- Karolina Bober
- 4 marca, 2021
- covid, koronawirus, szczepienia, szczepienie, szczepionka
Przedszczepienne ABC - czyli wszystko, o czym musisz pamiętać, zanim zaszczepisz się przeciw COVID-19
Wybuch pandemii koronawirusa bez wątpienia zaskoczył nas wszystkich. Nikt nie spodziewał się, że wirus SARS-CoV-2 sparaliżuje niemalże cały świat. Zostaliśmy postawieni pod ścianą. Coraz to nowsze obostrzenia ograniczały nasze swobodne funkcjonowanie, a wraz z ich wprowadzaniem było więcej pytań niż odpowiedzi. Na szczęście, po wielu miesiącach trwania epidemii, naprzeciw wyszła nam szczepionka przeciw COVID-19. Obecnie na rynku dostępne są jej już trzy typy. Zdecydowałaś lub zdecydowałeś się zaszczepić, a nie wiesz, o czym musisz pamiętać? W takim razie ten tekst jest właśnie dla Ciebie!

Chcę się zaszczepić przeciw koronawirusowi
Pierwszym i najważniejszym krokiem w drodze do uzyskania szczepionki przeciw COVID-19 jest wyrażenie woli na zaszczepienie. Można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich jest wypełnienie prostego i krótkiego formularza zgłoszeniowego na oficjalnej stronie internetowej: https://szczepimysie.pacjent.gov.pl/. Po wypełnieniu takiego formularza system poinformuje nas drogą mailową, kiedy rozpoczną się szczepienia dla naszej grupy. Wtedy będziesz mogła/mógł bez problemu zarejestrować się na konkretny termin w placówce, która oferuje możliwość szczepień. Na daną chwilę szczepieni są medycy oraz seniorzy 70+.
Mam termin szczepienia, co dalej?
Udało Ci się ustalić termin Twojego szczepienia? Gratulacje, jesteś już w połowie drogi do uzyskania upragnionej szczepionki przeciw koronawirusowi! To moment, w którym pora się na nie co nieco przygotować. Usiądź i na spokojnie przygotuj sobie małą ściągę ze swoimi chorobami przewlekłymi, alergiami oraz lekami, które przyjmujesz na stałe – będziesz zobowiązana/zobowiązany do poinformowania o nich lekarza, który będzie Cię badał w dniu szczepienia. To bardzo ważne, ponieważ niektóre leki i jednostki chorobowe mogą na ten moment wykluczyć Cię z możliwości przyjęcia szczepionki przeciw COVID-19. Jeśli chodzi o kobiety, należy wziąć pod uwagę, czy obecnie jesteśmy w ciąży lub, czy karmimy piersią – lekarz na pewno o to nas zapyta. Jeśli masz, znajdź swoją żółtą książeczkę szczepień (Międzynarodowa Książeczka Szczepień) – warto mieć ją ze sobą na wszelki wypadek.
A w dniu szczepienia…
Nastąpił dzień, w którym przyjmiesz swoją pierwszą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi. Ważne jest, by w tym dniu być naprawdę wypoczętym i wyspanym. Wstań trochę wcześniej, by przygotować sobie lekkie, aczkolwiek pożywne śniadanie. Pobudka na ostatni moment nie jest najlepszym pomysłem – przyniesie Ci sporo stresu i nerwów, a to nie jest Ci absolutnie w tym dniu potrzebne. Postaraj się ubrać tak, by dostęp do mięśnia naramiennego był ułatwiony, bez wątpienia przyspieszy to proces szczepienia, a i Tobie będzie komfortowo, gdy unikniesz ściągania wielu warstw ciężkich ubrań. Spakuj też dowód osobisty, może być potrzebny do potwierdzenia Twojej tożsamości. Pamiętaj też, by stawić się na miejscu szczepienia chwilę wcześniej. Czeka Cię tam kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego oraz zgoda na zaszczepienie, którą trzeba wypełnić. Ten pierwszy dokument, jeśli chcesz, możesz wydrukować w domu i zabrać już ze sobą, by zaoszczędzić trochę czasu przed samym szczepieniem. Jeśli załatwisz już wszelkie formalności, czeka Cię już tylko wizyta u lekarza oraz sama iniekcja. Jeśli podczas rozmowy z lekarzem, ten nie dostrzeże żadnych przeciwwskazań, kieruje Cię do gabinetu zabiegowego, gdzie wykwalifikowany personel medyczny poda Ci pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID. Po samym szczepieniu zaleca się jeszcze odczekanie 15 minut na leżance/krzesełku w celu zaobserwowania, czy nie pojawią się żadne groźne reakcje organizmu wywołane przyjęciem zastrzyku. Jeśli wszystko jest w porządku, możesz udać się do domu i tam spokojnie wyczekiwać drugiej dawki szczepionki, na którą będziesz musiała/musiał się stawić 21 dni po przyjęciu tej pierwszej.
To wszystko! Wcale nie brzmi tak strasznie, jak mogłoby się wydawać, prawda? Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat szczepień przeciw koronawirusowi oraz tego, jak działają ów szczepionki i czy są bezpieczne, koniecznie zobacz film Kasi Gandor oraz dr. Tomasza Rożka, prowadzącego kanał na YT oraz stronę „Nauka. To lubię”. Znajdziesz w nich mnóstwo dobrej, merytorycznej wiedzy na ten temat.


Autor
Karolina Bober
Studentka pielęgniarstwa, entuzjastka szeroko pojętego ratownictwa i pierwszej pomocy. W wolnym czasie wolontariuszka, początkująca Instagramerka mówiąca o ratowaniu ludzkiego życia oraz ratowniczka, która wyjątkowo mocno upodobała sobie zbieranie cennego doświadczenia i wiedzy na wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach medycznych. Ogromna miłośniczka zwierząt (przede wszystkim kotów), domowego ogniska, podcastów o tematyce kryminalnej i dobrej muzyki.
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty PSP psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE trauma kit traumakit webinar webinarium wypadek zdrowie