Opaska zaciskowa CAT oraz jej praktyczne zastosowanie w ratownictwie cywilnym

Prawdą jest, że temat krwotoków wielokrotnie spędzał sen z powiek zarówno osobie przeszkolonej medycznie, jak i tej, która dopiero wchodzi w świat szeroko pojętego ratownictwa. Często boimy się ich, bo nie wiemy, jak sobie z nimi poradzić i czy na pewno damy sobie radę. To całkowicie normalne, dlatego stworzono rozwiązanie, które w szybki i skuteczny sposób pomoże poradzić nam sobie z tym problemem, nawet jeśli z ratownictwem mamy niewiele wspólnego. Mowa oczywiście o opasce zaciskowej!

Czym jest krwotok?

Zanim zajmiemy się tematem pierwszej pomocy w przypadku krwotoków oraz tym, jak wykorzystać wcześniej wspomnianą opaskę uciskową, warto powiedzieć sobie krótko, czym on jest i jak będzie się objawiał. Według definicji krwotokiem nazywamy silne krwawienie, gwałtowną utratę krwi na skutek choroby bądź urazu. Możemy się z nim spotkać wszędzie, nie tylko na polu walki lub strzelnicy. Objawia się on bardzo masywnym wylewem krwi, a także ogólnym osłabieniem, niepokojem naszego poszkodowanego, a także mroczkami przed oczami, obniżeniem ciśnienia krwi, przyspieszonym, nitkowatym tętnem, bladością powłok skórnych, a nawet utratą przytomności. Warto pamiętać, że występowanie krwotoku jest stanem zagrożenia życia, dlatego bardzo ważna jest jak najszybsza interwencja!

Genialny wynalazek, czyli opaska zaciskowa

Od wielu lat główkowano i szukano idealnych rozwiązań, które umożliwiłyby możliwie jak najszybsze rozprawienie się z uporczywym krwotokiem. W końcu kiedy krew się leje, i to w ogromnych ilościach, czas działa totalnie na naszą niekorzyść. Wynaleziono więc opaski zaciskowe, czy też stazy taktyczne – obecnie stosuje się różne nazewnictwo. Ich cały fenomen polega na tym, że poprawnie założone faktycznie są w stanie skutecznie zatamować nawet ten bardzo masywny krwotok. Klasyczna opaska uciskowa zbudowana jest z kilku zasadniczych elementów: opaski obszytej silnym rzepem, krępulca i miejsca, w którym ten krępulec można zablokować. Niektóre posiadają jeszcze dodatkowe miejsce, gdzie możemy zapisać godzinę założenia takiej stazy taktycznej. 

Jaką opaskę wybrać, aby dobrze działała?

Obecnie na rynku krąży wiele modeli i firm produkujących opaski zaciskowe. Jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. My polecamy jednak stosować sprawdzony, pewny sprzęt, który przeszedł wszelkie niezbędne testy. Osobiście stawiamy na oryginalną stazę typu CAT, która znajduje się m.in. w naszych dwóch apteczkach modułowych: krwotoki oraz taktyczny. Wykorzystuje ją zdecydowana większość armii na świecie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że opaska tego typu faktycznie może kosztować trochę więcej, niż te inne, podobne dostępne na rynku, jednak naszym zdaniem warto zainwestować w porządny sprzęt. W końcu w sytuacji zagrożenia życia nie chcielibyśmy, by któryś z używanych przez nas przedmiotów nie zadziałał tak, jak powinien. A jeśli chodzi o podrobione wersje opaski zaciskowej CAT – nie mamy co do nich absolutnie żadnej gwarancji i pewności. 

Prosty sposób użycia

Opaski uciskowe znalazły swoich miłośników nie tylko przez skuteczność ich działania, ale także naprawdę prosty sposób użycia. Stazę taktyczną stosujemy przede wszystkim w przypadku naprawdę masywnych krwotoków oraz amputacji. Z mniejszymi krwawieniami poradzi sobie klasyczny opatrunek uciskowy lub zastosowanie środków hemostatycznych. 

Opaskę zaciskową zakładamy około 5-7 centymetrów powyżej miejsca krwotoku. Najpierw prosto zapinamy rzep wokół kończyny, a następnie zaczynamy obracać pałeczką, zwaną krępulcem, powodując tym samym zacisk. Przede wszystkim nie bójmy się tego robić. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wymierzenie momentu prawidłowego dokręcenia krępulca może być trudne, dlatego zalecamy kierowanie się zasadą, aby kręcić do potencjalnego wyczuwalnego maksymalnego oporu plus jeszcze jeden obrót (o ile jest on naprawdę możliwy). Po wykonaniu tej czynności pałeczkę należy zablokować w miejscu do tego przeznaczonym. Każda opaska zaciskowa jest jednorazowa! Pamiętajmy również, by na opasce w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu, zapisać godzinę jej założenia. Możemy również tego samego zapisu dokonać gdzieś na ciele poszkodowanego, w możliwie jak najbardziej widocznym miejscu. W przypadku pojawienia się krwotoku obowiązkowo należy wykonać telefon na numer alarmowy, ponieważ nie obejdzie się bez pilnej interwencji personelu medycznego!

Podsumowując

Choć krwotoki nie należą do najprostszych urazów, warto podjąć jakiekolwiek działania mające za zadanie polepszenie stanu ofiary masywnego krwawienia. Warto mieć przy sobie oraz wykorzystać do tego sprzęt, jakim jest opaska zaciskowa, ponieważ jak się okazuje, niesamowicie radzi sobie z tego typu groźnymi urazami. Krwotok jest stanem zagrożenia życia i tylko od naszej reakcji zależy życie i zdrowie poszkodowanego!

Autor

Karolina Bober

Studentka pielęgniarstwa, entuzjastka szeroko pojętego ratownictwa i pierwszej pomocy. W wolnym czasie wolontariuszka, początkująca Instagramerka mówiąca o ratowaniu ludzkiego życia oraz ratowniczka, która wyjątkowo mocno upodobała sobie zbieranie cennego doświadczenia i wiedzy na wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach medycznych. Ogromna miłośniczka zwierząt (przede wszystkim kotów), domowego ogniska, podcastów o tematyce kryminalnej i dobrej muzyki.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik