Nadwaga i otyłość - przyczyny i zapobieganie

Nadwaga i otyłość to dwa mocno przewijające się w ostatnim czasie słowa. Często z mediów możemy usłyszeć, że coraz więcej dzieci jest otyłych… albo ma nadwagę? Te pojęcia są często mylone, a właśnie należy je rozróżniać. Otyłość nie jest tylko wśród dzieci – dominuje ona również świat dorosłych. O co chodzi, o czym jest mowa, co robić? Spokojnie – o tym dzisiaj porozmawiamy.

Garść informacji zanim zaczniemy

Wyjaśnijmy sobie na wstępie, czym jest nadwaga i otyłość. Nadwaga jest zaburzeniem hormonalnym, na skutek którego organizm gromadzi białą tkankę tłuszczową. U kobiet procent tkanki tłuszczowej, zaliczający się do nadwagi, jest między 18 a 25%, u mężczyzn zaś od 13 do 18%. 

Otyłość natomiast to choroba przewlekła, która spowodowana jest stanem zapalnym tkanki tłuszczowej o niskim natężeniu, która w efekcie powoduje nadmierny rozwój podściółki tłuszczowej i tym samym zwiększa się masa ciała. Lekarze uznają, że otyłość ma miejsce, gdy tłuszcz stanowi 25% całej masy ciała u mężczyzny lub 30% u kobiety. 

Nie na co dzień jednak możemy pozwolić sobie na zbadanie naszej masy ciała pod kątem ilości mięśni i tkanki tłuszczowej, dlatego często można spotkać się ze wskaźnikiem masy ciała, czyli BIM (and. body mass index). W Internecie możemy znaleźć wykresy lub kalkulatory, które pokażą nam nasz wynik BMI. Pożądany wynik, który klasyfikuje nas do przyjętej „wagi w normie”, jest pomiędzy 18,5 a 24,99. Wynik BMI możecie policzyć również sami, dzieląc masę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu.

Nasz organizm nie jest jednak taki prosty, aby tutaj zakończyć ten temat. Istnieją dwa typu otyłości:

  • Otyłość brzuszna, zwana również otyłością androidalną
  • Otyłość pośladkowo-udowa, znana również jako otyłością gynoidalną

 

Możemy również mówić o trzech stopniach otyłości, które różnią się nie tylko zwiększonymi masami ciała, ale również zwiększonym ryzykiem na choroby towarzyszące otyłości.

U zwierząt lista chorób wcale nie jest krótsza. Psiaki, koty czy inne zwierzęta gospodarstwa domowego, mogą złapać kleszcza, a co za tym idzie – mogą zachorować bardzo poważnie. Jakie choroby odkleszczowe mogą złapać zwierzaki? Babeszjoze, bolerioze, anaplazmoze, erlichioze, europejskie kleszczowe zapalenie mózgu, chorobę skokową owiec, hepatozoonozę czy hemoplazmozę, filariozę. U psów objawy każdej z choroby są inne. Czerwona lampka powinna pojawić się nam, gdy widzimy, że pies jest senny bardziej niż zwykle, ma temperaturę lub kuleje.

Skąd to się bierze?

Tak – do otyłości możemy doprowadzić sami. Taka jest prawda, ale nie na tym kończą się przyczyny otyłości. Jest wiele czynników, które może do tego doprowadzić. Rozwój otyłości jest w dużej mierze uwarunkowany czynnikami genetycznymi oraz środowiskowymi. Tutaj również nie możemy postawić kropki, bo czynników, które mają wpływ na naszą wagę, jest o wiele więcej, np. aktywność fizyczna, dieta oraz styl życia, przewlekły stres, ale również czynniki psychologiczne. Wzrost masy ciała może być spowodowany również lekami, które przyjmujemy, ale i antykoncepcją hormonalną, która może nie być prawidłowo dobrana do kobiecych hormonów.

