Potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19, paszport szczepień

Kwestia szczepień, zwłaszcza obowiązkowych, od lat budzi kontrowersje i ogromne emocje społeczne. Dla jednych szczepienia są przejawem wolności wyboru, inni z kolei utożsamiają je z ograniczeniem swobód. Posiadanie paszportów szczepień może pozwolić na pewne udogodnienia. Ich brak z kolei stanowi potencjalne ograniczenie dla osób niezaszczepionych. O tym, jak uzyskać potwierdzenie szczepienia przeciwko COVID-19, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Gdzie można znaleźć zaświadczenie o odbytym szczepieniu przeciw COVID-19?

Informację o przebytym szczepieniu na COVID-19, można znaleźć na swoim profilu na Internetowym Koncie Pacjenta. Co istotne, jest ona widoczna już po pierwszej dawce szczepionki. Ponadto na IKP znajduje się również data przyjęcia preparatu oraz jego rodzaj, numer serii i kod EAN (unikalne oznaczenie produktu).

Internetowe Konto Pacjenta już po podaniu pierwszej dawki preparatu umożliwia pobranie potwierdzenia szczepienia przeciwko koronawirusowi w pliku pdf. Dokument zawiera imię, nazwisko, numer PESEL, datę przyjęcia szczepionki oraz jej rodzaj. Po dwóch dawkach preparatu, poza zaświadczeniem w formie pliku pdf, dostępny jest kod QR, który pełni funkcję kompleksowego zaświadczenia o odbyciu szczepienia.

Aby uzyskać zaświadczenie o szczepieniu z Internetowego Konta Pacjenta, w pierwszej kolejności trzeba się zalogować na swoje konto przy użyciu profilu zaufanego lub e-dowodu osobistego.

W przypadku problemów z uzyskaniem zaświadczenia o odbytym szczepieniu należy kontaktować się z infolinią techniczną Centrum e-Zdrowia pod numerem 19 457.

Potwierdzenie szczepienia w formie kodu QR

Wygodna i nowoczesna forma zaświadczenia o odbyciu szczepienia przeciwko COVID-19 w postaci kodu QR, pozwala zawsze mieć je przy sobie. Kod QR potwierdzający szczepienie dostępny jest m.in. w aplikacji mObywatel. Ponadto informacja o szczepieniu przekazywana jest automatycznie do e-karty szczepień w systemie e-zdrowie, projekcie prowadzonym przez Ministerstwo Zdrowia, dzięki czemu jest widoczna dla lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Paszporty szczepionkowe znane od lat

Wprowadzenie Cyfrowych Zielonych Certyfikatów, czyli paszportów szczepionkowych, rozpatrywane jest obecnie przez Komisję Europejską jako zgoda na bezpieczne podróżowanie po całej Unii Europejskiej. Projekt dotyczy wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, a także Islandii, Liechtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii. Dzięki posiadaniu paszportu zaszczepieni przeciwko COVID-19, ozdrowieńcy oraz osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa (test PCR lub szybki test antygenowy) mieliby możliwość swobodnego i bezpiecznego przemieszczania się. System paszportowy jest obecnie w fazie projektu, jednak proponowany jest jako środek tymczasowy, do momentu ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia końca międzynarodowego stanu zagrożenia zdrowia w związku z COVID-19.

Warto podkreślić, że paszporty szczepionkowe nie są niczym nowym. Międzynarodowa Książeczka Szczepień, czyli tzw. żółta książeczka, zawierająca informację o przebytym szczepieniu przeciwko żółtej febrze, istnieje od lat. Obecnie jest jedynym oficjalnym dokumentem dotyczącym szczepień, uznawanym na całym świecie. Wiele krajów afrykańskich i krajów Ameryki Południowej oraz Środkowej, jak np. Gujana Francuska, Demokratyczna Republika Konga czy Sierra Leone, od lat wymagają od wjeżdżających na ich terytorium szczepienia przeciwko żółtej febrze, chorobie zakaźnej zwanej inaczej żółtą gorączką. Jest to jedyna szczepionka, którą Światowa Organizacja Zdrowia traktuje jako obowiązkową. Istnieje jednak katalog nieobowiązkowych, zalecanych szczepień, jak np. szczepionka przeciwko durowi brzusznemu czy malarii.

Zgodnie z najnowszym sondażem przeprowadzonym przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat pod koniec kwietnia 2021 roku, niemal co drugi Polak wyraża się negatywnie w kwestii wprowadzenia paszportów covidowych

.

Stanowisko WHO wobec paszportów szczepionkowych przeciwko COVID-19

Obecnie, jak poinformowała Margaret Harris, rzeczniczka WHO, Światowa Organizacja Zdrowia jest przeciwna wprowadzeniu paszportów szczepionkowych jako warunku podróżowania. Światowa Organizacja Zdrowia uzasadnia swoje stanowisko brakiem potwierdzenia skuteczności szczepionki. Nie ma także pewności, czy stosowane powszechnie preparaty zapobiegają transmisji koronawirusa. Podkreśla się także, że takie podejście jest przyczyną dyskryminacji osób, które z różnych względów nie byłyby w stanie się zaszczepić. Jednocześnie WHO stale apeluje o większą solidarność w sprawie przyjmowania szczepionek przeciw COVID-19 i przekazywanie nadwyżki dawek z krajów bogatszych do państw mających problem z uzyskaniem preparatów przeciwko koronawirusowi. Ważne jest, by szczepienie przeciwko COVID-19 odbyło się sprawie i objęło jak największą część populacji. Zwalczenie pandemii koronawirusa stanowi odpowiedzialność zbiorową i zależy od każdego z nas. 

 

 

Autor

Anna Przybylska

Kobieta wszechstronna – kryminolog, wychowawca, pedagog, ratownik, pracownik socjalny, mama. Na co dzień pracuje w specjalistycznej, zaawansowanej pomocy rodzinom m.st. Warszawy. Niepoprawna optymistka. Miłośniczka minimalizmu i planowania, która twierdzi, że doba ma często więcej, niż 24 godziny. Jej pasją są nowe technologie, pisanie, żeglarstwo, gra na instrumentach, rozwój oraz praca z ludźmi i wspieranie ich w osiąganiu postawionych sobie celów.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik