- Anna Przybylska
- 29 czerwca, 2021
- ewakuacja, strefa zagrożenia, taśma ewakuacyjna
Co to jest taśma ewakuacyjna?
W sytuacji zagrożenia życia, jaką może być np. pożar, często brak nam racjonalnego myślenia. W przypadku, gdy jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale również za innych, warto wcześniej przeanalizować potencjalne zagrożenia oraz postarać się przewidzieć różnego rodzaju okoliczności, które mogą zaistnieć. Sytuacja staje się dodatkowo skomplikowana, jeśli ową grupą, za którą jesteśmy odpowiedzialni, są małe, wystraszone dzieci.
Ewakuacja dzieci ze strefy zagrożenia
Opiekunki w żłobkach, przedszkolach i szkołach odpowiadają za dość dużą grupę dzieci, która przeważnie liczy około 25 osób. Mali ludzie nie potrafią jeszcze zadbać o siebie i są całkowicie zdani na innych. W sytuacji zagrożenia, gdzie dodatkowo dochodzi stres, panika i lęk o własne życie, nawet nam, dorosłym, trudno zachować zimną krew i kierować się zdrowym rozsądkiem. Warto zatem pamiętać o przygotowaniu grupy do ewentualnej konieczności przeprowadzenia ewakuacji i regularnie przeprowadzać próbne ewakuacje w celu praktycznego sprawdzenia organizacji oraz warunków szybkiego opuszczenia budynku.
Przygotowanie do ewakuacji
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, miejsca, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa 50 użytkowników, w szczególności szkoły, przedszkola, internaty oraz domy studenckie powinny wykonywać próbną ewakuację co najmniej raz na rok, jednak w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników.

Najważniejsza jest współpraca
W przypadku wystąpienia sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia podstawowym obowiązkiem wszystkich osób przebywających w budynku jest współpraca oraz bezwzględne podporządkowanie się poleceniom osoby, która organizuje ewakuację i do momentu przybycia jednostek Państwowej Straży Pożarnej będzie kierować akcją ratowniczą.
Taśma ewakuacyjna
Celem ewakuacji jest sprawne i bezpieczne przemieszczenie się wszystkich osób będących w budynku poza strefę objętą zagrożeniem, która w większości przypadków znajduje się na zewnątrz budynku. W sytuacji zagrożenia, gdy emocje kierują zachowaniem ludzi, może być to bardzo trudne. Małe dzieci mogą płakać, krzyczeć, biegać i się przepychać, a takie zachowanie może doprowadzić do tragedii.
Z pomocą może przyjść tutaj proste rozwiązanie, jakim jest zastosowanie taśmy ewakuacyjnej. Jest to pas, który posiada specjalne klamerki na ręce dzieci oraz kody obrazkowe, ułatwiające opiekunowi zliczenie grupy. Zastosowanie tego produktu sprawi, że dzieci poczują się bezpieczniej, a wychowawcy będą mieli większą kontrolę nad sytuacją i znacznie szybciej zapanują nad zestresowaną grupą podopiecznych.
TRAUMA KIT Apteczka Modułowa EWAKUACJA
Jednym z wielu oferowanych przez nas modułów apteczki, jest moduł Ewakuacja, który zawiera m.in. pas ewakuacyjny, umożliwiający sprawne opuszczenie strefy zagrożenia i bezpieczne doprowadzenie do punktu zbornego ewakuacji przez maksymalnie 10 osób. Taśmy mają jednak możliwość łączenia między sobą, dzięki czemu można je wydłużać w zależności od potrzeb. Idealną sytuacją byłoby zatem, aby w każdej klasie szkolnej, czy grupie przedszkolnej, były taśmy ewakuacyjne dostosowane do ilości osób.
W module Ewakuacja dodatkowo dołączone są folie NRC (koce termiczne), które umożliwiają zapewnienie komfortu termicznego poszkodowanym i zabezpieczenie ich przed przegrzaniem organizmu lub wychłodzeniem, które może nastąpić na skutek rozległego oparzenia powodującego wstrząs. Ponadto w zestawie znajduje się zielona kamizelka odblaskowa z napisem EWAKUACJA, co jest bardzo pomocne dla zespołów Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz ułatwia dzieciom skupienie się na słuchaniu jednej, najważniejszej w danym momencie osoby, czyli na przeprowadzającym ewakuację.

Pierwsza pomoc w bezpiecznej strefie
Po zakończeniu ewakuacji trzeba sprawdzić, czy wszyscy opuścili budynek. W przypadku, gdy stan osobowy się nie zgadza, należy natychmiast zgłosić ten fakt jednostkom ratowniczym, które biorą udział w akcji, aby mogły podjąć decyzję o ponownym przeszukaniu budynku. Będąc już w bezpiecznej strefie, należy zająć się poszkodowanymi i udzielić im pierwszej pomocy przedmedycznej. Przydatny może okazać się tutaj inny moduł z naszej oferty, a mianowicie moduł Zranienia, za pomocą którego zaopatrzymy wszelkiego rodzaju zranienia i krwawienia o małej intensywności. Więcej o module Zranienia możecie przeczytać tutaj. Samo znalezienie się w sytuacji zagrożenia, które dla większości osób jest bardzo trudnym, a wręcz traumatycznym przeżyciem, może wymagać udzielenia pomocy psychologicznej, o której więcej pisaliśmy w artykule „Pierwsza pomoc Psychologiczna”.
Pierwsza pomoc w bezpiecznej strefie
TRAUMA KIT Apteczka Modułowa Ewakuacja to innowacyjny produkt na polskim rynku, który w prosty sposób umożliwia sprawną, bezpieczną i spokojną ewakuację w sytuacji nagłego zagrożenia do dziesięciu osób w warunkach utrudnionej widoczności.
Jeśli jesteś osobą pracującą z grupą osób, nie czekaj, tylko zamów nasz produkt, aby nie dopuścić do tragedii.


Autor
Anna Przybylska
Kobieta wszechstronna – kryminolog, wychowawca, pedagog, ratownik, pracownik socjalny, mama. Na co dzień pracuje w specjalistycznej, zaawansowanej pomocy rodzinom m.st. Warszawy. Niepoprawna optymistka. Miłośniczka minimalizmu i planowania, która twierdzi, że doba ma często więcej, niż 24 godziny. Jej pasją są nowe technologie, pisanie, żeglarstwo, gra na instrumentach, rozwój oraz praca z ludźmi i wspieranie ich w osiąganiu postawionych sobie celów.
Newsletter AEDMAX:
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty PSP psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE trauma kit traumakit webinar webinarium wypadek zdrowie