- Karolina Bober
- 31 marca, 2021
- hipokalemia, niedobór, potas
Hipokaliemia, a nagłe zatrzymanie krążenia
Funkcjonowanie naszego organizmu zależy w większej mierze od poprawnie wyrównanej gospodarki wodno-elektrolitowej, czyli stężeń poszczególnych jonów. Jednym z głównych elektrolitów obecnych w naszych komórkach jest potas. To właśnie na nim się skupimy w tym artykule, a także opowiemy, jak niebezpieczne mogą być następstwa jego niedoboru.
Do czego potrzebny nam potas?
Potas, najczęściej występujący w postaci chlorku potasu, w naszym organizmie pełni wiele bardzo ważnych funkcji. Jest elektrolitem, więc odpowiada on przede wszystkim za przewodnictwo nerwowe, czyli przekazywanie impulsu elektrycznego pomiędzy poszczególnymi komórkami naszego ciała. Oprócz tego bierze on czynny udział w procesie skurczu mięśni – w tym także mięśnia sercowego, dlatego właśnie jego prawidłowe stężenie we krwi jest tak niesamowicie ważne. Można wręcz powiedzieć, że potas po części odpowiada za każde uderzenie naszego serca.
Zbyt mała ilość potasu
Gdy w naszym organizmie zaczyna brakować potasu, mówimy o pojawieniu się hipokaliemii. O łagodnej świadczy spadek jonów potasu poniżej 3,5 mmol/litr surowicy krwi. Lekka postać objawia się z reguły zmęczeniem, pojawianiem się skurczów w obrębie różnych części ciała. Zdarza się również, że występuje przy tym niepokój oraz przyspieszone tętno (silne uczucie kołatania serca). Warto mieć na uwadze fakt, że im mniej potasu, tym dokuczliwe objawy coraz bardziej się nasilają.
Ciężka postać hipokaliemii występuje, gdy stężenie jonów potasu spada poniżej 2,5 mmol/litr surowicy krwi. Jej powikłania są zdecydowanie groźniejsze dla organizmu, ponieważ przy tak niskiej zawartości potasu we krwi możemy się spodziewać niewydolności oddechowej,
a także ciężkich zaburzeń rytmu serca (różnego rodzaju częstoskurcze, bloki przedsionkowo-komorowe). Wynika to z tego, że zmniejszona ilość potasu ma realny wpływ na przesyłanie impulsów elektrycznych odpowiedzialnych za pobudzenie mięśnia sercowego do skurczu. W skrajnych przypadkach hipokaliemia może doprowadzić nawet do migotania przedsionków oraz komór, a w rezultacie do nagłego zatrzymania krążenia.
W zapisie EKG przy narastającej i zagrażającej życiu hipokaliemii charakterystyczne będzie pojawienie się załamku U oraz spłaszczenie, a nawet całkowite wypłaszczenie załamków T. Oprócz tego, w najcięższych przypadkach widoczne będą szerokie zespoły QRS (VT), stanowiące jeden z pierwszych mechanizmów nagłego zatrzymania krążenia.
Przyczyny hipokaliemii
Przyczyn niedoboru potasu jest naprawdę sporo. Jedną z najczęstszych jest silna utrata tego jonu na skutek odwodnienia organizmu w przebiegu biegunki oraz wymiotów, a także wszelkiego rodzaju zatruć czy infekcji układu pokarmowego. Inną przyczyną hipokaliemii może być również przyjmowanie leków, które wspomagają usuwanie potasu z organizmu. Należą do nich m.in. diuretyki, czyli większość preparatów stosowana w leczeniu nadciśnienia tętniczego, a także niektóre sterydy, antybiotyki oraz beta-adrenolityki. Warto pamiętać, że także niewłaściwa dieta, uboga we wszelkiego rodzaju składniki mineralne, może doprowadzić do mniej lub bardziej ciężkich niedoborów potasu.
Hipokaliemia jest schorzeniem, które choć wydaje się niepozorne, może doprowadzić do wielu groźnych powikłań w naszych organizmie, w tym również do śmierci. Warto mieć więc na uwadze swoje zdrowie i ogólne samopoczucie, obserwować niepokojące objawy oraz zgłaszać się z nimi do specjalistów, ponieważ może się okazać, że ich podłożem będą właśnie niebezpieczne zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.


Autor
Karolina Bober
Studentka pielęgniarstwa, entuzjastka szeroko pojętego ratownictwa i pierwszej pomocy. W wolnym czasie wolontariuszka, początkująca Instagramerka mówiąca o ratowaniu ludzkiego życia oraz ratowniczka, która wyjątkowo mocno upodobała sobie zbieranie cennego doświadczenia i wiedzy na wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach medycznych. Ogromna miłośniczka zwierząt (przede wszystkim kotów), domowego ogniska, podcastów o tematyce kryminalnej i dobrej muzyki.
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty PSP psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE trauma kit traumakit webinar webinarium wypadek zdrowie