Co każdy BHPowiec wiedzieć powinien o zabezpieczeniu miejsca pracy.

Każde miejsce pracy, w szczególności w przemyśle cięższym, powinno być szczególnie przygotowane pod kątem bezpieczeństwa pracowników, a higiena pracy powinna być utrzymywana na bardzo wysokim poziomie. W końcu chodzi tu o ludzkie życie! Szkolenie BHP to jedno, ale czy macie odpowiednio przygotowane miejsce pracy na ewentualny wypadek? Czy wiecie, o czym BHPowiec powinien wiedzieć? Porozmawiajmy o tym dzisiaj!

Znaki na niebie, znaki na ziemi, znaki na ścianach.

Jak dobrze wiemy – zwykły obrazek ostrzegawczy potrafi bardzo dużo powiedzieć, dlatego właśnie jedną z podstawowych rzeczy są znaki bezpieczeństwa rozmieszczone w zakładzie pracy. Każde potencjalne niebezpieczeństwo powinno być odpowiednio oznaczone, tak samo jak droga ewakuacji, informacje czy ogólnie przyjęte zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, które obowiązują na danym terenie. Mamy zatem znaki:

  • Ewakuacyjne
  • Informacyjne
  • Zakazu
  • Pożarowe 
  • Ostrzegawcze
  • Ochrony i higieny pracy

Znając znaki i wiedząc, gdzie powinniśmy rozłożyć je w naszej przestrzeni, czas pomyśleć o sprzęcie, który może przydać się w nagłych i niespodziewanych przypadkach, gdy zagrożone jest ludzkie życie.

Czy mamy apteczki na pokładzie?

W Polsce nie ma prawnych regulacji, które mówiłyby o konieczności posiadania apteczki czy defibrylatora. Są to jednak rzeczy, które mogą okazać się konieczne, gdy w naszym zakładzie pracy dojdzie do niespodziewanego wypadku. W takim przypadku idealnie sprawdzi się ścianka modułowa Traumakit, który zawiera w sobie trzy, pięć lub siedem wybranych przez Was modułów, a dodatkowo zestaw plastrów, a nawet defibrylator! Wszystko w jednym, bezpiecznym miejscu, gdzie od razu można sięgnąć po niezbędnik pomocy przedmedycznej. Taki punkt powinien być zlokalizowany w łatwo dostępnym miejscu z oznaczeniem, aby każdy – nawet gość – mógł z łatwością podbiec po np. defibrylator.

To nie są ćwiczenia - ewakuujemy się!

Ewakuacja, która nie jest tylko ćwiczeniem, a realną niezapowiedzianą sytuacją, wzbudza niepokój i ogromną panikę. Jak zawsze – spokój, spokój nas uratuje, ale normalne i ludzkie jest, że momentami nie jest to możliwe. Jedna niewielka tabliczka z napisem „droga ewakuacji” może zdać się na nic. Dobrą praktyką są znaki na podłodze czy ścianach, które jasno będą sygnalizować, w którą stronę należy się kierować. Taką samą rzecz możemy zastosować w stosunku do nawigowania do punktu pierwszej pomocy czy miejsca, w którym znajduje się defibrylator. Ewakuując się, trzeba pamiętać o wielu rzeczach, które zamieściliśmy specjalnie dla Was w naszym module TRAUMAKIT „EWAKUACJA”. Na liście znajdziecie dziewięć punktów wraz z podpunktami, które są niezastąpionym kompendium wiedzy w przypadku nagłej ewakuacji całego zakładu czy budynku. 

Może jednak zdarzyć się, że to nie ewakuacja podniesie nam adrenalinę a właśnie nieszczęśliwy wypadek. Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy zawsze jest na pierwszym miejscu. W takim momencie w obowiązku BHPowca jest zadbać o to, aby

  • W pobliżu nikt i nic nie zagrażało osobie udzielającej pomocy ani poszkodowanemu
  • Była odpowiednia przestrzeń do udzielenia pierwszej pomocy
  • Był odpowiedni sprzęt, który będzie wymagany do udzielenia pierwszej pomocy
  • Nic niespodziewanego nagle nie spowodowało, że akcja zostanie przerwana, a ratujący lub poszkodowani zostaną poturbowani
  • Zadbał o to, aby ratownikowi nikt nie przeszkadzał, a jednocześnie była osoba, która np. zadzwoni pod numer alarmowy, jeżeli to nie ty udzielasz właśnie pomocy.

Jako osoby dbające o bezpieczeństwo i higienę pracy, należy przekazać niezbędne informacje ratownikom medycznym, gdy przyjadą oni na miejsce – czy będzie to wywiad z osobą poszkodowaną, czy opowiedzenie, co wykonaliście podczas oczekiwania na karetkę. Każda informacja o poszkodowanym od Was będzie na wagę złota dla ratowników i pozwoli upłynnić im pracę oraz dalsze udzielanie pierwszej pomocy. 

Przekazaliśmy już poszkodowanego w ręce specjalistów. I co teraz? Ważne, aby sprawdzić, co zostało użyte i czego w apteczce teraz brakuje i nadrobić to. Nie odkładajcie tego „na później”, nigdy nie wiecie, kiedy ponownie będą potrzebne! To samo tyczy się AED – należy wymienić elektrody, które zostały zużyte, ponieważ każde z nich są do jednorazowego użytku. Elektrody zwykłe lub pediatryczne możecie z łatwością nabyć w naszym sklepie.

Bezpieczeństwo i higiena pracy to naprawdę odpowiedzialna działka. Trzeba mieć głowę na karku i nie dać się w sytuacjach stresowych. Z małą pomocą, z check listą, ze wsparciem dacie radę! 

Autor

Aleksandra Strzałkowska

Najbardziej gadatliwa osoba, jaką mogliście spotkać to właśnie Strzałka. Studentka andragogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Swój wolny czas spędza na tworzeniu i szlifowaniu swoich umiejętności w zakresie fotografii, rysunku, malarstwa i haftu. W social mediach pracuje jako moderator, pilnując przestrzegania netykiety i prywatnie dzieli się swoją artystyczną twórczością.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik