Letnia Akademia AEDMAX

Jak tylko wybrzmi ostatni szkolny dzwonek, dni staną się coraz dłuższe, słońce coraz ostrzejsze a w głowie jak na zapętlonej kasecie odgrywany zostaje hymn wakacji “Słońce świeci nad nami / Ogrzewa nasze nagie ciała promieniami…” (kto przypomniał sobie te słowa razem z podkładem muzycznym?) myślimy o wyjazdach, urlopach i beztroskim odpoczynku. Niestety z urlopem tak jak i z piosenką – przeważnie pamiętamy tylko jej miłe aspekty, a o refrenie pamięta już niewielu… może dlatego, że dotyczy odpowiedzialności?

Dzisiaj w naszej Letniej Akademii podpowiemy co warto zabrać ze sobą na wakacyjne wyjazdy, żeby przebiegły i zakończyły się bezpiecznie. Odpowiedzialny odpoczynek nie musi być nudny a z mitem rodzica-policjanta rozprawiamy się poniżej:

1. Jeżeli w wodzie czujemy się lepiej niż dmuchany flaming i nie wyobrażamy sobie urlopu bez obecności basenu, jeziora albo morza, przed wyjazdem warto zainwestować w kilka rzeczy: opaleniznę (o niej za chwilę), modny kostium (o nim w ogóle) i bojkę ratowniczą (kto oglądał Słoneczny Patrol ten wie, że bojka w podświadomości wielu osób automatycznie kojarzy się z takimi terminami jak: ratunek, muskulatura, letni romans, zachód słońca, romantyczna plaża). Bardziej reklamować nie trzeba.

Bojkę warto kupić przed wyjazdem nad (wszelką) wodę i warto ja mieć pod ręką szczególnie jeżeli podróżujemy z dziećmi. Nic nie da masa zakazów dotyczących wejścia do wody, skoro nasz “bombelek” już dziś przygotowuje się na Letnie Igrzyska Olimpijskie z zamiarem pokonania rekordu Otylii Jędrzejczak. No nic, możemy mu tylko kibicować i zabezpieczyć się na ewentualność udzielania pomocy w przypadku tonięcia. Takie niebezpieczeństwo może także wystąpić, kiedy w wakacyjnej załodze będą sami dorośli, a że bojka zabezpieczy każdego lepiej ją mieć niż nie. Możemy ją przymocować do łódki, pontonu, pomostu, lub jeżeli nie zdążyliśmy zrobić figury jak Micz Bjukanon w Słonecznym Patrolu, to w ostateczności bojka nada nam plażowego sznytu i zasłoni brzuch, jak zmęczy nas jego ciągłe wciąganie. Można także przechadzać się z nią nad brzegiem wody i wyławiać (spojrzeniem) plażowiczki i plażowiczów.

2. Biorąc pod uwagę ilość rokrocznie zużywanych samooplaczy, olejków przyspieszających opaleniznę i karnetów na solarium Ryszard Rynkowski nie mógł się mylić śpiewając “dziewczyny lubią brąz”. Jednak aby zostać miss turnusu trzeba wziąć pod uwagę ewentualne konsekwencje niekontrolowanej drzemki na słońcu.

Letnie eksponowanie ciała na działanie światła słonecznego sprzyja dobremu samopoczuciu i ma korzystny wpływ na zdrowie (szczególnie obserwujących taki widok). Jednak długie opalanie może powodować niekorzystne zmiany w naszej skórze: przyspieszenie procesów jej starzenia, możliwość wywoływania reakcji alergicznych, a nawet poparzenia prowadzące do poważniejszych zaburzeń komórkowych (uszkodzenie kolagenu i elastyny warunkujących sprężystość skóry). Przeprowadzone badania potwierdzają, że intensywne opalanie w ciągu jednego sezonu przyspiesza starzenie skóry o sześć miesięcy. Czyli zamiast Miss Turnusu stajemy się starą, pomarszczoną i suchą śliwką. Żeby ratować się przed konsekwencjami oparzeń słonecznych ( i nie tylko!) warto użyć hydrożeli, które ukoją ból i nawilżą podrażniony naskórek. Hydrożele znajdują także zastosowanie jako opatrunki ratunkowe w przypadku otarć i innych urazów skóry wymagających natychmiastowego zaopatrzenia (wiadomo, piach wszędzie wlezie, więc i o otarcie nietrudno) – sprawdź tutaj.

3. Jeżeli na wakacje zabieramy swoich rodziców, wujków albo dziadków (albo dzieci, albo sąsiadów, albo znajomych – urządzenie uniwersalne), to oprócz wspomnianych powyżej polecamy zabrać ze sobą także defibrylator AED. Wszak o porywy serca na roznegliżowanej plaży nietrudno, wakacyjne romanse bywają gwałtowne jak letnie burze a serce mamy jedno – warto o nie dbać. Zachęcamy do zakupu defibrylatora, żeby zawsze stał na straży naszego (i innych) życia. A dla wszystkich, którzy jadą na wakacje pierwszy raz (i nie wiedzą, czy im się to spodoba oraz jak silne będą pokusy) istnieje możliwość wypożyczenia, a szczegóły, o tutaj.

Odpoczywajcie i plażujcie bezpiecznie! Pamiętajcie, że dla nas jesteście Królowymi i Królami Turnusu 2019!

We wpisie wykorzystano fragm. utworu “Lato 2000” zespołu Sami oraz “Dziewczyny lubią brąz” Ryszarda Rynkowskiego

 

Zostaw komentarz

Twój adres email nie będzie publikowany.Pola obowiązkowe oznaczone są gwiazdką. *