Defibrylacja dzieci

Serce nie sługa – nie wybiera również kiedy czy w którymś momencie naszego życia dojdzie do nagłego zatrzymania krążenia. Choć myśląc o wykonywaniu defibrylacji, mamy przed oczami obraz osoby dorosłej, niewykluczone jest, że również dziecko będzie mogło potrzebować defibrylatora. Jak zatem wygląda temat defibrylacji u dzieci? 

Brzdącu!

Na początku wyjaśnijmy, kim jest dziecko. Chociaż ta sprawa może wydawać się wiadoma i błaha, jest to bardzo istotna informacja ze względu na energię defibrylacji, czy przy wykonywaniu wdechów i ucisków. Równocześnie nie każdy zdaje sobie sprawę z różnicy między dzieckiem a niemowlęciem. Mówiąc o dziecku, mówimy o osobie w wieku od 1 roku życia do 10 – 12 lat. Niemowlęciem jest zaś człowiek od 4 miesiąca do pierwszego roku życia. 

Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ energia, którą powinno się defibrylować dzieci, jest o wiele mniejsza niż ta, którą używamy na człowieku dorosłym. Ponadto inaczej przebiega resuscytacja. Podczas RKO u dziecka zaczynamy od pięciu oddechów ratowniczych, po czym sprawdzamy, czy oddech wrócił. Jeżeli nie – rozpoczynamy resuscytację, uciskając klatkę piersiowej na głębokość 1/3 klatki. Po piętnastu uciskach dwa wdechy.

Czy to zabawka? Nie, to klucz pediatryczny!

Zapytacie, jakiego sprzętu zatem używać, aby przywrócić krążenie u dziecka? Sprawa jest bardzo prosta i została przewidziana już podczas projektowania defibrylatorów. Każde urządzenie posiada tak zwane elektrody lub klucz pediatryczny. Klucz jest urządzeniem, który pozwala na zamianę energii na tą odpowiednią dla dzieci. Użycie go jest bardzo proste, bo należy umieścić go w otworze, znajdującym się nad rysunkiem człowieka, który jest obrazkową instrukcją miejsca naklejania elektrod. Taki klucz jest łatwy do znalezienia w AED, ponieważ ma on przeważnie różowy kolor. 

Jeżeli defibrylator nie posiada klucza pediatrycznego, najpewniej ma w zestawie dołączone elektrody pediatryczne. Są one oznaczone w charakterystyczny sposób, ponieważ mogą różnić się od zwykłych elektrod kolorem, ale przede wszystkim na instrukcji obrazkowej znajduje się dziecko. Działają one dokładnie tak samo. Dzięki nim energia defibrylacji jest dostosowywania do parametrów dziecięcych. 

Energia, z jaką defibrylator pracuje w trybie pediatrycznym to między 50 a 75 J. Z taką energią powinno defibrylować się dzieci od 1 do 8 roku życia. Powyżej ósmego roku życia lub masy ciała większej niż 25 kg, należy stosować elektrody i siłę, jak u osoby dorosłej. Pamiętajcie – defibrylator nie zrobi ani osobie poszkodowanej, ani udzielającej pomocy żadnej krzywdy.

Jak będę duży, będę wiedział, jak pomagać dzieciom

Chociaż dzieci są pełne energii, jest ich wszędzie pełno, a my momentami nie możemy za nimi nadgonić, nie zapominajmy, że to również są osoby, u których może dojść do nagłego zatrzymania krążenia. To nie tylko przypadłość ludzi dorosłych, a każdego człowieka na ziemi, bez względu na wiek. Defibrylacja dzieci jest bardzo ważnym tematem, ponieważ często jest pomijany. Nie tylko jest to temat skierowany do rodziców czy nauczycieli, ale każdego, ponieważ nigdy nie wiemy, kiedy znajdziemy się w sytuacji, gdy trzeba będzie udzielić pierwszej pomocy.

Kiedy chcemy zakupić sprzęt, który będzie ratował ludzkie życie, warto na spokojnie zapoznać się ze wszelkimi parametrami i specyfikacjami, którymi urządzenia mogą się różnić. Ważne jest, aby nie podejmować decyzji w pośpiechu, a dokładnie porównać elementy, na którym najbardziej nam zależy.

Autor

Aleksandra Strzałkowska

Najbardziej gadatliwa osoba, jaką mogliście spotkać to właśnie Strzałka. Studentka andragogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Swój wolny czas spędza na tworzeniu i szlifowaniu swoich umiejętności w zakresie fotografii, rysunku, malarstwa i haftu. W social mediach pracuje jako moderator, pilnując przestrzegania netykiety i prywatnie dzieli się swoją artystyczną twórczością.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik