- Karolina Bober
- 8 czerwca, 2021
- COVID-19, PSP, punkty szczepień, szczepienia, szczepienie, szczepionka
Powszechne punkty szczepień
W miarę rozwoju sytuacji epidemicznej w naszym kraju i pojawiania się nowych sposobów walki z wirusem, jakim są chociażby szczepienia, wzrosła potrzeba na zwiększenie ilości miejsc, w których społeczeństwo może nabyć odporność przeciw koronawirusowi. W tym celu powstają właśnie Punkty Szczepień Powszechnych.
Czym są Punkty Szczepień Powszechnych?
Punkty Szczepień Powszechnych (PSP) to miejsca, które przez swoje otwarcie mają za zadanie przyspieszenie etapu szczepień przeciw COVID-19 na terenie naszego kraju. W miarę możliwości otwiera się je wszędzie tam, gdzie tak naprawdę jest taka możliwość, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że na ten moment wyrastają jak grzyby po deszczu. W takich miejscach mogą się zaszczepić wszyscy, którzy wyrażają taką chęć i posiadają wystawione już skierowanie, czy to w formie elektronicznej, czy to w formie tradycyjnej, papierowej.
Powszechne punkty szczepień mają się mieścić w ogólnodostępnych budynkach z odpowiednią infrastrukturą, np. w szkołach, domach kultury, halach sportowych czy stadionach. Nie wyklucza się także postawienia namiotów przy obiektach handlowych, a także utworzenia punktów szczepień działających na zasadzie Drive-Thru, czyli bez wychodzenia z pojazdu. W takich miejscach również ma zostać nam zagwarantowane miejsce na odczekanie po szczepieniu tych 15-30 minut, podczas których na wypadek niepożądanej reakcji naszego organizmu, będziemy w obecności specjalistów, którzy nam pomogą. W maju mają się rozpocząć szczepienia w aptekach, natomiast na początku czerwca także w zakładach pracy.
Duże punkty, czyli sprawniejsze działanie
Jak podają obecne statystyki, obecnie największą wydajność mają duże punkty szczepień, które są w stanie w ciągu dnia przyjąć naprawdę ogromne ilości pacjentów. Na ten moment w punkcie szczepień na Stadionie Narodowym w Warszawie wykonano już około 100 tysięcy zastrzyków. Dla porównania inne mniejsze punkty stoją w tyle, a ich wydajność nie jest aż tak wysoka, bo wynosi około 50-60 tysięcy iniekcji.
Z uwagi na takie wyniki, planuje się, aby w każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu funkcjonowały średnio dwa takie duże punkty szczepień przeciwko koronawirusowi. Plan zakłada również, że w PSP zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców dziennie ma być wykonywanych około 200 zastrzyków, w miastach powyżej 50 tysięcy ma zostać podane około 500 dawek.

Gdzie się szczepić?
Obecnie w naszym kraju jest już prawie 6,5 tysiąca miejsc oraz placówek, w których możemy się zaszczepić przeciw COVID-19 preparatami dostępnymi aktualnie w Polsce, tj. Astra Zeneca, Pfizer/BioNTech, Moderna lub Johnson & Johnson (jedyna szczepionka jednodawkowa). Najwięcej punktów szczepień znajduje się na ten moment w województwie mazowieckim, bo blisko tysiąca. Warto pamiętać, że ilość miejsc szczepień cały czas rośnie, właśnie m.in. otwieraniu Punktów Szczepień Powszechnych. Szczepienia przeciwko COVID-19 są dobrowolne, to znaczy, że sami musimy wyrazić chęć zaszczepienia – nikt nie ma prawa nas do tego zmusić, jednak jak najbardziej zachęcamy, by rozważyć tę opcję i przyczynić się do wspólnej walki z wirusem. Mapę z dotychczasowymi punktami szczepień możesz zobaczyć na tej stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/. Po wpisaniu swojej miejscowości, po lewej stronie pojawi się lista miejsc, gdzie można przyjąć swoją dawkę szczepionki.
Wszystkie najważniejsze i przede wszystkim najbardziej aktualne informacje na temat szczepień znajdziesz na oficjalnej rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie . O tym, jak przygotować się do szczepienia przeczytasz w innym naszym artykule, do którego możesz się przenieść, klikając tutaj.


Autor
Karolina Bober
Studentka pielęgniarstwa, entuzjastka szeroko pojętego ratownictwa i pierwszej pomocy. W wolnym czasie wolontariuszka, początkująca Instagramerka mówiąca o ratowaniu ludzkiego życia oraz ratowniczka, która wyjątkowo mocno upodobała sobie zbieranie cennego doświadczenia i wiedzy na wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach medycznych. Ogromna miłośniczka zwierząt (przede wszystkim kotów), domowego ogniska, podcastów o tematyce kryminalnej i dobrej muzyki.
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty PSP psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE trauma kit traumakit webinar webinarium wypadek zdrowie