – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży; 24-godzinny telefon dostępny przez 7 dni w tygodniu
  • 116 123 – Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym; telefon czynny od poniedziałku do piątku od 14:00 do 22:00
  • 800 100 100 – Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci
  • 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  • 22 594 91 00 – Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji; czynny w środy i czwartki od 17:00 do 19:00
  • 22 855 44 32 – Ośrodek Interwencji Kryzysowych – pomoc psychologiczno-pedagogiczna
  • 22 837 55 59 – Ośrodek Interwencji Kryzysowej; telefon czynny od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00
  • 22 621 35 37 – Telefon Zaufania dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują natychmiastowego interwencyjnego wsparcia
  • 600 070 717 – Telefon Interwencyjny dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji i potrzebują natychmiastowego interwencyjnego wsparcia; dyżury w godzinach 10:00 – 16:00, psychologiczna pomoc dostępna w poniedziałki, wtorki, środy i piątki, prawna pomoc dostępna w czwartki
  • 22 425 98 48 – Telefon Pierwsza Pomoc Psychologiczna; telefon dostępny od poniedziałku do piątku od 17:00 do 20:00 i w soboty od 15:00 do 17:00
  • 19288 – Młodzieżowy Telefon Zaufania; dostępny od poniedziałku do piątku od 15:00 do 19:00

Pierwsza pomoc w przypadku ataku paniki jest prosta, a świadomość tego czym jest, może pomóc nam we wsparciu innych lub wiedzy na temat tego, co może dziać się w nas. 

Autor

Aleksandra Strzałkowska

Najbardziej gadatliwa osoba, jaką mogliście spotkać to właśnie Strzałka. Studentka andragogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Swój wolny czas spędza na tworzeniu i szlifowaniu swoich umiejętności w zakresie fotografii, rysunku, malarstwa i haftu. W social mediach pracuje jako moderator, pilnując przestrzegania netykiety i prywatnie dzieli się swoją artystyczną twórczością.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik