Moduł Ewakuacja

Moduł EWAKUACJA to zdecydowanie nasz innowacyjny, autorski produkt, który niewątpliwie jest nowością na polskim rynku. Zawiera gotowy pakiet elementów ułatwiających sprawną ewakuację w sytuacji nagłego zagrożenia, jakim może być np. pożar. Zestaw ma w swoim składzie unikalny pas ewakuacyjny, umożliwiający sprawne przemieszczanie się do 10 osób w warunkach utrudnionej widoczności.

W skład Modułu Ewakuacja wchodzą:

  • Kamizelka odblaskowa z oznaczeniem – 1 szt.,
  • Taśma ewakuacyjna – dorosły – 2 szt.,
  • Folia NRC (koc termiczny) – 4 szt.

Kiedy może nam być potrzebny Moduł Ewakuacja?

Moduł Ewakuacja, który zawiera m.in. pas ewakuacyjny, umożliwiający sprawne opuszczenie strefy zagrożenia i bezpieczne doprowadzenie do punktu zbornego ewakuacji przez maksymalnie 10 osób, może być pomocny wszędzie tam, gdzie niezbędne jest sprawne wyprowadzenie grupy osób ze strefy zagrożenia do bezpiecznego miejsca. Zawarta w zestawie taśma ewakuacyjna ma możliwość łączenia między sobą, dzięki czemu może być wydłużana w zależności od potrzeb. Idealną sytuacją byłoby zatem dostosowanie ilości taśm do ilości osób w danym miejscu.

W Module Ewakuacja dodatkowo dołączone są folie NRC (koce termiczne), które umożliwiają zapewnienie komfortu termicznego poszkodowanym i zabezpieczenie ich przed przegrzaniem organizmu lub wychłodzeniem, które mogą nastąpić na skutek rozległego oparzenia powodującego wstrząs. Ponadto w zestawie znajduje się zielona kamizelka odblaskowa z napisem EWAKUACJA. Takie rozwiązanie jest bardzo pomocne dla zespołów Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz ułatwia ewakuowanej grupie (zwłaszcza dzieciom) skupienie się na słuchaniu jednej, najważniejszej w danym momencie osoby, czyli na przeprowadzającym ewakuację. 

Taśma ewakuacyjna

Celem ewakuacji jest sprawne i bezpieczne przemieszczenie się wszystkich osób będących w budynku poza strefę objętą zagrożeniem, która w większości przypadków znajduje się na zewnątrz budynku. W sytuacji zagrożenia, gdy emocje kierują zachowaniem ludzi, może być to bardzo trudne. Małe dzieci mogą płakać, krzyczeć, biegać i się przepychać, a i dorośli w sytuacji stresowej mogą zachowywać się nieprzewidywalnie. Takie sytuacje mogą doprowadzić do tragedii. 

Z pomocą może przyjść tutaj proste rozwiązanie, jakim jest zastosowanie taśmy ewakuacyjnej. Jest to pas, który posiada specjalne klamerki na ręce, ułatwiające osobie przeprowadzającej ewakuację zliczenie grupy. Zastosowanie pasa ewakuacyjnego sprawi, że osoby prowadzone do bezpiecznej strefy będą spokojniejsze, co może mieć wpływ na sprawniejsze przeprowadzenie ewakuacji.

Przygotowanie do ewakuacji

Apteczka zawierająca pas ewakuacyjny to nie wszystko. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, miejsca, w których cyklicznie zmienia się jednocześnie grupa 50 użytkowników, w szczególności szkoły, przedszkola, internaty oraz domy studenckie, powinny wykonywać próbną ewakuację co najmniej raz na rok, jednak w terminie nie dłuższym niż trzy miesiące od dnia rozpoczęcia korzystania z obiektu przez nowych użytkowników.

Próbne ewakuacje są bardzo często bagatelizowane i przeprowadzane bardzo niechętnie. Bywa, że procedury bezpiecznej ewakuacji są jedynie wysyłane do pracowników mailowo, a ci z kolei często nawet do nich nie zajrzą. Takie postępowanie w dłuższej perspektywie może niewątpliwie doprowadzić do tragedii. W sytuacji zagrożenia najbezpieczniej jest trzymać się procedur i podążać za jedną, wyznaczoną osobą. Uwierzcie, że opuszczanie płonącego budynku w niczym nie przypomina codziennej przechadzki po korytarzach zakładu pracy…

Pierwsza pomoc w bezpiecznej strefie

Po zakończeniu ewakuacji trzeba sprawdzić, czy wszyscy opuścili budynek. W przypadku, gdy stan osobowy się nie zgadza, należy natychmiast zgłosić ten fakt jednostkom ratowniczym, które biorą udział w akcji, aby mogły podjąć decyzję o ponownym przeszukaniu budynku. Będąc już w bezpiecznej strefie, należy zająć się poszkodowanymi i udzielić im pierwszej pomocy przedmedycznej. Przydatny może okazać się tutaj inny moduł z naszej oferty, a mianowicie Moduł Zranienia, za pomocą którego zaopatrzymy wszelkiego rodzaju zranienia i krwawienia o małej intensywności. Samo znalezienie się w sytuacji zagrożenia, które dla większości osób jest bardzo trudnym, a wręcz traumatycznym przeżyciem, może wymagać udzielenia pomocy psychologicznej, o której więcej pisaliśmy w artykule Pierwsza pomoc Psychologiczna”.

Bądźmy odpowiedzialni!

TRAUMA KIT Apteczka Modułowa Ewakuacja to innowacyjny produkt na polskim rynku, który w prosty sposób umożliwia sprawną, bezpieczną i spokojną ewakuację w sytuacji nagłego zagrożenia do dziesięciu osób w warunkach utrudnionej widoczności. 

Jeśli jesteś osobą pracującą z grupą osób, nie czekaj, tylko zamów nasz produkt, aby nie dopuścić do tragedii.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik