- Karolina Bober
- 25 czerwca, 2021
- choroba, nowotwór, nowotwory
Nowotwór, czyli jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku
O tym, że nowotwory w obecnych czasach stanowią naprawdę duży odsetek wszystkich zachorowań, nie trzeba raczej nikomu przypominać. Boimy się nowotworów, często nie znamy ich dokładnej etiologii, ale również nie zdajemy sobie sprawy, że w prosty sposób możemy się przed nimi zabezpieczyć oraz uchronić. Jak? Na to pytanie oraz wiele innym odpowiemy w tym artykule!
Czym tak właściwie jest nowotwór?
Chorobę nowotworową, nazywaną powszechnie “rakiem”, opisujemy jako jednostkę polegającą na pojawianiu się w organizmie nowych, zmutowanych komórek, które mają zdolność do szybkiego namnażania się oraz dawania przerzutów na inne miejsca, niż te, w których się pierwotnie pojawiły. Nowotwory możemy podzielić na łagodne, występujące zdecydowanie częściej i będące mniej lub bardziej podobne do prawidłowej komórki, z której się wywodzą, oraz złośliwe – te bardziej niebezpieczne, posiadające zdolność do naciekania sąsiednich tkanek oraz przerzutów, nawet do odległych narządów.
Takie nowotwory wymagają zdecydowanie dłuższej oraz bardziej wymagającej i złożonej terapii. Według statystyk najczęściej występującymi nowotworami wśród społeczeństwa w Europie są nowotwór piersi, płuc oraz nowotwór prostaty, z czego ten pierwszy charakteryzuje się obecnie zdecydowanie największą śmiertelnością wśród kobiet. Tuż za nim na podium znajduje się równie groźny rak jelita grubego, który mocno dotyczy obu płci. Nie wolno też zapominać o innych chorobach tego typu, jak np. nowotwór tarczycy, kości, skóry czy też krwi, zwanej potocznie białaczką.
Profilaktyka - pierwsza pomoc przy nowotworach
Zdecydowana większość najnowszych badań mówi o tym, że im szybciej zostaną wykryte i zdiagnozowane tkanki nowotworowe, tym większe szanse na całkowite wyleczenie chorego. Dlatego bardzo ważne jest, by zacząć działać, zanim dosięgną nas niepokojące zmiany w organizmie. Tym bardziej jeśli wiemy, że możemy być obciążeni chorobą nowotworową genetycznie lub jesteśmy na nią narażeni w inny sposób np. poprzez bycie czynnym/biernym palaczem, lub pracę w szkodliwych warunkach, np. przy azbeście oraz innych niebezpiecznych substancjach chemicznych, a także tam, gdzie mamy do czynienia ze szkodliwym promieniowaniem, ogromną ilością pyłu lub groźnymi dla zdrowia czynnikami biologicznymi.
Do działań prewencyjnych mogą należeć przede wszystkim: porzucenie szkodliwych nałogów (tytoń, alkohol), stosowanie zdrowej diety bogatej w składniki odżywcze oraz produkty naturalne, możliwie jak najmniej przetworzone. Bardzo ważne są również badania profilaktyczne, do których należą m.in. u kobiet cytologia czy samobadanie piersi, a także mammografia, zaś u mężczyzn badanie jąder, wykonane samodzielnie lub przez lekarza oraz badanie proktologiczne. Warto również raz na jakiś czas wykonać podstawowe badania profilaktyczne krwi oraz moczu.
Takie działania pozwolą nam w razie potrzeby na błyskawiczne wykrycie niepokojących zmian zachodzących w naszym ciele oraz bezzwłoczne podjęcie dalszych działań. Nie bójmy się również rozmawiać o nowotworach. Być może dzięki zwróceniu przez nas uwagi na ten problem, ktoś z naszych najbliższych zdecyduje się, by w końcu o siebie zadbać i poddać się corocznym badaniom. W końcu najgorsze, co możemy zrobić, to nic nie zrobić.

Szybka diagnoza i leczenie nowotworów
Niektóre nowotwory, najczęściej złożone i obejmujące wiele narządów, są nieuleczalne i mogą doprowadzić do zgonów. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, warto, a wręcz trzeba, podjąć próby natychmiastowego leczenia, które może zniwelować zmutowane komórki, a także zahamować namnażanie się kolejnych tego typu tworów. W naszym kraju takie działanie umożliwia program Szybkiej Ścieżki Onkologicznej. Do jej rozpoczęcia uprawnia zielona karta DiLO – karta diagnostyki i leczenia onkologicznego, z którą mamy również możliwość realizacji pakietu onkologicznego obejmującego: wstępną diagnostykę, diagnostykę pogłębioną, rozpoznanie nowotworu oraz skierowanie do leczenia.
Program szybkiej terapii onkologicznej znacznie przyspiesza ten proces i zakłada, że od wpisania pacjenta na listę oczekujących osób do specjalisty do postawienia diagnozy, nie może minąć więcej niż 7 tygodni. W ramach programu zostaje skrócony również czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia, nie może on przekroczyć dwóch tygodni od momentu zgłoszenia się do wybranej placówki.
Obecnie nowotwory możemy leczyć na różne sposoby. Do najpopularniejszych sposobów należą przede wszystkim chemioterapia, radioterapia, leczenie chirurgiczne oraz coraz częściej stosowane leczenie celowane – stosowanie specjalnych leków przeciw konkretnym, uszkodzonym cząsteczkom w komórkach nowotworowych.
Pandemiczne nastroje w onkologii
Wraz z nadejściem epidemii koronawirusa i coraz to częściej wprowadzanym obostrzeniom, ludzie zaczęli się bać korzystania ze specjalistycznej opieki medycznej. W związku z tym w naszym kraju problem zachorowań na nowotwory ponownie się zaostrzył, z czym onkolodzy starają się obecnie intensywnie walczyć. Warto wiedzieć, że mimo wielu utrudnień występujących w ochronie zdrowia, leczenie onkologiczne dalej jest możliwe, nie zatrzymało się, a wręcz przeciwnie – prężnie się rozwija, by pomóc jak największej ilości chorych.
Nie bójmy się więc odwiedzać gabinetów specjalistów, szpitali. Szukanie pomocy, to najlepsze co możecie zrobić dla siebie i swoich najbliższych. Nowotwór niestety nie przeczeka ciężkiej sytuacji, która trwa obecnie na świecie, dlatego warto by nie zwlekać z wizytą u lekarza, zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych.
Podsumowując
Nowotwory spędzają wielu osobom sen z powiek. Dlatego namawiamy do wykonywania badań profilaktycznych, chociażby raz do roku. Pozwolą one na szybkie wykrycie nieprawidłowości i natychmiastowe podjęcie działań, które być może uratuje nie tylko Wasze zdrowie, ale i życie. Pierwsza pomoc to nie tylko heroiczne rzucanie się na ratunek tam, gdzie leje się krew. To także codzienne dbanie o siebie i swoich najbliższych, a co za tym idzie – podjęcie natychmiastowej interwencji w razie potrzeby.


Autor
Karolina Bober
Studentka pielęgniarstwa, entuzjastka szeroko pojętego ratownictwa i pierwszej pomocy. W wolnym czasie wolontariuszka, początkująca Instagramerka mówiąca o ratowaniu ludzkiego życia oraz ratowniczka, która wyjątkowo mocno upodobała sobie zbieranie cennego doświadczenia i wiedzy na wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach medycznych. Ogromna miłośniczka zwierząt (przede wszystkim kotów), domowego ogniska, podcastów o tematyce kryminalnej i dobrej muzyki.
Newsletter AEDMAX:
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty przestrzeń miejska psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE traumakit trauma kit webinar webinarium wypadek zdrowie
Comments (01)
Bardzo się cieszę, że ludzie dbają o to by rosła samoświadomość o tych ciężkich chorobach.