Oddaj krew i ocal życie Borkosia!

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o oddawaniu krwi.

Temat oddawania krwi mieliśmy podjąć już dawno. Jest to kwestia bardzo ważna i zawsze aktualna. Na ten moment rozwój medycyny nie pozwala na zastąpienie krwi żadną inną substancją, dlatego krwiodawcy byli, są i będą potrzebni zawsze. 

Do napisania tego artykułu właśnie teraz zmotywowała nas jednak przykra sytuacja, która przytrafiła się naszemu koledze, motoratownikowi. 13 października 2021 roku w godzinach popołudniowych Marcin Borkoś” Borkowski, który w swoim wolnym czasie, w ramach wolontariatu, udzielał pomocy poszkodowanym, jadąc na sygnale do zdarzenia, uległ poważnemu wypadkowi drogowemu. Ratownik Borkoś obecnie jest w ciężkim, lecz stabilnym stanie. Przed nim jeszcze kilka operacji i z pewnością długa rehabilitacja, dlatego zachęcamy do pomocy poprzez:

 • oddanie krwi — apelujemy o oddawanie krwi ze wskazaniem:

MARCIN BORKOWSKI, Wojskowy Instytut Medyczny, Oddział Intensywnej Opieki Medycznej

Grupa krwi nie ma tu znaczenia! Ty oddajesz krew, a Borkoś otrzymuje swoją grupę z Banku Krwi.

Co trzeba wiedzieć o oddawaniu krwi?

Zanim jednak pójdziesz oddać krew, przeczytaj do końca ten artykuł i zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego tematu. Miłej lektury!

 • Czy oddawanie krwi jest bezpieczne?

Tak. Nie ma czego się bać, ponieważ oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Krew pobierana jest zawsze przez wykwalifikowany personel medyczny za pomocą sprzętu jednorazowego użytku. 

 

 • Kto może oddać krew?

Krew oraz jej składniki może oddawać każda osoba od 18 do 65 roku życia. Przed samym oddaniem krwi dawca wypełnia ankietę, odpowiada na pytania zadawane przez personel medyczny oraz ma określany poziom hemoglobiny. Na podstawie wyników badań oraz zebranego wywiadu personel wydaje zgodę na pobranie krwi. 

 

 • Czy oddawanie krwi boli?

Nie boli, jednak może u niektórych osób wywoływać pewien dyskomfort spowodowany faktem pobierania krwi lub samym jej widokiem. Krew pobierana jest przez wykwalifikowany personel medyczny za pomocą specjalnie wyprofilowanych igieł, dzięki czemu jej oddawanie jest bardziej komfortowe dla krwiodawców.

 

 • Gdzie można oddać krew?

Krew można oddać w każdym punkcie, który wchodzi w skład Publicznej Służby Krwi, czyli m.in. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wraz z oddziałami i stacjami terenowymi i inne. Mapa punktów krwiodawstwa dostępna tutaj.

Ponadto ogromną popularnością cieszą się mobilne punkty oddawania krwi (krwiobusy).

 

 • Czy po oddaniu krwi można funkcjonować normalnie?

Po oddaniu krwi trzeba przestrzegać zaleceń personelu medycznego, który wykonywał jej pobranie. Zazwyczaj będzie to: 

 • uciśnięcie miejsca wkłucia bezpośrednio po pobraniu, 
 • zakaz obciążania ręki, z której pobierana była krew,
 • brak wzmożonego wysiłku fizycznego w dniu oddania krwi,
 • odpoczynek.

 

 • Co jeść po oddaniu krwi?

Zazwyczaj krwiodawca już w punkcie pobrań otrzymuje szybki posiłek regeneracyjny (coś słodkiego, czekolada, sok). Warto jednak, aby osoby oddające krew na stałe wzbogaciły swoją dietę w żelazo, a w dniu oddania krwi spożyły większą ilość węglowodanów.

 

 • Czy za oddanie krwi przysługuje dzień wolny od pracy?

Tak. Trzeba to jednak zgłosić wcześniej swojemu pracodawcy. Za dzień wolny od pracy z tytułu oddania krwi przysługuje pełne wynagrodzenie (zgodnie z art. 9 Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi).

 

 • Czy można oddać krew za granicą?

Tak. Krew można oddać wszędzie. Niektóre kraje wymagają jednak zameldowania lub stałego pobytu dawcy.

 

 • Jak przygotować się do oddania krwi?

Przede wszystkim w dniu poprzedzającym oddanie krwi nie należy jeść tłustych potraw oraz spożywać alkoholu. Warto również powstrzymać się od zwiększonego wysiłku fizycznego, wypocząć, dobrze się wyspać i pić dużo wody. Dawca podczas pobrania krwi musi być trzeźwy.

 

 • Czy można oddać krew po szczepieniu na COVID-19?

Tak. Szczepienie przeciwko COVID-19, jak każde inne szczepienie, nie jest przeciwwskazaniem do oddania krwi. Po przyjęciu dawki szczepionki (niezależnie której) należy jednak wstrzymać się minimum 7 dni, głównie ze względu na możliwe osłabienie organizmu.

 

 • Co jeść przed oddaniem krwi?

Krwiodawca powinien jeść zdrowe, naturalne produkty. Dzień przed oddaniem krwi warto pić dużo wody, jeść owoce i warzywa oraz ograniczyć dostarczanie tłuszczy.

 

 • Ile trzeba ważyć, aby oddać krew?

Aby oddać krew trzeba ważyć co najmniej 50 kilogramów.

 

 • Ile krwi pobiera się za jednym razem?

Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi.

 

 • Kim jest Honorowy Dawca Krwi?

Honorowym Dawcą Krwi jest każdy, kto choć raz w życiu oddał krew. Każdemu HDK przysługuje legitymacja.

 

 • Kim jest Zasłużony Honorowy Dawca Krwi?

Tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi otrzymują kobiety, które oddały co najmniej 5 litrów krwi oraz mężczyźni, którzy oddali jej minimum 6 litrów. Inne składniki krwi również są uwzględniane w tej kalkulacji. Tytuł ZHDK nadawany jest na podstawie wniosku osoby.

 

 • Czy trzeba znać swoją grupę krwi przed jej oddaniem?

Nie. Taka informacja nie jest wymagana od osób chcących oddać krew. Grupa krwi jest oznaczana po jej pobraniu. 

 

 • Jak długo trwa proces oddania krwi?

Samo oddanie krwi nie trwa długo. Poprzedza je jednak szereg formalności, np. wypełnienie ankiety, badanie, czy też wywiad lekarski. W zależności od punktu pobrań i czasu, w jakim idzie się oddawać krew, może się zdarzyć, że trzeba będzie chwilę poczekać w kolejce. Po pobraniu krwi dobrze jest odczekać około pół godziny, aby zobaczyć, jak organizm zareaguje na utratę krwi.

 

 

 • Czy jeśli zacznie się oddawać krew, to czy trzeba robić to regularnie?

Nie. Wbrew krążącym mitom, oddawanie krwi w żaden sposób nie uzależnia organizmu. To, ile razy odda się krew, zależy wyłącznie od chęci i predyspozycji krwiodawcy. Zachęcamy jednak do oddawania krwi w miarę możliwości regularnie, aby tworzyć niezbędne do ratowania ludzkich żyć zapasy.

 

 • Jak często można oddawać krew?

W przypadku krwi pełnej:

 • u mężczyzn — co 2 miesiące (6 razy w roku),
 • u kobiet — nie częściej niż co 3 miesiące (4 razy w roku).

Osocze — nie więcej niż 25 litrów rocznie (z minimum dwutygodniowymi przerwami),

Płytki krwi — nie częściej niż 12 razy w roku (z minimum czterotygodniowymi przerwami).

 

 • Kto dostanie moją krew?

Krew otrzymują takie osoby, które naprawdę jej potrzebują. Przetacza się ją z wielu powodów, jak np. uzupełnienie utraconej krwi, czy też konieczność leczenia poważnych chorób.

 

 • Czy krew oddana na konkretną osobę faktycznie do niej trafia?

I tak i nie. Nie ma znaczenia, jaką grupę krwi ma osoba wskazana, a jaką dawca. Krew trafia “na konto” poszkodowanego, który z banku krwi otrzymuje krew zgodną ze swoją grupą.

Jeśli osoba, którą wskazuje się podczas oddania krwi, ma bardzo rzadką grupę i jest ona zgodna z grupą dawcy, możliwe, że wówczas faktycznie oddawana krew trafi do tej osoby.  Nie sposób jednak, aby np. krew od 50 osób trafiła do jednego poszkodowanego, ponieważ będzie to po prostu zbyt duża ilość na tę jedną osobę. Oddana krew nigdy się nie marnuje i trafia do Banku Krwi, dlatego, jeśli tylko można, warto ją oddać.

 

 • Jaka grupa krwi jest najbardziej pożądana?

Każda grupa krwi jest potrzebna, a jej wartość jest nieprzeliczalna na pieniądze. Najbardziej uniwersalna jest grupa krwi 0 RhD- gdyż w nagłych przypadkach można ją przetoczyć każdemu poszkodowanemu.

 

 • Czy za oddanie krwi dostaje się pieniądze?

W Polsce oddanie krwi uważane jest za darowiznę najwyższej wartości. Nie można na tym zarabiać. Jest to pomoc nieodpłatna i bezinteresowna.

 

 • Czy alergicy mogą oddawać krew?

Alergicy mogą oddawać krew. Nie zaleca się tego jednak podczas występowania mocnych objawów alergii oraz podczas odczulania.

 

 • Czy można oddawać krew podczas okresu?

W czasie miesiączki nie można oddawać krwi. Zaleca się odczekać minimum 3 dni od ustąpienia krwawień.

 

 • Czy otrzymuje się wyniki badań oddanej krwi?

Krwiodawca ma prawo do otrzymania bezpłatnych wyników badań laboratoryjnych pobranej krwi. O takiej potrzebie warto jednak poinformować personel punktu pobrań wcześniej, już na samym początku wizyty, podczas rejestracji.

Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, że podczas badań krwi zostanie wykryta choroba zakaźna, dawca zostanie o tym poinformowany przez lekarza, otrzyma wynik badań i skierowanie do lekarza specjalisty.

 

 • Czy można oddać krew, jeżeli przyjmuje się tabletki antykoncepcyjne?

Tak. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych/hormonów nie wyklucza możliwości oddania krwi.

 

 • Czy można oddać krew, gdy jest się w ciąży?

Nie. Podczas trwania ciąży oraz przez 6 miesięcy po zakończeniu ciąży nie można oddawać krwi.

 

 • Czy krew można odliczyć od podatku jako darowiznę?

Tak. Każdy, kto oddał krew, ma prawo uwzględnić ten fakt w zeznaniu podatkowym, a tym samym odliczyć wartość tej darowizny od dochodu. Wysokość odliczenia zależy od ilości oddanej krwi, a konkretne kwoty określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 lutego 2017 r. 

 

 • Jakie są korzyści z oddawania krwi?

– 8 czekolad — Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 listopada 2004 r. w sprawie wartości kalorycznej posiłku regeneracyjnego, krwiodawcy po oddaniu krwi przysługuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal. Zazwyczaj jest to pakiet 8 czekolad, sok i wafelek,

– dzień wolny od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia — zgodnie z art. 9 Ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi,

– ulga podatkowa z tytułu darowizn przekazanych na cele krwiodawstwa — zgodnie z Ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych,

– zwrot kosztów dojazdu do najbliższego punktu poboru krwi — zgodnie z Ustawą z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi,

– bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych pobranej krwi, w tym określenie grupy krwi,

– krwiodawcy otrzymują KrewKartę, czyli kartę identyfikacyjną grupy krwi. Więcej o warunkach wydawania kart można przeczytać tutaj,

– ulga w komunikacji krajowej (w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii) — zgodnie z Ustawą z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, oraz niektórych innych ustaw.

– Ponadto Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi przysługują: leki ze zniżkami, możliwość skorzystania ze świadczeń zdrowotnych ambulatoryjnych poza kolejnością, zniżki w komunikacji miejskiej, a także ulgi np. w hotelach i schroniskach.

Pamiętaj, że krew to największa wartość, jaką możesz komuś ofiarować. Jeśli tylko masz taką możliwość, oddawaj ją jak najczęściej! 

Autor

Anna Przybylska

Kobieta wszechstronna – kryminolog, wychowawca, pedagog, ratownik, pracownik socjalny, mama. Na co dzień pracuje w specjalistycznej, zaawansowanej pomocy rodzinom m.st. Warszawy. Niepoprawna optymistka. Miłośniczka minimalizmu i planowania, która twierdzi, że doba ma często więcej, niż 24 godziny. Jej pasją są nowe technologie, pisanie, żeglarstwo, gra na instrumentach, rozwój oraz praca z ludźmi i wspieranie ich w osiąganiu postawionych sobie celów.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik