- Anna Przybylska
- 31 marca, 2021
- pierwsza pomoc, uraz, urazy oczu
Urazy oczu
Do uszkodzenia oczu dochodzi na skutek działania różnorodnych czynników zewnętrznych. Najczęściej jednak zdarza się to przy kontakcie oka z ciałem obcym, np. wiórami, opiłkami szkła, zanieczyszczeniami lub w kontakcie z substancją chemiczną. Istnieją miejsca pracy, w których ryzyko urazu oka jest bardzo duże. Pracodawcy powinni zapewnić swoim pracownikom wszelkie środki bezpieczeństwa. O czym zatem trzeba pamiętać?
Erozja rogówki
Ciała obce, które dostaną się do oka, mogą powodować obrażenia powierzchniowe lub urazy wewnątrzgałkowe. Najczęściej zdarzają się drobne powierzchniowe ubytki nabłonka rogówki, czyli tzw. erozja oka. Siła, z jaką niepożądany obiekt znajdzie się w oku lub obije oko od zewnątrz, jest kluczowa. Gdy uderzenie oka będzie silne, może dojść do uszkodzenia rogówki, pogorszenia zdolności widzenia lub całkowitej utraty wzroku. Warto zauważyć, że uraz po uderzeniu oka, może skutkować silnym, wewnętrznym krwotokiem, który początkowo nie jest widoczny.
W przypadku substancji chemicznych, które zazwyczaj wnikają do oka w postaci płynnej lub gazowej, zagrożenie dla oczu jest znacznie większe. Takie urazy zdarzają się o wiele rzadziej, niż urazy mechaniczne, ale są zdecydowanie bardziej niebezpieczne. Uszkodzenie wzroku zależy wówczas nie tylko od rodzaju substancji, ale też od jej temperatury oraz czasu, w jakim oddziałuje na oko.
Urazy oczu wśród pracowników - jak przygotować firmę?
Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom bezpieczne warunki pracy? W miejscach, gdzie oczy są szczególnie narażone na wystąpienie urazu, powinno się zorganizować specjalnie dostosowaną przestrzeń do działania. Okulary i osłony twarzy to podstawa. Równie ważne jest stworzenie zatrudnionym pracownikom możliwości do natychmiastowego płukania oczu. Najlepiej sprawdzają się w tym celu stacjonarne, ogólnodostępne płuczki do oczu oraz małe płuczki na każdym stanowisku pracy, na którym istnieje ryzyko uszkodzenia oczu. Miejsca płuczek powinny być dobrze oznaczone, aby nie trzeba było ich szukać. Może się zdarzyć, że pracownik będzie musiał skorzystać z płuczki przy uszkodzeniu obu oczu dlatego dobrze, aby miały one swoje stałe miejsca. Każdy pracownik, nawet bez otwarcia oczu, powinien umieć z nich skorzystać. W miejscach podwyższonego ryzyka warto zastosować również stacjonarne myjki do oczu oraz natryski bezpieczeństwa.

Sól fizjologiczna do oczu
W przypadku kontaktu oka z ciałem stałym trzeba jak najszybciej zastosować sól fizjologiczną lub zwykłą wodę. Należy jednak pamiętać, że płukanka do oczu jest pomocna tylko w przypadku ciał stałych. Substancje żrące wymagają natychmiastowej neutralizacji poziomu pH oka. Taki efekt można uzyskać, stosując płukankę zawierającą roztwór buforujący.
Uraz oka - pierwsza pomoc
Przy urazach oczu najważniejsza jest natychmiastowa reakcja. Jeśli uraz oka jest bolesny, gałka oczna zaczerwieniona lub nastąpiło pogorszenie widzenia, należy jak najszybciej zgłosić się do okulisty. Co ciekawe, ból przy kontakcie oka z substancją chemiczną może być mniejszy, niż przy erozji oka. Nie wolno bagatelizować takiej sytuacji. Stan oczu, po każdym urazie, najlepiej skonsultować w szpitalu z oddziałem okulistycznym.
Przede wszystkim należy minimalizować możliwość wystąpienia urazów. Przestrzegać wszelkich wytycznych BHP, nosić okulary ochronne. We wszystkich sytuacjach, w których może nastąpić uszkodzenie oczu, trzeba przede wszystkim zachować ostrożność.
Pracodawco! O rozmiarze uszkodzenia oka decydują często sekundy – nie lekceważ tego i zapewnij swoim pracownikom bezpieczne stanowiska pracy.

Autor
Anna Przybylska
Kobieta wszechstronna – kryminolog, wychowawca, pedagog, ratownik, pracownik socjalny, mama. Na co dzień pracuje w specjalistycznej, zaawansowanej pomocy rodzinom m.st. Warszawy. Niepoprawna optymistka. Miłośniczka minimalizmu i planowania, która twierdzi, że doba ma często więcej, niż 24 godziny. Jej pasją są nowe technologie, pisanie, żeglarstwo, gra na instrumentach, rozwój oraz praca z ludźmi i wspieranie ich w osiąganiu postawionych sobie celów.
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty PSP psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE trauma kit traumakit webinar webinarium wypadek zdrowie