Boli, piecze, swędzi! – coś mnie ugryzło?

Komar, meszka – swędzi i już wiesz, że będziesz się drapał. Mrówka – pojawi się obrzęk i też będzie bolało. Osa, pszczoła – jesteśmy przerażeni. 

Bliskie spotkania z komarami, pszczołami czy mrówkami mogą skończyć się dla nas niezbyt przyjemnie, ale dla większości, ich ugryzienie nie będzie groźne w skutkach – pozostanie jedynie miejscowe delikatne zaczerwienienie. Są jednak wśród nas osoby uczulone na substancje zawarte w jadach owadów. Wtedy ukąszenie może prowadzić do o wiele groźniejszych konsekwencji, takich jak silne swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk, zmiany skórne, które przekraczają 10 cm i utrzymują się ponad 24 godziny. U niektórych może dość nawet do anafilaksji i wstrząsu anafilaktycznego, który jest zagrożeniem życia.

Coś cię gryzie? Dobrze wiedzieć, co robić!

Postępowanie w przypadku ugryzienia lub ukąszenia, wcale nie jest takie trudne, jak się może wydawać. Dobrze jest wiedzieć, co robić w szczególności, że już zaraz okres wiosenno-wakacyjny, gdzie nawet najmniejsze owady korzystają z tego czasu tak jak my. Co powinniście wiedzieć, aby jak najskuteczniej pomóc w przypadku ukąszenia? 

Ukąszenie zwykłe

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, co ugryzło, użądliło lub ukąsiło poszkodowanego. Po wstępnym rozpoznaniu czy to komar, szerszeń czy osa, ustal priorytety, kierując się stanem, w jakim jest poszkodowany. Reakcje alergiczne, czy odczyny po ekspozycji na użądlenie najczęściej mają łagodny przebieg. Występuje wtedy obrzęk, ból, swędzenie w miejscu ukąszenia. Po kolei – co robimy:

  • Odejdź od miejsca niebezpieczeństwa – odsuń się od owadów na bezpieczną odległość
  • Podnieś użądloną kończynę do góry
  • Usuń delikatnie żądło szczoteczką lub kartą, w ostateczności igłą – ważne, aby nie używać do tego pęsety, bo może spowodować wyciśnięcie reszty jadu
  • Gdy emocje już nieco opadną, ważne jest, aby dowiedzieć się, czy osoba poszkodowana jest alergikiem i czy wystąpił u niej już kiedyś wstrząs anafilaktyczny
  • Połóż coś zimnego – w miejscu użądlenia połóż zimny kompres lub opatrunek chłodzący
  • Pomocnym może okazać się maść na uczulenia, która zmniejszy obrzęk
Pamiętaj, aby zachować czujność i obserwować osobę poszkodowaną, czy nie występuje u niej wstrząs anafilaktyczny lub, czy w miejscu ugryzienia obrzęk nie powiększa się. Wstrząs charakteryzuje się dusznościami, świszczącym oddechem, trudnościami w mówieniu (lub całkowita niemożność mowy), zawrotami głowy, bladą i wilgotną skórą, wysypką, pokrzywką lub innymi zmianami skórnymi, oraz zaburzeniami świadomości. W takim przypadku trzeba działać natychmiastowo, dzwoniąc pod numer ratunkowy lub jadąc bezpośrednio do szpitala. Wstrząs anafilaktyczny może pojawić się do 30 min po ukąszeniu. Bywają jednak przypadki, gdy pojawi się po 4 lub 6 godzinach. 
 

Jeżeli poszkodowany posiada swoją adrenalinę, zaaplikują ją natychmiastowo. Adrenalina jest lekiem ratującym życiem w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Należy podać ją domięśniowo, najczęściej w udo poszkodowanego. Odsłoń zewnętrzną część uda, a adrenalinę zaaplikuj na środku (środek pomiędzy biodrem a kolanem). Pamiętaj, aby nie aplikować zastrzyku przez ubranie – igła ampułkostrzykawki jest bardzo cienka i może się złamać. Ampułkostrzykawka sama posiada ogranicznik na tłoku, aby zabezpieczyć przed podaniem zbyt dużej ilości leku. Pamiętaj, aby nie ściągać tłoku! Adrenalina działa natychmiastowo, ale jej działanie może szybko ustąpić – wtedy należy zaaplikować ją ponownie. 
 
 
 

Ukąszenie niezwykłe – okolice dróg oddechowych

Jednym z groźniejszych ukąszeń, jakie może się trafić, to te w okolicy dróg oddechowych. Wzbudza ono na pewno o wiele więcej paniki. Wbrew pozorom udzielenie pierwszej pomocy wygląda tak samo z jedną dodatkową czynnością – należy podać poszkodowanemu coś zimnego do ssania np. kostki lodu, ponadto płukać jamę ustną bardzo zimną wodą i obłożyć szyję zimnym, ale nie za ciężkim okładem.

Pamiętajcie o tym!

O czym warto pamiętać przed letnimi wypadami na łono natury? Dobrze jest zaopatrzyć się w adrenalinę w ampułkostrzykawce czy okłady chłodzące. Trzeba pamiętać, że adrenaliny nie można kupić w aptece od ręki. Jest to lek na receptę. Jeżeli jesteście alergikami lub już kiedyś przeżyliście wstrząs, koniecznie wybierzcie się do swojego lekarza po receptę. Jeżeli zaś nie wiecie, czy jesteście alergikami i jak możecie zareagować na ugryzienie, dobrze jest poprosić lekarza o receptę. Dobrą praktyką jest również poinformowanie naszych bliskich, z którymi się wybierasz na wyjazd, na co jesteśmy uczuleni. Taka wiedza przyśpieszy udzielanie pierwszej pomocy. 

Pamiętajcie, że łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Żeby uniknąć nieprzyjemności związanych z ukąszeniem przez owada, warto pamiętać o kilku rzeczach: przed komarami chroń się specjalnymi środkami, bądź ostrożny, jedząc i pijąc na dworze i zawsze upewniajcie się, że z jedzeniem czy piciem nie połkniesz owada.

Autor

Aleksandra Strzałkowska

Najbardziej gadatliwa osoba, jaką mogliście spotkać to właśnie Strzałka. Studentka andragogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Swój wolny czas spędza na tworzeniu i szlifowaniu swoich umiejętności w zakresie fotografii, rysunku, malarstwa i haftu. W social mediach pracuje jako moderator, pilnując przestrzegania netykiety i prywatnie dzieli się swoją artystyczną twórczością.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik