- Karolina Bober
- 24 czerwca, 2021
- budżet obywatelski
Budżet obywatelski - o czym warto wiedzieć?
Jedni wiedzą, innym się tylko obiło o uszy. O Budżecie Obywatelskim pewnie słyszało już wielu z Was, ale czy ktoś składał kiedyś projekt, który miałby posłużyć całemu miastu? Dużo obywateli podchodzi do tego tematu jak do jeża, a to nic trudnego! Wystarczy pomysł, chęci i wsparcie, bo w końcu w grupie siła. A gdyby tak zamontować defibrylatory w mieście…?
Z pomocą – nie rób tego sam!
Biorąc się za projekt do Budżetu Obywatelskiego, dobrze jest mieć wsparcie w kimś, kto zajmował się tym i wesprze nas merytorycznie w planowaniu, staraniu się o dotacje, czy ze wdrożeniem pomysłu w życie. Na taką pomoc mogą być otwarte organizacje pozarządowe działające w Waszej okolicy. NGO często samemu mają duże doświadczenie w realizowaniu projektów z dofinansowań, a co za tym idzie – ich wiedza w tym temacie jest ogromna i niezastąpiona.
My również możemy pomóc! Program Serce Bije to ogólnopolski program, którego celem jest osiągnięcie światowego standardu w dziedzinie bezpieczeństwa publicznego poprzez budowę sieci ogólnodostępnych defibrylatorów AED oraz szkolenia lokalnej społeczności z zakresu pierwszej pomocy. Wiemy, że przejście całej drogi związanej z Budżetem Obywatelskim, nie jest łatwą sztuką, dlatego zgłaszając się do nas, oferujemy całkowitą pomoc ze wszystkimi kwestiami technicznymi i organizacyjnym. Jeżeli chcecie sprawdzić, wpadajcie na stronę sercebije.pl!
Co warto wiedzieć o defibrylatorze przed jego zakupem
Wiemy już, że chcemy wdrożyć Budżet Obywatelski czy Budżet Miejski w życie. Chcemy, aby defibrylatory były ogólnodostępne w naszym mieście. Wiemy gdzie, a czy wiemy jakie?
Przed zakupem defibrylatorów trzeba wiedzieć kilka rzeczy. Przede wszystkim: cena. Koszt jednego defibrylatora waha się od 4 tysięcy do 9 tysięcy. Jego cena zależy od wielu czynników, które opisywaliśmy już tutaj. Skupmy się teraz na tym, jak prawidłowo zabezpieczyć taki wolnostojący sprzęt. Defibrylator ma określone temperatury, w których może być przechowywany. Temperatura nie może być za niska, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się w dobrą, szczelną skrzynkę. Jednym z przykładów kapsuł, w których przechowywane są defibrylatory w przestrzeni publicznej jest ROTAID, który między innymi pozwala na ogrzewanie sprzętu podczas mroźnych zim, ale nie tylko, bo jest to również ochrona przed promieniowaniem UV, solą morską, upadkami czy uderzeniami.
Myśląc o defibrylatorach z Budżetu Miejskiego, warto również od razu wziąć pod uwagę system zarządzania defibrylatorami. Jako że mamy już XXI wiek, nikt nie będzie chodził od urządzenia do urządzenia i sprawdzał, czy wszystko jest dobrze – powstały specjalne systemy, które np. można znaleźć w kapsule, chociażby ROTEID, dzięki którym cały system zarządzania, będziemy mieć w jednym miejscu, czyli naszym komputerze. Nie tylko skrzynki mają system zarządzania. Powstały również defibrylatory, które mają wmontowany system w sobie.

Oni już to zrobili – bądź jak…!
Tak! W Polsce mamy już kilka miast, o których może głośno i z dumą mówić! W Białymstoku stanęło aż 17 defibrylatorów, sfinansowanych z właśnie Budżetu Obywatelskiego. Malbork również skorzystał z Budżetu, aby wyposażyć swoje miasto w defibrylatory. Wartym odnotowania jest również Koszalin oraz ich Budka Życia, który jest genialną inicjatywą, która jest (jak sami o sobie piszą) społecznym projektem mającym na celu poprawić bezpieczeństwo i świadomość mieszkańców miasta Koszalin (oraz turystów) w dziedzinie udzielania pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora AED.
Nawet nie wygląda to tak strasznie! Z pomocą dobrych ludzi, zorganizowanie defibrylatorów w Waszych miastach będzie szybkie, łatwe i przyjemne, a ile umiejętności przy tym można nabyć! My zawsze służymy pomocą, dlatego jeżeli jesteście zaciekawieni, wpadajcie na stronę sercebije.pl, po więcej informacji!


Autor
Karolina Bober
Studentka pielęgniarstwa, entuzjastka szeroko pojętego ratownictwa i pierwszej pomocy. W wolnym czasie wolontariuszka, początkująca Instagramerka mówiąca o ratowaniu ludzkiego życia oraz ratowniczka, która wyjątkowo mocno upodobała sobie zbieranie cennego doświadczenia i wiedzy na wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach medycznych. Ogromna miłośniczka zwierząt (przede wszystkim kotów), domowego ogniska, podcastów o tematyce kryminalnej i dobrej muzyki.
Popularne kategorie artykułów
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty przestrzeń miejska psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE traumakit trauma kit webinar webinarium wypadek zdrowie