- Karolina Bober
- 22 czerwca, 2021
- ciąża, kobiety w ciąży, resuscytacja, RKO
Resuscytacja krążeniowo-oddechowa u kobiety w ciąży
Nagłe zatrzymanie krążenia to problem, który dotyczy wszystkich, również kobiety ciężarne. W przypadku pań spodziewających się dziecka ratujemy nie tylko samą mamę, ale również potomstwo, którego się spodziewa, dlatego warto wiedzieć, jak udzielić tej pomocy w bezpieczny i przede wszystkim skuteczny sposób.
Przyczyny nagłego zatrzymania krążenia u ciężarnej
Choć do NZK u kobiet ciężarnych dochodzi stosunkowo rzadko, to jednak zdarzają się sytuacje, gdy faktycznie taki przykry incydent ma miejsce. Najczęstszą przyczyną nagłego zatrzymania krążenia u pań ciężarnych jest hipowolemia pourazowa. Innymi czynnikami prowadzącymi do NZK są również: rozległe krwotoki, urazy, zmiany zakrzepowo-zatorowe, ciążowe nadciśnienie tętnicze, a także zator płynem owodniowym lub sepsa. Warto pamiętać, że ciało kobiety w trakcie ciąży ulega zmianom – wzrasta objętość krwi krążącej, zwiększa się pojemność minutowa serca, stąd łatwo o jakiekolwiek nieprawidłowości w pracy mięśnia sercowego. Oprócz tego ciąża jest stanem, podczas którego kobieta zdecydowanie szybciej się męczy. Funkcjonowanie, kiedy w jej ciele rozwija się kolejne życie może być dla niej nie lada wysiłkiem.
Pierwsza pomoc
W momencie, w którym rozpoznamy już u kobiety ciężarnej nagłe zatrzymanie krążenia, czyli zauważymy, że poszkodowana jest nieprzytomna i nie oddycha, musimy bezzwłocznie przystąpić do czynności ratunkowych.
Algorytm udzielania pierwszej pomocy u ciężarnej praktycznie wcale się nie różni od tego standardowego, który stosujemy u każdej osoby dorosłej. W takiej sytuacji również musimy jak najszybciej powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 999, a następnie przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Jedyną zmianą w postępowaniu, o której nie możemy zapomnieć, jest podłożenie czegoś ciężarnej pod prawy bok, tak by leżała ona na lewej stronie. Robimy to po to, by zmniejszyć ucisk macicy na naczynia krwionośne. Poprawia się wtedy cyrkulacja krwi i dotlenienie płodu. Miejsce uciśnięć klatki piersiowej się nie zmienia, ilość samych ucisków oraz wdechów również.
RKO u kobiety ciężarnej wykonujemy w sekwencji 30:2 – 30 uciśnięć na środku klatki piersiowej na głębokość 4-6 cm oraz 2 wdechy po wcześniejszym udrożnieniu dróg oddechowych i zatkaniu skrzydełek nosa.

Co z użyciem AED?
Ciąża kobiety nie jest absolutnie żadnym przeciwwskazaniem do użycia na poszkodowanej AED (automatycznego elektrycznego defibrylatora) w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Badania podają, że defibrylacja nie ma żadnego negatywnego wpływu na rozwój potomstwa w łonie matki. Można się nawet pokusić o stwierdzenie, że w przypadku takiej resuscytacji nie ratujemy tylko jednego życia, a dwa i więcej (w przypadku ciąży mnogiej). Stąd też nie warto zwlekać z użyciem AED. W momencie, w którym przywrócimy krążenie matce, życie dorastającego w niej potomstwa także nie powinno być już zagrożone.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że defibrylacja u takiej poszkodowanej może budzić wiele skrajnych emocji, wątpliwości i obaw, jednak zapewniamy, że użycie AED w przypadku nagłego zatrzymania u kobiety ciężarnej jest naprawdę bezpiecznie i przede wszystkim zwiększa jej szanse na przeżycie nawet o kilkadziesiąt procent.
Podsumowując
Nie bójmy się udzielać pomocy kobietom ciężarnym. Tak naprawdę to od nas, od naszej szybkiej reakcji i od naszych działań zależy to, czy uda nam się uratować nie tylko samą matkę, ale i jej nienarodzone jeszcze dziecko. Warto spróbować zrobić więcej, niż samo zadzwonienie pod numer alarmowy, tym bardziej że czas w takiej sytuacji niestety sprzyja na naszą niekorzyść.


Autor
Karolina Bober
Studentka pielęgniarstwa, entuzjastka szeroko pojętego ratownictwa i pierwszej pomocy. W wolnym czasie wolontariuszka, początkująca Instagramerka mówiąca o ratowaniu ludzkiego życia oraz ratowniczka, która wyjątkowo mocno upodobała sobie zbieranie cennego doświadczenia i wiedzy na wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach medycznych. Ogromna miłośniczka zwierząt (przede wszystkim kotów), domowego ogniska, podcastów o tematyce kryminalnej i dobrej muzyki.
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty przestrzeń miejska psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE traumakit trauma kit webinar webinarium wypadek zdrowie