Opatrunki hydrożelowe – budowa i zastosowanie

Opatrunki hydrożelowe kojarzą się głównie z pierwszą pomocą przy oparzeniach. Ich zastosowanie jest jednak o wiele bardziej powszechne, o czym nie każdy wie. Z tego właśnie powodu zdecydowaliśmy się przybliżyć Wam temat opatrunków hydrożelowych.

Plastry hydrożelowe – dla kogo?

Plastry hydrożelowe są bardzo często używane przez jednostki Państwowego Pogotowia Ratunkowego, jednostki ratowniczo-gaśnicze, policję oraz służby cywilne. Przydatne mogą być jednak w każdym domu. Wykorzystuje się je nie tylko w przypadku opatrywania oparzeń, choć przyznajemy, że do tego nadają się wyjątkowo dobrze. Hydrożele są równie skuteczne przy głębokich otarciach, złamaniach otwartych, odleżynach oraz wszystkich innych urazach skóry.

Budowa i działanie opatrunków hydrożelowych

Plastry hydrożelowe cechują się bardzo dużą zawartością wody oraz wysokim stopniem pojemności cieplnej, dzięki czemu zapewniają efektywne schładzanie oparzeń i zmniejszają odczuwalny ból przez pacjenta nawet do 6 godzin! 

Opatrunki hydrożelowe są sterylne, co umożliwia nakładanie ich bezpośrednio na podrażnione miejsce i zabezpieczenie ran przed infekcjami. Warto również podkreślić, że mimo odczuwalnie niskiej temperatury ich zastosowanie nie powoduje ryzyka wystąpienia hipotermii. BurnTec zapewnia równowagę wilgoci na powierzchni rany – pochłania wydobywający się z rany wraz z drobnoustrojami wysięk lub w przypadku ran suchych, nawadnia. Plastry hydrożelowe umożliwiają również wymianę gazową, przepuszczając tlen do skóry. 

Zmiana opatrunku hydrożelowego jest bezbolesna. Opatrunek nie przywiera do rany, nie przykleja się do skóry i nie uszkadza nowo powstającego naskórka, a wszelkie zanieczyszczenia z rany usuwane są wraz ze zmianą plastra. Dodatkowo jest obojętny biologicznie i całkowicie biozgodny, przez co nie powoduje uczuleń i może być używany nawet przez osoby o bardzo wrażliwej i problemowej skórze.

Plastry BurnTec są przezroczyste, dzięki czemu można obserwować proces gojenia się rany bez jego zdejmowania. Ponadto opatrunki hydrożelowe są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, ale też elastyczne i plastyczne, co umożliwia ich stosowanie na trudnych do zaopatrzenia powierzchniach ciała, np. na dłoniach lub twarzy.

Zastosowanie opatrunków hydrożelowych

Hydrożele, jak już zostało wspomniane, odgrywają szczególną rolę w przypadku udzielania pierwszej pomocy przy oparzeniach. Ich zastosowanie jest jednak bardzo szerokie. Poniżej przedstawiamy przykładowe zastosowanie plastrów BurnTec:

  • oparzenia I, II oraz III stopnia (termiczne, chemiczne, elektryczne),
  • oparzenia słoneczne,
  • do leczenia wszystkich rodzajów trudno gojących się ran, odleżyn w każdej fazie gojenia się rany, owrzodzeń i innych uszkodzeń skóry, których terapia wymaga dostępu tlenu i wilgotnego, sterylnego środowiska,
  • rany przewlekłe, np. stopa cukrzycowa,
  • otarcia i podrażnienia naskórka,
  • stłuczenia i opuchlizny (ukąszenia),
  • inne urazy skóry, w których pożądane jest wilgotne środowisko,
  • może być stosowany w trakcie badań USG jako specjalny dystans poprawiający widoczność płytko położonych struktur.

Plastry hydrożelowe dla dzieci?

Wszystkie plastry hydrożelowe można stosować zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. Elastyczność opatrunków hydrożelowych i ich zdolności przywierania do skóry bez jej naruszenia, doskonale sprawdza się w przypadku najmłodszych, którym, ze względu na ciągłą potrzebę bycia w ruchu, nałożenie jakiegokolwiek specyfiku może być bardzo trudne.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Oparzenia to uszkodzenia tkanek wywołane działaniem m.in. wysokiej temperatury. Każda taka ingerencja prowadzi do niszczenia skóry oraz uszkodzenia tkanek. Gdy dojdzie do oparzenia, należy jak najszybciej intensywnie schłodzić naruszone miejsce, np. zimną wodą oraz zabezpieczyć je dostosowanymi do tego celu opatrunkami. Nie zawsze mamy dostęp do bieżącej zimnej wody, dlatego warto mieć przy sobie hydrożele. Ich cena jest uzależniona od rozmiaru, jednak najmniejsze dostępne są już za kilka złotych. Jest to niewielka inwestycja, a może znacznie zmniejszyć skutki oparzenia. Zastosowanie opatrunku hydrożelowego umożliwi odpowiednią wymianę ciepła, zachowanie pożądanej wilgotności oraz ochronę przed drobnoustrojami, a także przyniesie ukojenie w bólu. Na początku kuracji, w przypadku oparzenia I stopnia, warto zmieniać plastry co 12 – 24 godzin. W oparzeniach II i III stopnia, po nałożeniu opatrunku trzeba jak najszybciej zgłosić się po pomoc do specjalisty. Istnieje również możliwość zastosowania żelu na oparzenia w postaci aerozolu.

Trauma Kit apteczka modułowa Oparzenia

Na skutek rozległego oparzenia może u poszkodowanego wystąpić wstrząs, a wraz z nim wychłodzenie organizmu, dlatego należy zadbać o komfort termiczny pacjenta. Biorąc to wszystko pod uwagę, opracowaliśmy moduł Oparzenia, który zawiera poza wieloma opatrunkami hydrożelowymi również koc termiczny, aby każdy mógł udzielić pomocy poszkodowanym nawet w przypadku najtrudniejszych oparzeń.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik