Pierwsza pomoc przy zatruciach.

Zatrucia to dość częsty przypadek naszych czasów. Codziennie otoczeni jesteśmy przez wiele toksycznych substancji, a najczęściej są zawarte w pożywieniu. Przeważnie mamy problem z nagłą reakcją na przypadki. W jaki sposób udzielić pierwszej pomocy przy zatruciu oraz kiedy zadzwonić pod 112?

Najczęstsze objawy

Najpopularniejsze objawy zatruć żołądkowo-jelitowych to te, które występują krótko po spożyciu żywności. Występują bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, a także gorączka. 

Możemy spotkać się też z zatruciami substancjami toksycznymi takimi jak np. narkotyki.  Zatrucie zazwyczaj trwa od 1 do 3 dni, ale są przypadki, gdy choroba trwa dłużej. Jest to zależne od czynnika zatruwającego. Jednak co, gdy następuje Nagłe Zatrzymanie Krążenia? W takich przypadkach należy postępować szybko i zdecydowanie.

Rodzaje zatruć - jak je rozpoznać

Zatrucie grzybami

Zbliża się czas występowania grzybów w lasach – to moment najintensywniejszych przypadków zatruć pokarmowych. Uważajmy na to, co zbieramy. Jeśli zdecydujemy się jeść grzyby nieznanego pochodzenia, upewnijmy się, z jakiego są źródła lub czy są jadalne. 

Salmonella

Salmonellą można się zatruć głównie poprzez spożycie dań z surowych jaj – pałeczki bakterii znajdują się na skorupkach, a więc dodawanie ich do potraw może wywołać zakażenie jedzenia np. w koglu-moglu, tatarze, domowych majonezach oraz lodach, kremach i ciastach na zimno. To właśnie tam najczęściej jest spotykana. Zakazić się można również od innego człowieka, lub poprzez wypicie zanieczyszczonej wody. U ludzi zakażenie może być przechodzone objawowo, jak i również bezobjawowo, przenosząc jednocześnie bakterie i tym samym zarażając innych. 

Po czym możemy rozpoznać salmonelle? Poprzez silne bóle brzucha, gorączkę, biegunkę, a także nudności wraz z wymiotami.

Bakteria coli

Nigdy nie wiemy, w którym momencie możemy być narażeni na zakażenie. Bakteria coli zamieszkuje naszą florę bakteryjną jelita. Gdy wydostaje się wraz z kałem, wydzielinami ludzi oraz zwierząt i  znajdzie się w wodzie, doprowadza do skażenia wody. Każdy, kto ma dostęp do zanieczyszczonej wody może w bardzo prosty sposób doprowadzić do zatrucia bakterią. W jaki sposób zaobserwować pierwsze objawy? Z pewnością czerwona lampka powinna nam się zapalić, gdy zauważymy gorączkę czy stan podgorączkowy, ale również wymioty lub biegunkę. 

Zatrucie ciążowe

To dość często spotykana dolegliwość. Grupa ryzyka to kobiety w pierwszej ciąży lub w ciężarne po 35. roku życia. Przyczyny zatrucia ciążowego – inaczej nazywanego gestozą – nie są znane, ale z pewnością należą do nich m.in.: źle zbilansowana dieta, zmiany hormonalne, cukrzyca ciążowa, a także nadciśnienie. Jeśli chodzi o objawy, jakie możemy zaobserwować to: nadciśnienie tętnicze, gromadzenie nadmiaru wody w organizmie prowadzące do obrzęków oraz pojawienie się śladowej ilości białka w moczu. Po zaobserwowaniu chociaż jednego objawu wskazane jest skontaktowanie się z lekarzem. Bagatelizowanie lub nieleczona może doprowadzić do drugiego stopnia zatrucia stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia matki oraz dziecka. 

Zatrucie alkoholowe

Ten rodzaj zatrucia jest stale mylony z byciem nietrzeźwym lub „kacem” występującym następnego dnia. Istnieje kilka przyczyn, podyktowanych indywidualnymi cechami ludzi takich jak płeć, waga, wiek, czy posiadane choroby współistniejące oraz to, co zostało spożyte. Jednak zatrucie alkoholowe bywa niebezpieczne i nie należy lekceważyć występujących po sobie objawów. 

Wyróżniamy cztery stopnie ostrego zatrucia alkoholowego. Każdy z poszczególnych rodzajów jest poważniejszy i niebezpieczniejszy. 

Stopień I 

Przy pierwszym stopniu możemy zaobserwować niepokojące objawy:

  • wysokiej aktywności,
  • problemów z mówieniem,
  • problemem z utrzymaniem stabilności
  • specyficzne zachowaniem. 

Stopień II 

Zatrucie alkoholowe stopnia drugiego staje się coraz bardziej niebezpieczne gdy dochodzi do osłabienia organizmu, problemu z poruszaniem się oraz zaburzeń rytmu serca, a także świadomości. 

Stopień III i IV 

Kolejne dwa poziomy zatrucia alkoholowego są bardzo niebezpieczne, gdyż występuje brak kontroli nad własnym ciałem i świadomością, a w najcięższym przypadku problemy z oddychaniem, wychłodzenie organizmu oraz utrata przytomności. 

Gdy zaobserwujemy coraz cięższe i niepokojące objawy, należy udzielić pierwszej pomocy, poniżej znajdziesz jak postępować w takich przypadkach. 

Mocznica

To choroba przewlekła powoduje zaburzenie pracy nerek, przez co w organizmie zaczynamy magazynować toksyczne substancje nazywane „mocznicowymi”. Wystąpienie mocznicy może mieć różne przejawy od tych ogólnych do poważniejszych np. zaburzenia układu krążenia lub oddechowego czy pokarmowego. Jak zauważyć sygnały, że coś jest nie tak? Z pewnością do objawów, które powinny nas zaniepokoić, są silne bóle głowy, biegunkę, nudności wraz z wymiotami, drażliwość, aktywność ciała lub skrajnie ogromną senność, czerwone wybroczynowe plamy, poczucie braku apetytu wraz z charakterystycznym zapachem amoniaku wydzielającym się z ust. W skrajnych przypadkach występuje zaburzenie rytmu pracy serca. 

Zatrucie witaminowe

To jedno z częstszych przypadków zatruć. W bardzo łatwy sposób możemy zostać ofiarami hiperwitaminozy, czyli przedawkowania witamin. Zdecydowanie najczęściej spotyka się przedawkowanie witamin C, A, E, oraz witamin z grupy B. Objawy, które możemy zauważyć to:

  • Brak łaknienia,
  • Ogólne osłabienie, 
  • Nudności wraz z wymiotami, 
  • Biegunka, 
  • Bezsenność,
  • Ból głowy oraz  ból nerek poprzez nagromadzenie substancji.

Mogą występować także problemy z krzepliwością krwi, osłabienia kości, a także wysypka.  Przedawkowanie witamin z różnych grup potrafią dawać inne objawy, dlatego warto poczytać o konkretnej witaminie, jakie są konkretne objawy, gdy podejrzewamy u siebie Hiperwitaminozę.

Postępowanie w przypadku zatrucia witaminowego to przede wszystkim nawodnienie organizmu.

Zatrucie wilczymi jagodami

To kolejne z zatruć pokarmowych będących jednymi z najbardziej niebezpiecznych. Wilcze jagody to owoce, a także liście rośliny zwanej pokrzyk. Są bardzo toksyczne i stanowią zagrożenie życia. Najczęściej dochodzi do zjadania ich przez pomyłkę z jagodami lub jako narkotyk, gdyż uważane są za halucynogenne. Spożycie ich, a także liścia rośliny, jest bardzo groźne, a w wielu przypadkach wiąże się z niebezpieczeństwem oraz utratą życia. Objawy występują nagle i możemy je zaobserwować już po kilku minutach aż do kilkunastu godzin od spożycia. Charakterystyczne jest również wysoka gorączka, wypieki na twarzy, nudności oraz wymioty. W wielu przypadkach także nagłą ekscytację i aktywność, zaburzenia słuchu oraz wzroku, rozmowność, a także uczucie suchości w ustach. Gdy zauważymy chociaż jeden z wymienionych wyżej objawów, postarajmy się jak najszybciej zareagować. 

Postępowanie - Pierwsza pomoc

A w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy w przypadku silnych reakcji na zatrucia? Śpieszymy z odpowiedzią:

1. Bezpieczeństwo to podstawa, upewnij się, że miejsce, w którym się znajdujesz razem z osobą potrzebującą Twojej pomocy, nie stanowi zagrożenia.

2. Wezwij pomoc, dzwoniąc na 112 lub 999.

3. Spróbuj dowiedzieć się lub odnaleźć przyczynę zatrucia. Jeśli substancja została połknięta np. jakiś posiłek, nie wywołuj wymiotów!

4. Jeśli masz możliwość, przerwij dostęp do przyczyny zatrucia i zabezpiecz je – mogą to być różne toksyczne substancje. Jeśli jednak jest to zatrucie pokarmowe, natychmiast przerwij spożywanie jedzenia pozostałym osobom, gdy znajdujesz się w grupie)

5. Sprawdź, jak czuję się poszkodowana osoba. Jeśli osoba poszkodowana straciła przytomność, sprawdź, czy oddycha – jeśli w ciągu 10 sekund ma mniej niż 2 oddechy, przystąp do resuscytacji. Uciskaj 30 razy, pomijając dwa wdechy, aby uniknąć zatrucia się substancjami toksycznymi.  

6. Upewnij się, że pomoc została wezwana.  Jeśli znasz przyczynę zatrucia dobrze jest powiadomić operatora 112 z jaką substancją mamy do czynienia. Pozwoli to ratownikom przygotować się przed wyjazdem oraz to jak szybko mają działać na miejscu. Jeśli nie poinformowaliśmy operatora to przekażmy wszystko co wiemy o substancjach ratownikom.

7. Nie pozwól by poszkodowany został bez Twojej opieki

8. Dalsze czynności podejmuje zespół ratownictwa medycznego.

W przypadku silnych zakażeń powinniśmy postępować szybko i zdecydowanie. Jeśli zauważymy u siebie lub innych niepokojące objawy – nie bagatelizujmy ich, a w przypadku silnych reakcji, udzielamy pierwszej pomocy. Starajmy się jednak być ostrożni w przypadku tego, co spożywamy oraz dbajmy o higienę osobistą.

Autor

Aleksandra Strzałkowska

Najbardziej gadatliwa osoba, jaką mogliście spotkać to właśnie Strzałka. Studentka andragogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Swój wolny czas spędza na tworzeniu i szlifowaniu swoich umiejętności w zakresie fotografii, rysunku, malarstwa i haftu. W social mediach pracuje jako moderator, pilnując przestrzegania netykiety i prywatnie dzieli się swoją artystyczną twórczością.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik