Powszechne punkty szczepień

W miarę rozwoju sytuacji epidemicznej w naszym kraju i pojawiania się nowych sposobów walki z wirusem, jakim są chociażby szczepienia, wzrosła potrzeba na zwiększenie ilości miejsc, w których społeczeństwo może nabyć odporność przeciw koronawirusowi. W tym celu powstają właśnie Punkty Szczepień Powszechnych.

Czym są Punkty Szczepień Powszechnych?

Punkty Szczepień Powszechnych (PSP) to miejsca, które przez swoje otwarcie mają za zadanie przyspieszenie etapu szczepień przeciw COVID-19 na terenie naszego kraju. W miarę możliwości otwiera się je wszędzie tam, gdzie tak naprawdę jest taka możliwość, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że na ten moment wyrastają jak grzyby po deszczu. W takich miejscach mogą się zaszczepić wszyscy, którzy wyrażają taką chęć i posiadają wystawione już skierowanie, czy to w formie elektronicznej, czy to w formie tradycyjnej, papierowej.

Powszechne punkty szczepień mają się mieścić w ogólnodostępnych budynkach z odpowiednią infrastrukturą, np. w szkołach, domach kultury, halach sportowych czy stadionach. Nie wyklucza się także postawienia namiotów przy obiektach handlowych, a także utworzenia punktów szczepień działających na zasadzie Drive-Thru, czyli bez wychodzenia z pojazdu. W takich miejscach również ma zostać nam zagwarantowane miejsce na odczekanie po szczepieniu tych 15-30 minut, podczas których na wypadek niepożądanej reakcji naszego organizmu, będziemy w obecności specjalistów, którzy nam pomogą. W maju mają się rozpocząć szczepienia w aptekach, natomiast na początku czerwca także w zakładach pracy. 

Duże punkty, czyli sprawniejsze działanie

Jak podają obecne statystyki, obecnie największą wydajność mają duże punkty szczepień, które są w stanie w ciągu dnia przyjąć naprawdę ogromne ilości pacjentów. Na ten moment w punkcie szczepień na Stadionie Narodowym w Warszawie wykonano już około 100 tysięcy zastrzyków. Dla porównania inne mniejsze punkty stoją w tyle, a ich wydajność nie jest aż tak wysoka, bo wynosi około 50-60 tysięcy iniekcji.

Z uwagi na takie wyniki, planuje się, aby w każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu funkcjonowały średnio dwa takie duże punkty szczepień przeciwko koronawirusowi. Plan zakłada również, że w PSP zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców dziennie ma być wykonywanych około 200 zastrzyków, w miastach powyżej 50 tysięcy ma zostać podane około 500 dawek. 

Gdzie się szczepić?

Obecnie w naszym kraju jest już prawie 6,5 tysiąca miejsc oraz placówek, w których możemy się zaszczepić przeciw COVID-19 preparatami dostępnymi aktualnie w Polsce, tj. Astra Zeneca, Pfizer/BioNTech, Moderna lub Johnson & Johnson (jedyna szczepionka jednodawkowa). Najwięcej punktów szczepień znajduje się na ten moment w województwie mazowieckim, bo blisko tysiąca. Warto pamiętać, że ilość miejsc szczepień cały czas rośnie, właśnie m.in. otwieraniu Punktów Szczepień Powszechnych. Szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne, to znaczy, że sami musimy wyrazić chęć zaszczepienia – nikt nie ma prawa nas do tego zmusić, jednak jak najbardziej zachęcamy, by rozważyć tę opcję i przyczynić się do wspólnej walki z wirusem. Mapę z dotychczasowymi punktami szczepień możesz zobaczyć na tej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/. Po wpisaniu swojej miejscowości, po lewej stronie pojawi się lista miejsc, gdzie można przyjąć swoją dawkę szczepionki. 

Wszystkie najważniejsze i przede wszystkim najbardziej aktualne informacje na temat szczepień znajdziesz na oficjalnej rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie . O tym, jak przygotować się do szczepienia przeczytasz w innym naszym artykule, do którego możesz się przenieść, klikając tutajAutor

Karolina Bober

Studentka pielęgniarstwa, entuzjastka szeroko pojętego ratownictwa i pierwszej pomocy. W wolnym czasie wolontariuszka, początkująca Instagramerka mówiąca o ratowaniu ludzkiego życia oraz ratowniczka, która wyjątkowo mocno upodobała sobie zbieranie cennego doświadczenia i wiedzy na wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach medycznych. Ogromna miłośniczka zwierząt (przede wszystkim kotów), domowego ogniska, podcastów o tematyce kryminalnej i dobrej muzyki.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik