Chusta trójkątna i jej zastosowanie

Chusta trójkątna stanowi nieodzowne wyposażenie niemalże każdej apteczki, zarówno klasycznych samochodowych, jak i tej bardziej specjalistycznych. Czym charakteryzuje się dobrej jakości chusta trójkątna i jak ewentualnie jej użyć? Usiądź wygodnie, przygotuj sobie swój ulubiony napój, a my już spieszymy z wyjaśnieniami! 

Kiedy przyda nam się chusta trójkątna?

Pojęcie chusty trójkątnej zazwyczaj bardzo często występuje w parze z pojęciem złamań i oczywiście jest to jak najbardziej poprawne skojarzenie. Chustę trójkątną będziemy wykorzystywać przede wszystkim do stworzenia tzw. temblaka, w którym stabilnie będzie sobie spoczywać, chociażby złamana ręka. Możemy ją wykorzystać również do zabezpieczenia złamanego obojczyka, czy kości ramieniowej. 

Materiał ma znaczenie!

Aby chusta trójkątna prawidłowo spełniała swoje zadanie i była przede wszystkim wytrzymała, bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na materiał, z jakiego została zrobiona. Zdecydowana większość producentów tego typu chust stawia niestety na fizelinę, która nie dość, że jest zbyt cienka, to niestety bardzo łatwo ją uszkodzić lub porwać. Flizelina oczywiście nie jest najgorszym dostępnym materiałem na rynku, jednak ma się nijak i nie pasuje do określeń takich jak wysoka jakość, czy wytrzymałość, na której w końcu tak bardzo nam zależy. 

Rekomendowanym i bardzo pożądanym materiałem, niestety także trochę droższym, z którego powinna być wykonana dobrej jakości chusta trójkątna, jest bawełna, która jest niesamowicie trwała i niepodatna na rozciąganie, zniekształcenia czy przypadkowe uszkodzenia. Z tego materiału chustę trójkątną zawarliśmy w naszej apteczce modułowej, a konkretnie w tej przeznaczonej złamaniom. Decydując się na chustę takiej jakości i z takiej tkaniny, chcieliśmy mieć pewność, że nie zawiedzie nas na żadnym etapie udzielania pierwszej pomocy. 

 

Jak poprawnie użyć chusty trójkątnej?

Najczęstszym i najbardziej powszechnym zastosowaniem chusty trójkątnej jest utworzenie z niej temblaka. Jak samodzielnie wykonać tego typu zabezpieczenie? Już tłumaczymy. Najpierw ustawiamy chustę tak, by jeden z rogów trójkąta wskazywał na łokieć ręki, którą dosięgnął uraz. Jeden z rogów trójkątnej chusty układamy sobie na ramieniu, tym należącym do uszkodzonej kończyny. 

Następnie trzeci z rogów, ten, który swobodnie zwisa, delikatnie przekładamy pod złamaną ręką i ostrożnie przeciągamy do tego drugiego, który spoczywa na ramieniu. Kolejnym krokiem jest utworzenie supełka z dwóch rogów chusty na szyi. Ważne jest, by wiązanie było naprawdę mocne i wytrzymało obciążenie spoczywającej na temblaku złamanej kończyny, w przeciwnym razie nieprawidłowo i niezbyt poprawnie zastosowana chusta może powodować znaczne pogłębianie się urazu.

Podsumowując

Chusta trójkątna jest naprawdę niezastąpionym rozwiązaniem w prostym zabezpieczeniu pewnych złamań. Pamiętajmy jednak, że jej użycie nie zastąpi profesjonalnej stabilizacji wykonanej przez personel medyczny po wcześniejszej dokładnej diagnostyce urazu. 

Używajmy więc chusty trójkątnej i oczywiście nie bójmy się jej, ale miejmy na uwadze fakt, że wypadałoby, by nasz poszkodowany w końcu i tak trafił w ręce specjalistów w zakresie urazów kostno-stawowych.

Autor

Karolina Bober

Studentka pielęgniarstwa, entuzjastka szeroko pojętego ratownictwa i pierwszej pomocy. W wolnym czasie wolontariuszka, początkująca Instagramerka mówiąca o ratowaniu ludzkiego życia oraz ratowniczka, która wyjątkowo mocno upodobała sobie zbieranie cennego doświadczenia i wiedzy na wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach medycznych. Ogromna miłośniczka zwierząt (przede wszystkim kotów), domowego ogniska, podcastów o tematyce kryminalnej i dobrej muzyki.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik