- Aleksandra Strzałkowska
- 31 marca, 2021
- BEZPIECZEŃSTWO, BHP, biuro, fabryka, praca, przemysł, traumakit
Co każdy BHPowiec wiedzieć powinien o zabezpieczeniu miejsca pracy.
Każde miejsce pracy, w szczególności w przemyśle cięższym, powinno być szczególnie przygotowane pod kątem bezpieczeństwa pracowników, a higiena pracy powinna być utrzymywana na bardzo wysokim poziomie. W końcu chodzi tu o ludzkie życie! Szkolenie BHP to jedno, ale czy macie odpowiednio przygotowane miejsce pracy na ewentualny wypadek? Czy wiecie, o czym BHPowiec powinien wiedzieć? Porozmawiajmy o tym dzisiaj!
Znaki na niebie, znaki na ziemi, znaki na ścianach.
Jak dobrze wiemy – zwykły obrazek ostrzegawczy potrafi bardzo dużo powiedzieć, dlatego właśnie jedną z podstawowych rzeczy są znaki bezpieczeństwa rozmieszczone w zakładzie pracy. Każde potencjalne niebezpieczeństwo powinno być odpowiednio oznaczone, tak samo jak droga ewakuacji, informacje czy ogólnie przyjęte zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, które obowiązują na danym terenie. Mamy zatem znaki:
- Ewakuacyjne
- Informacyjne
- Zakazu
- Pożarowe
- Ostrzegawcze
- Ochrony i higieny pracy
Znając znaki i wiedząc, gdzie powinniśmy rozłożyć je w naszej przestrzeni, czas pomyśleć o sprzęcie, który może przydać się w nagłych i niespodziewanych przypadkach, gdy zagrożone jest ludzkie życie.
Czy mamy apteczki na pokładzie?
W Polsce nie ma prawnych regulacji, które mówiłyby o konieczności posiadania apteczki czy defibrylatora. Są to jednak rzeczy, które mogą okazać się konieczne, gdy w naszym zakładzie pracy dojdzie do niespodziewanego wypadku. W takim przypadku idealnie sprawdzi się ścianka modułowa Traumakit, który zawiera w sobie trzy, pięć lub siedem wybranych przez Was modułów, a dodatkowo zestaw plastrów, a nawet defibrylator! Wszystko w jednym, bezpiecznym miejscu, gdzie od razu można sięgnąć po niezbędnik pomocy przedmedycznej. Taki punkt powinien być zlokalizowany w łatwo dostępnym miejscu z oznaczeniem, aby każdy – nawet gość – mógł z łatwością podbiec po np. defibrylator.

To nie są ćwiczenia - ewakuujemy się!
Ewakuacja, która nie jest tylko ćwiczeniem, a realną niezapowiedzianą sytuacją, wzbudza niepokój i ogromną panikę. Jak zawsze – spokój, spokój nas uratuje, ale normalne i ludzkie jest, że momentami nie jest to możliwe. Jedna niewielka tabliczka z napisem „droga ewakuacji” może zdać się na nic. Dobrą praktyką są znaki na podłodze czy ścianach, które jasno będą sygnalizować, w którą stronę należy się kierować. Taką samą rzecz możemy zastosować w stosunku do nawigowania do punktu pierwszej pomocy czy miejsca, w którym znajduje się defibrylator. Ewakuując się, trzeba pamiętać o wielu rzeczach, które zamieściliśmy specjalnie dla Was w naszym module TRAUMAKIT „EWAKUACJA”. Na liście znajdziecie dziewięć punktów wraz z podpunktami, które są niezastąpionym kompendium wiedzy w przypadku nagłej ewakuacji całego zakładu czy budynku.
Może jednak zdarzyć się, że to nie ewakuacja podniesie nam adrenalinę a właśnie nieszczęśliwy wypadek. Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy zawsze jest na pierwszym miejscu. W takim momencie w obowiązku BHPowca jest zadbać o to, aby
- W pobliżu nikt i nic nie zagrażało osobie udzielającej pomocy ani poszkodowanemu
- Była odpowiednia przestrzeń do udzielenia pierwszej pomocy
- Był odpowiedni sprzęt, który będzie wymagany do udzielenia pierwszej pomocy
- Nic niespodziewanego nagle nie spowodowało, że akcja zostanie przerwana, a ratujący lub poszkodowani zostaną poturbowani
- Zadbał o to, aby ratownikowi nikt nie przeszkadzał, a jednocześnie była osoba, która np. zadzwoni pod numer alarmowy, jeżeli to nie ty udzielasz właśnie pomocy.
Jako osoby dbające o bezpieczeństwo i higienę pracy, należy przekazać niezbędne informacje ratownikom medycznym, gdy przyjadą oni na miejsce – czy będzie to wywiad z osobą poszkodowaną, czy opowiedzenie, co wykonaliście podczas oczekiwania na karetkę. Każda informacja o poszkodowanym od Was będzie na wagę złota dla ratowników i pozwoli upłynnić im pracę oraz dalsze udzielanie pierwszej pomocy.
Przekazaliśmy już poszkodowanego w ręce specjalistów. I co teraz? Ważne, aby sprawdzić, co zostało użyte i czego w apteczce teraz brakuje i nadrobić to. Nie odkładajcie tego „na później”, nigdy nie wiecie, kiedy ponownie będą potrzebne! To samo tyczy się AED – należy wymienić elektrody, które zostały zużyte, ponieważ każde z nich są do jednorazowego użytku. Elektrody zwykłe lub pediatryczne możecie z łatwością nabyć w naszym sklepie.
Bezpieczeństwo i higiena pracy to naprawdę odpowiedzialna działka. Trzeba mieć głowę na karku i nie dać się w sytuacjach stresowych. Z małą pomocą, z check listą, ze wsparciem dacie radę!


Autor
Aleksandra Strzałkowska
Najbardziej gadatliwa osoba, jaką mogliście spotkać to właśnie Strzałka. Studentka andragogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Swój wolny czas spędza na tworzeniu i szlifowaniu swoich umiejętności w zakresie fotografii, rysunku, malarstwa i haftu. W social mediach pracuje jako moderator, pilnując przestrzegania netykiety i prywatnie dzieli się swoją artystyczną twórczością.
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty przestrzeń miejska psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE traumakit trauma kit webinar webinarium wypadek zdrowie