- Karolina Bober
- 29 kwietnia, 2021
- ERC, Europejska Rada Resuscytacji, wytyczne
Czym są wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji?
Od kilkunastu dni w internecie wręcz wrze na samo wspomnienie o najnowszych wytycznych ERC. Mawia się nawet, że ów pozycji medycy i osoby ze środowiska głównie ratowniczego wyczekują bardziej od samych świąt i prezentów pod choinką. Czym są wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji i dlaczego są takie ważne? Jaki mają wpływ na medyczne środowisko? Spieszymy z odpowiedzią!
Kilka pojęć na start!
Europejska Rada Resuscytacji (z ang. European Resuscitation Council, ERC) to nic innego jak europejska organizacja powstała w 1988 roku, skupiająca w swoich szeregach wielu przedstawicieli różnych gałęzi medycyny. Właśnie z uwagi na ten fakt, ERC ma realne środki i możliwości do prowadzenia wysokiej jakości badań naukowych, których efektem są wydawane później wytyczne. Oprócz tego Europejska Rada Resuscytacji była współzałożycielem ILCORu – bardzo ważnego komitetu mającego za zadanie ujednolicenie zasad udzielania pierwszej pomocy na całym świecie! Dzięki niemu m.in. bez względu na to, czy jesteś w Polsce, czy na drugim końcu globu – pierwszej pomocy udzielisz w ten sam sposób. Warto dodać, że zarówno ERC oraz ILCOR i pozostałe organizacje wcielone w jego strukturę swoje działania opierają o EBM (z ang. evidence-based medicine), czyli medycynę opartą na faktach, dowodach naukowych, a nie na przypuszczeniach i domysłach.
O co chodzi z tymi wytycznymi?
Same wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji możemy zdefiniować jako zbiór niesamowicie cennych informacji na temat postępowania w poszczególnych stanach zagrożenia życia. Jak sama nazwa mówi, skupiają się one przede wszystkim na przedstawieniu sposobu poprawnego prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej w różnych przypadkach. Zwracają one uwagę na to, że inaczej RKO będzie przebiegało u dorosłego, inaczej u dziecka, a jeszcze inaczej w przypadku topielca. Są niesamowitą skarbnicą wiedzy, m.in. przez swoją dokładność i szczegółowość. Dokument ten jest niesamowitą bazą cennych informacji, która ułatwia pracę medyków i przede wszystkim aktualizuje ich wiedzę – jest w nim wyszczególnione wszystko, począwszy od techniki wykonywania uciśnięć klatki piersiowej, po dawkowanie odpowiednich leków u danych pacjentów.
Nieodłączną częścią wytycznych wydawanych przez ERC jest również rozdział poświęcony pierwszej pomocy. Tam również z upływem lat i na skutek wielu badań zachodzą pewne zmiany, mające na celu poprawienie jakości udzielania pierwszej pomocy. Przecież doskonale wiemy, że jakość podjętych pierwszych czynności przy poszkodowanym, ma naprawdę realny wpływ na jego dalsze losy, dlatego także w tej dziedzinie ratownictwa coraz częściej i coraz bardziej stawia się na ogromny rozwój.
Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji pojawiają się co 5 lat. Z uwagi na sytuację epidemiczną na świecie i trudności w prowadzeniu niezbędnych badań naukowych, najnowsze pojawiły się z rocznym opóźnieniem, bo zamiast w 2020 roku, dopiero teraz
w 2021. Jak się jednak okazuje, niecały rok temu ERC wcale nie pozostawiła nas bez niczego – zostały wydane osobne wytyczne dotyczące postępowania w dobie pandemii COVID-19.

A co jeśli nie posługuję się językiem angielskim?
To prawda, wszystkie dokumenty wydane przez ERC są publikowane w języku angielskim z uwagi na to, że jest to dokument przeznaczony do użytku dla ludzi wielu narodowości, a jak wiadomo – język angielski jest obecnie tym najbardziej uniwersalnym. Jednak nie ma się czym przejmować! Przedstawicielem Europejskiej Rady Resuscytacji
w naszym kraju jest Polska Rada Resuscytacji z siedzibą w Krakowie i to ona odpowiada za poprawne przetłumaczenie oraz przełożenie wytycznych na nasz język tak, by były one dostępne i zrozumiałe nie tylko dla medyków, ale i dla zwykłego, niezbyt wtajemniczonego w medyczny świat człowieka.
Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji są już dostępne w języku angielskim na stronie ERC od 26 marca tego roku. Na polskie tłumaczenie musimy jeszcze chwilkę poczekać, jednak spokojnie, od razu powiadomimy Was o polskojęzycznej publikacji, kiedy już tylko się pojawi!

Autor
Karolina Bober
Studentka pielęgniarstwa, entuzjastka szeroko pojętego ratownictwa i pierwszej pomocy. W wolnym czasie wolontariuszka, początkująca Instagramerka mówiąca o ratowaniu ludzkiego życia oraz ratowniczka, która wyjątkowo mocno upodobała sobie zbieranie cennego doświadczenia i wiedzy na wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach medycznych. Ogromna miłośniczka zwierząt (przede wszystkim kotów), domowego ogniska, podcastów o tematyce kryminalnej i dobrej muzyki.
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty PSP psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE trauma kit traumakit webinar webinarium wypadek zdrowie