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Jest wiele czynników, które mogą spowodować, że nasza waga zacznie się zwiększać. W Internecie można znaleźć mnóstwo porad, często nieodpowiednich do naszej sytuacji. Wiemy dobrze, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego dobrze jest udać się do specjalisty – dyplomowanego dietetyka, który po przeprowadzeniu z nami wywiadu i dowiedzeniu się, jaki styl życia prowadzimy, jak wygląda nasz normalny dzień, co lubimy robić, czy nie mamy przeciwwskazań pokarmowych, rozpisze nam dietę sprecyzowaną do nas. Dodatkowo ustali wraz z nami cel i umówi na wizyty kontrolne.
W Polsce dietetyk jest refundowany przez NFZ, niestety są oni w bardzo małej ilości placówek, a dodatkowo trzeba mieć specjalne skierowanie, które najczęściej jest wydawane m.in. osobom otyłym, cukrzykom lub osobom z anoreksją.

Wszelkiego rodzaje konsultacje, róbcie zawsze z dietetykiem, który ma wiedzę w tym temacie. Nigdy nie podejmujcie decyzji na podstawie tego, co udało Wam się znaleźć w Internecie. Wszystko trzeba robić z głową! Przy chęci zrzucenia wagi, dieta wegetariańska lub wegańska może być strzałem w dziesiątkę! Pamiętajcie, aby skonsultować to z lekarze, zwłaszcza jeżeli dotychczas nie przechodziliście na ten typ diety. Bardzo ważne jest, aby podczas diety, naszemu organizmowi nie zabrakło żadnych potrzebnych mu witamin i minerałów. W przypadku zaniechania dbałości o siebie i swój organizm, konsekwencje mogą mieć ogromne skutki.

Również zdrowo i z głową trzeba podchodzić do sportu. Mierzmy siły na zamiary i uwierzmy w siebie. Ważne jest, aby rozplanować swoją aktywność fizyczną, dając sobie czas na odpoczynek, a mięśniom czas na regeneracje. To nie tylko wyzwanie dla nas, ale dla całego naszego ciała. Pamiętajcie – sport to zdrowie, temu nikt nie zaprzeczy, ale sport może doprowadzić również do kalectwa, jeżeli będziemy brali się za niego nieodpowiedzialnie.

Pamiętajcie – lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego uważajcie na siebie i swoich pupili podczas wypadów do lasu czy na łąki. Po powrocie obejrzyjcie się dokładnie na całym ciele, ale nie zapominajcie również o środkach bezpieczeństwa!

Skonsultuj się z lekarzem

Otyłość to choroba a im dalej w las, im kolejny stopień, tym większe zagrożenie dla naszego życia. Tak jak każdą chorobę – otyłość się leczy. W szczególności u osób z otyłością III stopnia może zostać wprowadzone leczenie farmakologiczne lub resekcja żołądka, która może być niezbędną operacją dla naszego życia. Resekcja żołądka to operacja polegająca na usunięcia części lub całości narządu. Decyzję oraz dalsze postępowania jak np. dieta, są ustalane z lekarzem, który prowadzi nas przez cały proces.

Nadwaga jest obecnie cechą krajów rozwiniętych, a zaniedbana może doprowadzić do otyłości. Tu chodzi przede wszystkim o nasze zdrowie. Choć teraz może nam się wydawać, że nic się nie dzieje i tak już będzie dobrze, za kilka lat możemy doprowadzić do poważnych chorób m.in. chorób układu krążenia takich jak choroby wieńcowe serca, nadciśnienie tętnicze, zawał serca, migotania przedsionków, a także do cukrzycy, demencji, chorób nerek, zaburzeń hormonalnych. Dbajmy o siebie, dbajmy o naszych bliskich, rozmawiajmy na te tematy spokojnie, bo potrafią wzbudzać duże emocje, dlatego tak ważne jest wsparcie w leczeniu.

Autor

Aleksandra Strzałkowska

Najbardziej gadatliwa osoba, jaką mogliście spotkać to właśnie Strzałka. Studentka andragogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Swój wolny czas spędza na tworzeniu i szlifowaniu swoich umiejętności w zakresie fotografii, rysunku, malarstwa i haftu. W social mediach pracuje jako moderator, pilnując przestrzegania netykiety i prywatnie dzieli się swoją artystyczną twórczością.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik