- Karolina Bober
- 14 czerwca, 2021
- krwotok
Krwotoki - jak sobie z nimi poradzić?
Z pojęciem krwotoku w swoim życiu spotkał się już niemalże każdy. Najprościej zdefiniować go jako gwałtowną utratę krwi na skutek choroby lub urazu naczyń krwionośnych. Krwotoki mogą być zewnętrzne lub wewnętrzne – to najczęściej spotykany i używany wśród społeczeństwa podział. Bez względu jednak na to, z jakiego rodzaju krwotokiem mamy do czynienia, należy pamiętać, że każdy z nich jest stanem zagrożenia życia, dlatego musimy działać naprawdę szybko. Nie wiesz jak? Już Ci wszystko tłumaczymy!
Krew się leje...
Zauważyliśmy już źródło masywnego krwawienia. Krew tryska na wszystkie strony, a nasz poszkodowany niknie nam w oczach. Czy to normalne? Oczywiście, że tak. Objawami krwotoku, poza samym wylewem krwi są przede wszystkim: bladość powłok skórnych, osłabienie, niepokój, zimny pot, szum w uszach, omdlenie, a w krytycznych przypadkach – utrata przytomności. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie może sobie poradzić ze zbyt szybką utratą krwi oraz wszystkich niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania składników, dlatego im szybciej podejmiemy interwencję, tym większe szanse na to, że nasz poszkodowany wyjdzie z tego cały! Zlekceważenie krwotoku i zbyt późne podjęcie działań może doprowadzić do pojawienia się wstrząsu hipowolemicznego, a w rezultacie skutkować nawet śmiercią.
Czego użyć?
Emocje zostały opanowane i chcesz pomóc – to dobry znak. By dobrze zatamować krwotok, potrzebujesz kilku niezbędnych rzeczy. Cały potrzebny asortyment, by zrobić to skutecznie, znajdziesz m.in. w naszym specjalnie stworzonym systemie apteczek modułowych TraumaKit. Moduł krwotoki, jak sama nazwa mówi, zawiera w sobie niemalże wszystkie potrzebne rzeczy do zatamowania silnie krwawiących ran kończyn oraz miejsc przejściowych. W zależności od miejsca i rodzaju krwotoku możesz zastosować wiele różnych rozwiązań.
Oprócz podstawowych materiałów opatrunkowych, które posłużą Ci do wykonania klasycznego opatrunku uciskowego, w skład naszej apteczki modułowej, tej zadedykowanej krwotokom, wchodzą takie elementy jak opaska zaciskowa, której możesz użyć na przykład przy amputacji, czy też opatrunek indywidualny typu “W” Olaes, składający się z bandaża elastycznego oraz dwóch kompresów – jednego, stałego chłonącego oraz drugiego, przesuwającego się po bandażu. W module krwotoki naszej apteczki TraumaKit znajdziesz również marker permanentny, którego możesz użyć do zapisania godziny założenia wcześniej wspomnianej opaski uciskowej! Jest to ważna informacja dla personelu medycznego, który później przejmie poszkodowanego.

A dla bardziej wymagających…
Bywasz w miejscach, w których szansa wystąpienia niebezpiecznych dla życia krwotoków jest szczególnie wysoka? Bez obaw, mamy na to rozwiązanie. Dla właścicieli strzelnic, strzelców sportowych czy chociażby operatorów służb mundurowych, w ramach naszej apteczki modułowej TraumaKit, został stworzony specjalny moduł taktyczny. W jego skład wchodzi m.in. opatrunek Celox. W naszej apteczce jest on sprasowaną gazą, która została nasączona środkiem hemostatycznym. Poradzi on sobie z naprawdę masywnymi krwotokami! W module taktycznym znajdziemy również opatrunek wentylowy, którego możemy użyć w przypadku ran klatki piersiowej. Pozwala on na swobodne wydobywanie się zalegającego w jamie opłucnowej powietrza, jak i krwi oraz innych płynów.
Masz już wszystko? Tamuj!
Jeśli posiadasz wszystko, co niezbędne do zatamowania krwotoku, zostało Ci już tylko podjąć działania. Tak naprawdę jedyne, a zarazem najważniejsze, co musisz zrobić to spróbować zatamować krwotok. Najpierw załóż rękawiczki, w końcu Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zabezpiecz miejsce urazu jałowym opatrunkiem, a następnie spróbuj wykonać ucisk z dostępnych materiałów, owijając wszystko ciasno bandażem. Opatrunek przesiąka? Dołóż następne warstwy, nie zdejmując poprzednich. I tak do momentu pojawienia się pomocy medycznej. Obserwuj poszkodowanego i wypatruj przy tym niepokojących objawów – to bardzo ważne, zważywszy na to, że stan poszkodowanego ma prawo się pogorszyć.
Z racji tego, że krwotoki są naprawdę niewyobrażalnie niebezpiecznym urazem, zagrażającym naszemu życiu i zdrowiu, warto też poza chęciami do udzielenia pomocy oraz minimalną wiedzą jak to zrobić, posiadać przy sobie środki, które pomogą uporać się z tym problemem. Pamiętajmy więc, by przy kompletowaniu apteczki, zwrócić uwagę na zaopatrzenie jej w rekomendowane środki do tego typu urazów.

Autor
Karolina Bober
Studentka pielęgniarstwa, entuzjastka szeroko pojętego ratownictwa i pierwszej pomocy. W wolnym czasie wolontariuszka, początkująca Instagramerka mówiąca o ratowaniu ludzkiego życia oraz ratowniczka, która wyjątkowo mocno upodobała sobie zbieranie cennego doświadczenia i wiedzy na wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach medycznych. Ogromna miłośniczka zwierząt (przede wszystkim kotów), domowego ogniska, podcastów o tematyce kryminalnej i dobrej muzyki.
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty PSP psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE trauma kit traumakit webinar webinarium wypadek zdrowie