- Patrycja Psuj
- 11 czerwca, 2021
- instruktor pierwszej pomocy, kurs, pierwsza pomoc, praca instruktora
Kim jest instruktor pierwszej pomocy?
Na szczęście obraz brzuchatego instruktora pierwszej pomocy, który sypie kawałami o “usta-usta” jak z rękawa odszedł do lamusa. Czy nauczyciel pierwszej pomocy musi być ratownikiem medycznym? Albo lekarzem? Też nie. Zatem kto może nauczyć nas prawidłowej resuscytacji, nieszczęsnego “usta-usta” i obsługi defibrylatora AED? Czytajcie dalej!
Nowe standardy szkoleń
Przeprowadzanie szkoleń z pierwszej pomocy wpisało się na trwałe do kalendarza każdej organizacji. Rozwijające się działy BHP, zaopatrują firmy w potrzebny do szkoleń sprzęt dydaktyczny oraz wyposażenie niezbędne pracownikom do prawidłowej nauki pierwszej pomocy.
Świecące i interaktywne fantomy i defibrylatory treningowe stają się standardem wyposażenia instruktorów. Jednak te wszystkie praktyki przestają być akceptowalnym minimum – obecnie nacisk kładziony jest na odpowiednie, praktyczne i regularne szkolenie pracowników z udzielania pierwszej pomocy. A do tego potrzebny jest dobrze przygotowany instruktor.

Kto może prowadzić szkolenia z pierwszej pomocy
Zgodnie z artykułem 8 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zajęcia w zakresie udzielania pierwszej pomocy mogą być realizowane przez:
- lekarzy,
- pielęgniarki,
- ratowników medycznych
- nauczycieli posiadających odpowiednie przygotowanie (odpowiednio przeszkolenie nauczyciele prowadzą elementy pierwszej pomocy w trakcie realizowania przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa).
Nie ma co siadać na laurach, jeżeli “nasz człowiek” spełnia jeden z powyższych warunków – to dopiero początek kryteriów, które musi spełniać, aby był instruktorem pierwszej pomocy.
Spośród cech, którymi powinien odznaczać się dobry instruktor pierwszej pomocy, i które wśród kursantów są najczęściej wymieniane to: komunikatywność, autentyczność, zaangażowanie w prowadzone zajęcia i… poczucie humoru. Niejednokrotnie właśnie ono potrafi zjednać sobie grupę lub rozładować napięcie na zajęciach. A jak powszechnie wiadomo – śmiech jednoczy.
Instruktor bez wykształcenia medycznego - czy to ma sens?
Naszym zdaniem ma i to ogromny. Po pierwsze odpowiedzmy sobie na pytanie, co jest celem szkolenia z pierwszej pomocy? Ano nabycie umiejętności w zakresie ratowania ludzkiego życia. Czy może tego nauczyć osoba, która nie legitymuje się dyplomem potwierdzającym kwalifikacje zawodowe? Oczywiście, że tak! Biorąc pod uwagę, jak ważne jest propagowanie wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy, prowadzeniu prawidłowej resuscytacji i obsługi defibrylatorów AED – nie ważne kto, a jak uczy.
Kandydaci na instruktorów, którzy kończą specjalistyczne kursy instruktorskie, uczeni są wytycznych, zakresu prowadzonych zajęć, metodyki oraz obsługi sprzętu dydaktycznego. Ważne jest, aby liczba osób ćwiczących RKO i obsługę AED rosła – nawet jeżeli instruktor nie będzie mieć doświadczenia praktycznego wyniesionego z pracy w pogotowiu lub szpitalu.

Do manekinów!
Niezależnie od tego, czy kurs pierwszej pomocy prowadzi ratownik medyczny, specjalista ds. BHP, czy nauczyciel EDB, ważne, aby sprzęt dydaktyczny był sprawny i wspierający kursantów podczas nauki udzielania pomocy. Dzisiejsza technologia wspiera instruktora, dając informacje zwrotne kursantom w każdym momencie ich praktycznych zmagań. Eliminuje to ryzyko, że niedoświadczony lub obciążony za dużą grupą instruktor nie zauważy błędu – sprzęt ułatwi mu pracę i obiektywnie wskaże elementy do poprawy.
Dobry (działający, serwisowany, kompatybilny, czytelny, łatwy w obsłudze) sprzęt dydaktyczny, to największy sprzymierzeniec instruktora i kursanta – warto o nim pomyśleć podczas kompletowania materiałów oraz podczas wyboru instruktora.

Podsumowując
Im więcej ludzi będzie uczyć pierwszej pomocy – tym więcej kolejnych zostanie przez nich przeszkolonych i tym więcej żyć może zostać uratowanych. A przecież o to w tym wszystkim chodzi. Nie o tytuły, a o życie.

Autor
Patrycja Psuj
Dusza podróżnika, która nie usiedzi. Walczy dzielnie, aby pogodzić pracę jako product marketing manager, project manager, ratownik medyczny, psycholog oraz wykładowca akademicki. Fanka Gwiezdnych Wojen i Star Treka. W wolnych chwilach bloguje.
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty przestrzeń miejska psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE traumakit trauma kit webinar webinarium wypadek zdrowie