Gdzie udać się z bolącym zębem

Czy istnieje coś gorszego od bólu zęba? Chyba nie. Bardzo często zaskakuje on nagle, bez zapowiedzi. Nikt go nie chciał, nikt się nie spodziewał i każdy chce się go jak najszybciej pozbyć. Najbliższy termin do naszego dentysty za… za kilka dni. Gdzie się udać, gdy ból jest bardzo dokuczliwy i trzeba od razu gdzieś jechać, wyleczyć ząb? W tym artykule przedstawimy Wam kilka ważnych informacji, które warto wiedzieć, jeżeli mierzymy się z bólem zęba

Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda

Statystyki mówią jasno, że stan uzębienia Polaków jest w bardzo złym stanie. Statystyki pokazują, że około 91,5% osiemnastolatków i prawie wszyscy dorośli w naszym kraju mają próchnicę. Jest to przerażające, dodając fakt, że tylko co piąty Polak myje zęby tylko raz dziennie, a aż 3,8 mln nie robi tego wcale! Co zabawniejsze – wiedza na temat zapobiegania próchnicy wśród naszych rodaków jest dość wysoka, jednak aż 73% osób przyznaje się, że nie stosuje się do trzech prostych zasad:

  • Ograniczenie spożywania cukru (w szczególności u dzieci w wieku przedszkolnym)
  • Częste szczotkowanie zębów
  • Nitkowanie i płukanie

Jeżeli faktycznie chcemy zachować czystą i ładnie pachnącą jamę ustną, należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, choć specjaliści zalecają nawet i po każdym większym posiłku. W naszej jamie ustnej znajduje się bardzo dużo różnych bakterii, więc jeżeli chcemy zaoszczędzić sobie bardzo nieprzyjemnego bólu, dbajmy o nasze zęby, szczotkujmy je często i nie bójmy zapisywać się do dentysty – im wcześniej odkryjemy problem, tym szybciej będzie można go zwalczyć.

Tak się zaczyna piękna przygoda

Technologia oraz nauka poszły tak do przodu, że nie tylko możemy w miejsce wybitego lub zepsutego zęba wstawić licówkę, ale istnieje możliwość osadzenia naszego wybitego zęba. Zdarzyć się może tak, że ząb zostanie wybity – u nas, jak i mleczaki u dziecka. Najbardziej narażone na to są zęby przednie w szczególności na górnym łuku. Spokojnie – wszystko jest jeszcze do uratowania! 

Przede wszystkim należy znaleźć wybity ząb. Jeżeli go mamy, pamiętajmy, aby chwycić go za koronę, a nie korzeń! To bardzo istotna rzecz. Znaleziony ząb należy umieścić w soli fizjologicznej, płynie do soczewek, mleku lub ślinie. Nie wolno umieszczać go w zwykłej lub kranowej wodzie! Z poprawnie zabezpieczonym zębem należy jak najszybciej udać się na najbliższy dyżur stomatologiczny. Najbliższy w Waszej okolicy możecie znaleźć po wpisaniu hasła ostry dyżur stomatologiczny lub dyżur stomatologiczny 24h. Część placówek jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, część niestety nie. Pamiętajcie, aby sprawdzić, czy dana placówka przyjmuje na NFZ, jeżeli zależy Wam na uzyskaniu pomocy fundowanej ze składek zdrowotnych. 

 

Myję zęby, bo wiem dobrze o tym!

Bardzo ważną kwestią, której nie można pominąć, kiedy mówimy o zębach, jest wyleczenie zębów przed wylotem. Szykując się na wakacje, podróż lub innego rodzaju wylot z kraju, nie wolno zapomnieć o całkowitym wyleczeniu problemów z zębami. Przelot samolotem i zmiany ciśnienia, które za tym idą, mogą doprowadzić do poważnych komplikacji, które mogą odezwać się dopiero na miejscu. 

Dla wielu z nas leczenie zębów w naszym kraju jest bardzo stresujący doświadczeniem, a co dopiero leczenie zębów za granicą. Żeby oszczędzić sobie tego stresu i mieć pewność, że pójdziemy do kogoś, kogo znamy i ufamy, koniecznie pamiętajmy o wyleczeniu wszystkich zębów przed jakąkolwiek podróżą!

Myję zęby, bo wiem dobrze o tym!

Dbanie o zęby jest dziecinnie proste i może uchronić nas przed poważnymi konsekwencjami. Tak samo sprawa tyczy się natychmiastowego reagowania w przypadku jakichkolwiek problemów. Część z nas (często ze strachu) odwleka wizytę u dentysty lub w ogóle o niej nie myśli, gdy ma problem z zębem. Konsekwencje takich działań mogą być przerażające i nawet możemy nie zdawać sobie z tego sprawy. W naszej jamie ustnej znajduje się wiele bakterii, które poprzez nieleczony ząb, mogą dostać się do naszego krwiobiegu. Również może pojawić się stan zapalny. Konsekwencje są poważne, ponieważ możemy nabawić się:

  • Problemy stomatologiczne, jeżeli stan zapalny będzie przemieszczał się w głąb zęba
  • Choroby układu krążenia
  • Problemy gastryczne 
  • Choroby nerek 
  • Zaburzenia równowagi czy słuchu
  • Powikłania ginekologiczne
  • Sepsa
  • Brak kwalifikacji do przeszczepu lub niepowodzenie po przeszczepie

Nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak bardzo silnym narzędziem w naszym organizmie są zęby i na ile rzeczy mogą one wpływać. Nigdy nie bagatelizujcie problemu i udajcie się od razu do stomatologa!

 

Zęby są bardzo ważne. Każdy z nas powinien dbać o swój piękny uśmiech i nie zapominać o codziennym, dokładnym myciu zębów! Szczotka i pasta nie gryzą, a mogą zaoszczędzić nam wiele bólu i uchronić nas przed strasznym leczeniem. Jednocześnie nie możemy zapominać o wizytach u dentysty, które pozwolą nam na monitorowanie stanu naszego uzębienia przez profesjonalistów, a w razie problemów pozwolą nam jak najszybciej doprowadzić zęby do porządku. 

Autor

Aleksandra Strzałkowska

Najbardziej gadatliwa osoba, jaką mogliście spotkać to właśnie Strzałka. Studentka andragogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Swój wolny czas spędza na tworzeniu i szlifowaniu swoich umiejętności w zakresie fotografii, rysunku, malarstwa i haftu. W social mediach pracuje jako moderator, pilnując przestrzegania netykiety i prywatnie dzieli się swoją artystyczną twórczością.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik