Bez paniki – to tylko krwotok z nosa!

Krwotok z nosa zdarza się bardzo często i niejednokrotnie nie jest wynikiem urazu. Może wystąpić u osoby w każdym wieku. Udzielanie pomocy w sytuacji krwotoku z nosa nie jest trudne – ważne aby zapamiętać kilka ważnych informacji, które pozwolą skutecznie pomóc w takiej sytuacji.

Przyczyny krwotoków z nosa

Najczęstsze przyczyny krwotoku z nosa nie są niebezpieczne dla życia chorego, ponieważ lokalizacja krwotoków znajduje się w przedniej części jamy nosowej. Krwotoki wynikają głównie z podrażnienia błony śluzowej nosa (np. w przebiegu chorób), obecnością ciał obcych w nosie, bądź urazów twarzy (uderzenia, upadki, pobicia). Do poważniejszych przyczyn zalicza się obecność różnych schorzeń, np.: zmian naczyniowych, zaburzeń krzepliwości krwi, nowotworów. 

Głowa w dół!

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas udzielania pomocy w przypadku krwotoku z nosa jest polecenie odchylenia głowy poszkodowanego do tyłu. Takie postępowanie może pogorszyć stan poszkodowanego, ponieważ spowoduje spływanie krwi do gardła, wywołując nudności, wymioty a nawet doprowadzić do trudności w oddychaniu.

Należy polecić poszkodowanemu przyjęcie pozycji siedzącej i lekkie pochylenie głowy do przodu. Poszkodowany w takiej pozycji powinien uciskać skrzydełka nosa palcem wskazującym i kciukiem przez kilka minut. Jeżeli poszkodowany ma niedrożny nos – znajdują się w nim skrzepy krwi, bądź katar – należy najpierw polecić oczyszczenie go poprzez wydmuchanie a następnie rozpocząć tamowanie. W przypadku kiedy pomagamy poszkodowanemu w tamowaniu zaleca się stosowanie środków ochrony osobistej: ubranie rękawiczek ochronnych i w razie potrzeby także okularów.

Utrata przytomności

W przypadku utraty przytomności poszkodowanego w przebiegu krwotoku z nosa należy go ułożyć w pozycji bezpiecznej (dawniej nazywanej boczną ustaloną), po uprzednim upewnieniu się, że poszkodowany oddycha prawidłowo.

Postępowanie w krwotoku z nosa:

 1. Uciśnij nozdrza z obu stron, gdy osoba w pozycji siedzącej pochyla się do przodu.
 2. Utrzymuj stały ucisk nozdrzy z obu stron, aż do zatrzymania krwawienia.
 3. Jeśli krwawienie nie ustaje, wzmocnij ucisk.
 4. Wezwij pomoc, dzwoniąc pod nr 112, jeśli:
 • nie możesz powstrzymać krwawienia w ciągu 15 minut,
 • krwawienie jest obfite,
 • krwawiący ma kłopoty z oddychaniem.

Kiedy skonsultować się z laryngologiem?

Zaleca się konsultację u laryngologa, jeśli w ciągu ostatniego miesiąca poszkodowany przeszedł miał zabieg laryngologiczny (np. operacja przegrody nosa lub zatok, plastyka nosa) lub doznał urazu obejmującego głowę. Warto zasięgnąć porady lekarskiej, gdy poszkodowany:

 • przyjmuje leki przeciwkrzepliwe,
 • ma wysokie ciśnienie tętnicze lub choruje na nadciśnienie tętnicze,
 • epizody krwawień powtarzają się,
 • ma stwierdzono chorobę krwi związaną z zaburzeniami krzepnięcia,
 • choruje na chorobę nowotworową,
 • krwawienie nie ustąpiło w ciągu 20 minut.

 

Bibliografia:

 1. http://www.prc.krakow.pl/wyt2015/1_Summary.pdf
 2. https://www.mp.pl/pacjent/pierwsza_pomoc/207648,krwotok-z-nosa
 3. https://www.mayoclinic.org/first-aid/first-aid-nosebleeds/basics/art-20056683
 4. https://www.ratowniczy.net/krwotok-z-nosa-pierwsza-pomoc/

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.Pola obowiązkowe oznaczone są gwiazdką. *