- Karolina Bober
- 29 kwietnia, 2021
Hipotermia i odmrożenia
Pojęcie hipotermii i odmrożeń słyszał już niemalże każdy z nas. Generalnie mniej więcej wiadomo, że chodzi w nich o zimno. Ale czy zawsze? Czym tak naprawdę jest hipotermia? Jak groźne mogą być odmrożenia? Spokojnie, na te pytania odpowiemy właśnie w tym artykule!
Hipotermia - co to takiego?
Według definicji hipotermią nazywamy spadek temperatury centralnej ciała poszkodowanego poniżej 35 °C. Najbardziej narażone na hipotermię są osoby, które zbyt długo przebywały na mrozie, nie dostosowując ubioru do warunków pogodowych, wpadły do zimnej wody, stały się ofiarą wypadku lub zbyt długotrwałego wysiłku fizycznego oraz te pod wpływem alkoholu i innych substancji odurzających. Gdy mówimy o hipotermii, możemy wyróżnić aż cztery jej stopnie. Pierwszy z nich – HT1 – objawia się temperaturą od 35 do 32 stopni, poszkodowany jest przytomny, występują silne dreszcze, a powłoki skórne mogą być blade i miejscowo zasinione. Przy drugim (HT2) temperatura spada do 28 stopni, a kontakt z ofiarą może być utrudniony przez jej zdezorientowanie czy senność. Zdecydowanie bardziej niebezpieczny jest stopień trzeci (HT3) – nasz poszkodowany będzie wtedy nieprzytomny, oddech wolny, płytki a skóra lodowata. To stan, w którym w każdej chwili może dojść do nagłego zatrzymania krążenia. O czwartym stopniu (HT4) mówimy wtedy, gdy nie jesteśmy w stanie rozpoznać oznak krążenia, nie ma oddechu, serce kompletnie nie pracuje, a temperatura centralna spadła już poniżej 24 °C. Jak się jednak okazuje, nawet z tej najcięższej hipotermii można wyjść cało. Mowa tu oczywiście o przypadku pani Katarzyny, która po 6-godzinnej reanimacji została wyprowadzona z hipotermii. Wywiad z nią przeczytasz tutaj.
Jak mogę pomóc?
W przypadku podejrzenia hipotermii zacznij od oceny stanu poszkodowanego. Jeśli jest przytomny, staraj się utrzymać z nim kontakt. Odizoluj go od zimnego podłoża, zrób wszystko, by nie tracił już więcej ciepła. Możesz wykorzystać do tego koc ratunkowy tzw. folię NRC. Zadbaj także o dołożenie dodatkowych warstw mających za zadanie ogrzanie poszkodowanego, takich jak koce czy chociażby kurtka. Jeśli poszkodowany jest w stanie cokolwiek bezpiecznie przełknąć, możesz podać mu ciepłe, ale nie gorące płyny do picia.
W sytuacji, gdy masz do czynienia z osobą nieprzytomną, najważniejsze co musisz zrobić to podjąć jak najszybsze działanie. Pamiętaj, że ocena oddechu u osoby, u której podejrzewasz hipotermię, wydłuża się aż do minuty. Jeśli nie uda Ci się zaobserwować ani jednego oddechu, ani innych oznak krążenia, przystępujesz do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Nie zapomnij zadzwonić pod numer alarmowy!

Odmrożenia
Odmrożeniami nazywamy urazy powstałe na skutek miejscowego działania niskiej temperatury. Podobnie, jak w przypadku hipotermii, ciężkość odmrożeń opisujemy w 4-stopniowej skali. Pierwszy, najlepszy będzie charakteryzował się silnym bólem, obrzękiem, pieczeniem, a nawet swędzeniem w miejscu urazu, zaś o czwartym, najcięższym, będziemy mówić mając już do czynienia z martwicą głęboką. W przypadku odmrożeń najważniejsze, co musimy zrobić, to odizolować poszkodowanego od powodującego urazy źródła zimna. Odmrożone palce warto zanurzyć w letniej (nigdy nie w gorącej!) wodzie. Warto pomyśleć też o jałowych opatrunkach na wszelkie widoczne zaczerwienienia lub pęcherze – pozwolą one dobrze zabezpieczyć miejsca urazu.
Mówiąc o hipotermii i odmrożeniach, warto wiedzieć, że są to problemy, które mogą dotknąć nas przez cały rok, nie tylko w okresie jesienno-zimowym, jak mogłoby się ogólnie wydawać. Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej na temat tych dwóch zagadnień, zachęcamy do odwiedzenia platformy o nazwie Akademia Hipotermii. Możesz wykonać tam kurs z modułu, który Cię najbardziej interesuje, a następnie otrzymać zaświadczenie o ukończeniu szkolenia po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu końcowego. Naprawdę warto!

Autor
Karolina Bober
Studentka pielęgniarstwa, entuzjastka szeroko pojętego ratownictwa i pierwszej pomocy. W wolnym czasie wolontariuszka, początkująca Instagramerka mówiąca o ratowaniu ludzkiego życia oraz ratowniczka, która wyjątkowo mocno upodobała sobie zbieranie cennego doświadczenia i wiedzy na wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach medycznych. Ogromna miłośniczka zwierząt (przede wszystkim kotów), domowego ogniska, podcastów o tematyce kryminalnej i dobrej muzyki.
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty przestrzeń miejska psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE traumakit trauma kit webinar webinarium wypadek zdrowie