Kim jest instruktor pierwszej pomocy?

Na szczęście obraz brzuchatego instruktora pierwszej pomocy, który sypie kawałami o “usta-usta” jak z rękawa odszedł do lamusa. Czy nauczyciel pierwszej pomocy musi być ratownikiem medycznym? Albo lekarzem? Też nie. Zatem kto może nauczyć nas prawidłowej resuscytacji, nieszczęsnego “usta-usta” i obsługi defibrylatora AED? Czytajcie dalej!

Nowe standardy szkoleń

Przeprowadzanie szkoleń z pierwszej pomocy wpisało się na trwałe do kalendarza każdej organizacji. Rozwijające się działy BHP, zaopatrują firmy w potrzebny do szkoleń sprzęt dydaktyczny oraz wyposażenie niezbędne pracownikom do prawidłowej nauki pierwszej pomocy. 

Świecące i interaktywne fantomy i defibrylatory treningowe stają się standardem wyposażenia instruktorów. Jednak te wszystkie praktyki przestają być akceptowalnym minimum  – obecnie nacisk kładziony jest na odpowiednie, praktyczne i regularne szkolenie pracowników z udzielania pierwszej pomocy. A do tego potrzebny jest dobrze przygotowany instruktor.

Kto może prowadzić szkolenia z pierwszej pomocy

Zgodnie z artykułem 8  ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zajęcia  w zakresie udzielania pierwszej pomocy mogą być realizowane przez: 

  • lekarzy, 
  • pielęgniarki, 
  • ratowników medycznych
  • nauczycieli posiadających odpowiednie przygotowanie (odpowiednio przeszkolenie nauczyciele prowadzą elementy pierwszej pomocy w trakcie realizowania przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa).

Nie ma co siadać na laurach, jeżeli “nasz człowiek” spełnia jeden z powyższych warunków – to dopiero początek kryteriów, które musi spełniać, aby był instruktorem pierwszej pomocy. 

Spośród cech, którymi powinien odznaczać się dobry instruktor pierwszej pomocy, i które wśród kursantów są najczęściej wymieniane to: komunikatywność, autentyczność, zaangażowanie w prowadzone zajęcia i… poczucie humoru. Niejednokrotnie właśnie ono potrafi zjednać sobie grupę lub rozładować napięcie na zajęciach. A jak powszechnie wiadomo – śmiech jednoczy.

Instruktor bez wykształcenia medycznego - czy to ma sens?

Naszym zdaniem ma i to ogromny. Po pierwsze odpowiedzmy sobie na pytanie, co jest celem szkolenia z pierwszej pomocy? Ano nabycie umiejętności w zakresie ratowania ludzkiego życia. Czy może tego nauczyć osoba, która nie legitymuje się dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe? Oczywiście, że tak! Biorąc pod uwagę, jak ważne jest propagowanie wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy, prowadzeniu prawidłowej resuscytacji i obsługi defibrylatorów AED – nie ważne kto, a jak uczy. 

Kandydaci na instruktorów, którzy kończą specjalistyczne kursy instruktorskie, uczeni są wytycznych, zakresu prowadzonych zajęć, metodyki oraz obsługi sprzętu dydaktycznego. Ważne jest, aby liczba osób ćwiczących RKO i obsługę AED rosła – nawet jeżeli instruktor nie będzie mieć doświadczenia praktycznego wyniesionego z pracy w pogotowiu lub szpitalu.

Do manekinów!

Niezależnie od tego, czy kurs pierwszej pomocy prowadzi ratownik medyczny, specjalista ds. BHP, czy nauczyciel EDB, ważne, aby sprzęt dydaktyczny był sprawny i wspierający kursantów podczas nauki udzielania pomocy. Dzisiejsza technologia wspiera instruktora, dając informacje zwrotne kursantom w każdym momencie ich praktycznych zmagań. Eliminuje to ryzyko, że niedoświadczony lub obciążony za dużą grupą instruktor nie zauważy błędu – sprzęt ułatwi mu pracę i obiektywnie wskaże elementy do poprawy. 

Dobry (działający, serwisowany, kompatybilny, czytelny, łatwy w obsłudze) sprzęt dydaktyczny, to największy sprzymierzeniec instruktora i kursanta – warto o nim pomyśleć podczas kompletowania materiałów oraz podczas wyboru instruktora.

Podsumowując

Im więcej ludzi będzie uczyć pierwszej pomocy – tym więcej kolejnych zostanie przez nich przeszkolonych i tym więcej żyć może zostać uratowanych. A przecież o to w tym wszystkim chodzi. Nie o tytuły, a o życie. 

Patrycja_Psuj

Autor

Patrycja Psuj

Dusza podróżnika, która nie usiedzi. Walczy dzielnie, aby pogodzić pracę jako product marketing manager, project manager, ratownik medyczny, psycholog oraz wykładowca akademicki. Fanka Gwiezdnych Wojen i Star Treka. W wolnych chwilach bloguje.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik