Karetka nie na czterach kołach - Borkoś

Historia niejednokrotnie nam pokazała, że nie każdy bohater nosi koronę. Nie każdego bohatera możemy też rozpoznać na pierwszy rzut oka, chociaż on bardzo mocno się rzuca w oczy.

Ratownikiem być

Borkoś, czyli Marcin Borkowski to z zawodu ratownik medyczny a po godzinach… ratownik medyczny z pasji, który ratuje życie poszkodowanym na swoim motoambulansie. 

Na ulicach pojawia się coraz więcej motocyklistów. Jednym z nich jest Borkoś, który w czasie wolnym, poza dyżurami, porusza się motoambulansem. Tak jak tradycyjny ambulans – ma on oznaczenia, oświetlenie i syreny, a także najpotrzebniejszy sprzęt do pierwszej pomocy. Dzięki mniejszym gabarytom pojazdu jest w stanie o wiele łatwiej dostać się do tych mniej dostępnych miejsc. Oczywiście nie obejdzie się bez przyjazdu zwykłej karetki. Całe przedsięwzięcie Borkoś zorganizował sam z własnych pieniędzy. Po co? „Dla satysfakcji” – jak sam odpowiada. 

Sam Borkoś dzieli się tym, co robi, nie tylko na swoim Instagramie czy Facebooku, ale również prowadzi kanał na YouTube, gdzie można zobaczyć nagrania z jego ochotniczych dyżurów. Jeżeli zaciekawił Was temat, polecamy również zobaczyć materiał Faktów TVN o działalności Marcina. 

Karetka nie na czterech kołach

Czym jest sam motoambulans? Jak sama nazwa sugeruje – jest to motor, który służy jako jednoosobowy ambulans. Posiada on oznaczenia i napisy, ale również odpowiednie dla karetek oświetlenie oraz sygnalizację dźwiękową. Sprzęt medyczny potrzebny do akcji ratowniczych, znajduje się w doczepionym bagażniku, w którym znajduje się plecak medyczny.

Uwaga na drodze

Im ładniejsza pogoda, tym częściej na drogach można spotkać motocyklistów. Przemieszczają się szybko i jeżeli nie zaglądamy w lusterka samochodu, dopiero w ostatniej chwili możemy zauważyć, że jesteśmy o krok od bliskiego zderzenia z jednośladem. Pamiętajcie, aby zaglądać w lusterka i być ostrożnym na jezdni.

Autor

Aleksandra Strzałkowska

Najbardziej gadatliwa osoba, jaką mogliście spotkać to właśnie Strzałka. Studentka andragogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Swój wolny czas spędza na tworzeniu i szlifowaniu swoich umiejętności w zakresie fotografii, rysunku, malarstwa i haftu. W social mediach pracuje jako moderator, pilnując przestrzegania netykiety i prywatnie dzieli się swoją artystyczną twórczością.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik