Udar cieplny - czy jest niebezpieczny?

Organizm ludzki w większości przypadków doskonale sam radzi sobie z termoregulacją. Należy jednak pamiętać, że niektórzy są bardziej narażeni na wystąpienie udaru ze względu na wiek (dzieci i osoby starsze) oraz stan zdrowia, a nawet przyjmowane leki. W przypadku takich osób zdarzają się sytuacje, kiedy temperatura ciała staje się na tyle wysoka, że organizm nie jest już w stanie sam jej obniżyć – wtedy należy natychmiast reagować, gdyż może to stanowić bezpośrednie zagrożenie dla życia! 

Przegrzanie organizmu lub nieprawidłowa regulacja cieplna w organizmie, może bowiem doprowadzić do wystąpienia udaru cieplnego. Dzieje się tak wtedy, gdy organizm ma utrudnione lub wręcz uniemożliwione naturalne oddawanie ciepła. W zależności od przyczyny wywołującej udar wyróżnia się dwa podtypy udaru cieplnego – klasyczny i wysiłkowy. Niezależnie od przyczyny, taki stan charakteryzuje się nagłym wzrostem temperatury ciała powyżej 40 stopni.

Udar cieplny - rodzaje

Wyróżniamy dwa rodzaje udaru cieplnego:

  • klasyczny

  • wysiłkowy

W przypadku klasycznego udaru cieplnego mamy do czynienia z przegrzaniem organizmu np. na skutek zbyt długiego przebywania na słońcu lub w zamkniętym, nagrzanym pomieszczeniu, gdzie ruch powietrza jest znikomy, jak chociażby w samochodzie. Co warto podkreślić – udar cieplny może też wystąpić mimo przebywania osoby w cieniu.

Udar cieplny wysiłkowy może z kolei mieć miejsce w przypadku zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, mającego miejsce podczas wysokich temperatur. W takiej sytuacji to sam organizm wytwarza zbyt duże pokłady ciepła, z którymi nie jest w stanie sobie samodzielnie poradzić.

Udar słoneczny

Udar słoneczny, czyli inaczej porażenie słoneczne, to odmiana klasycznego udaru cieplnego. Może wystąpić podczas zbyt długiej, bezpośredniej ekspozycji na działanie promieni słonecznych – głównie głowy i karku.

Objawy udaru cieplnego

Pierwszymi objawami udaru cieplnego mogą być bóle głowy, ogólny niepokój, brak wydzielania potu i zaczerwienienie skóry. Już wtedy należy reagować, aby nie doprowadzić do wystąpienia bardziej poważnych symptomów jak np. zawroty głowy, przyspieszone tętno, poparzenie skóry, bardzo wysoka temperatura ciała (ok. 40°C), zaburzenie widzenia, drgawki,a nawet utrata przytomności. W przypadku wystąpienia udaru cieplnego trzeba się zatem liczyć nawet z koniecznością przeprowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej i użyciem AED. Więcej o AED możecie przeczytać tutaj. 

 

Udar cieplny - pierwsza pomoc

Jak zatem należy postępować? W przypadku gdy objawy udaru już wystąpią, trzeba ocenić sytuację i w razie potrzeby wezwać Państwowe Ratownictwo Medyczne. Sami możemy delikatnie, stopniowo schładzać organizm, pomóc choremu zejść ze słońca, czy też wyjść z nagrzanego pomieszczenia/samochodu, nawadniać organizm, przyłożyć chłodny, wilgotny okład do głowy, a nawet wziąć chłodną kąpiel.

Przede wszystkim jednak należy zapobiegać wystąpieniu udaru cieplnego – podczas upałów pić dużo wody, nosić nakrycie głowy oraz luźne, przewiewne ubrania. Otwierać okna w pomieszczeniach, włączać wiatraki i klimatyzatory. W przypadku konieczności pracy bądź uprawiania sportu w upale należy spożywać bardzo dużo płynów i o ile to możliwe, schodzić do cienia. 

Podsumowując:

  1. Udar cieplny powstaje na skutek przegrzania organizmu.
  2. Udar słoneczny to odmiana udaru cieplnego. Jego przyczyną jest długa ekspozycja na słońce.
  3. Objawami udaru cieplnego są bóle głowy, niepokój, brak wydzielania potu, zaczerwienienie lub poparzenie skóry, bardzo wysoka temperatura ciała, drgawki, a nawet utrata przytomności.
  4. Udar cieplny może być niebezpieczny! W przypadku wystąpienia objawów należy schładzać organizm i w razie potrzeby wezwać Państwowe Ratownictwo Medyczne.

Autor

Anna Przybylska

Kobieta wszechstronna – kryminolog, wychowawca, pedagog, ratownik, pracownik socjalny, mama. Na co dzień pracuje w specjalistycznej, zaawansowanej pomocy rodzinom m.st. Warszawy. Niepoprawna optymistka. Miłośniczka minimalizmu i planowania, która twierdzi, że doba ma często więcej, niż 24 godziny. Jej pasją są nowe technologie, pisanie, żeglarstwo, gra na instrumentach, rozwój oraz praca z ludźmi i wspieranie ich w osiąganiu postawionych sobie celów.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik