- Karolina Bober
- 16 czerwca, 2021
- akcja ratownicza, nosze, pierwsza pomoc
Wykorzystywanie noszy materiałowych w szeroko pojętym ratownictwie
Ewakuacja pacjenta z miejsca zdarzenia, gdzie faktycznie może zagrażać mu jakiekolwiek niebezpieczeństwo, to niemalże najważniejszy element każdej akcji ratowniczej, zarówno tej bardziej, jak i mniej złożonej. W końcu ciężko mówić o udzielaniu pierwszej pomocy w momencie, w którym zarówno ratownik, jak i ratowany jest zagrożony. W tym celu wykorzystuje się wiele przedmiotów, my jednak skupimy się w tym artykule na noszach materiałowych.
Ewakuacja poszkodowanego
Ewakuacja poszkodowanego, czyli zabranie go z miejsca wypadku, nie jest wcale tak prostym tematem, jak mogłoby się wydawać. Nie w każdej sytuacji powinno się wykonywać ten manewr. Ewakuacja naszego rannego dopuszczalna jest tylko wtedy, gdy udzielenie pierwszej pomocy na miejscu zdarzenia jest absolutnie niemożliwe. Aby takie działanie było w pełni bezpieczne dla ratownika oraz osoby poszkodowanej należy pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Przede wszystkim, staramy się ograniczyć ruchomość naszego rannego, jeśli to nie jest konieczne – nie przesuwamy go na wszystkie strony. Takie działanie może pogłębić występującego u niego urazy.
Pamiętajmy także, aby przytomnego poszkodowanego poinformować o naszych zamiarach, prawdopodobnie pozwoli to na nieco sprawniejsze działania, z uwagi na to, że nasz pacjent będzie spokojniejszy. Przy działaniach zespołowych warto również pokrótce omówić przebieg zadania, ustalić role. Zazwyczaj przyjęło się, że osoba, która stoi przy głowie poszkodowanego, wydaje polecenia i ustala też moment, w którym rozpoczyna się ewakuacja.
Czym są nosze materiałowe?
Nosze materiałowe to główny element naszego modułu o podobnej i prostej nazwie: nosze. Wykonane zostały z naprawdę mocnego oraz wodoodpornego materiału, który umożliwia bezpieczny transport nawet tych cięższych poszkodowanych. Ich przemyślana konstrukcja sprawia, że są naprawdę lekkie i bardzo poręczne. Oprócz tego zostały stworzone w taki sposób, by zajmowały naprawdę mało miejsca, w związku z czym można mieć je zawsze pod ręką, zarówno w domowej lub samochodowej apteczce, a także w plecaku, który zabieramy ze sobą na wszelkiego rodzaju podróże czy wypady w teren.
Nosze materiałowe świetnie się sprawdzą przy ewakuacji poszkodowanych w pozycji leżącej, u których nie zauważono i nie zdiagnozowano urazów, które wymagałyby użycia innego sposobu transportu. Ich atutem bez wątpienia jest także czas przygotowania ich oraz samego użycia – wystarczy wyjąć je z dedykowanego pokrowca oraz rozłożyć, a następnie ułożyć na nich poszkodowanego i przenieść go na nich w bezpieczne miejsce.
Do użycia noszy materiałowych rekomendowane jest wykorzystanie minimalnie dwóch osób, jednak z uwagi na ich wytrzymałość można pokusić się o samodzielne przeciągnięcie na nich poszkodowanego w bezpieczne, niezagrażające udzielaniu pierwszej pomocy miejsce.

Deska ratownicza, a nosze materiałowe
Zdecydowana większość z Was zapewne kojarzy także inny sposób ewakuacji, podczas którego wykorzystywana jest deska ratownicza, zwana również deską ortopedyczną. Jest ona nieodzownym elementem wyposażenia niemalże wszystkich służb na co dzień niosącym pomoc innym. Często wykorzystywana jest, chociażby przez ratowników medycznych oraz strażaków na ich miejscu działań, gdzie konieczny jest transport poszkodowanego. Jej atutem bez wątpienia jest stabilność oraz wysokiej jakości stabilizacja poszkodowanego, która wymagana jest m.in. przy złożonych urazach, także tych kręgosłupa. Wyposażona jest w pasy zabezpieczające oraz stabilizator głowy, który bezustannie chroni odcinek szyjny kręgosłupa.
Minusem deski ratowniczej jest jej rozmiar oraz to, że w żaden sposób nie można go zminimalizować. Właśnie dlatego nie zmieści się ona w samochodzie osobowym, a w mieszkaniu prawdopodobnie nie zostanie niezauważona. Z tego powodu zwykły obywatel rzadko może pozwolić sobie na jej posiadanie oraz używanie w akcjach ratowniczych. Problemem może być również wysoka cena. W związku z tym ich dobrą alternatywą jest używanie właśnie wcześniej wspomnianych noszy materiałowych, które, choć nie nadają się zbytnio do ewakuacji poszkodowanego z urazem kręgosłupa, to jednak znajdują swoje zastosowanie w innych, nieco lżejszych sytuacjach, gdzie takie działanie jest konieczne. Ich przystępna cena sprawia, że ich kupno nie będzie aż tak wielkim obciążeniem dla domowego budżetu, jak zakup bardziej specjalistycznych środków wykorzystywanych do ewakuacji poszkodowanego.
Ewakuacja poszkodowanego z miejsca dużego zagrożenia to bardzo ważny element akcji. Pamiętajmy jednak, by po podjęciu się wykonania tej czynności, zachować wszelkie zasady bezpieczeństwa. Tego typu manewr nie może zostać przeprowadzony bez wcześniejszej analizy sytuacji oraz upewnienia się, że jego wykonanie jest w ogóle możliwie. A jeśli faktycznie zakładamy, że w naszym życiu taka sytuacja może mieć miejsce, warto w tym celu wyposażyć się w nosze materiałowe – nie zajmują w końcu dużo miejsca, a ich użycie może uratować komuś życie.


Autor
Karolina Bober
Studentka pielęgniarstwa, entuzjastka szeroko pojętego ratownictwa i pierwszej pomocy. W wolnym czasie wolontariuszka, początkująca Instagramerka mówiąca o ratowaniu ludzkiego życia oraz ratowniczka, która wyjątkowo mocno upodobała sobie zbieranie cennego doświadczenia i wiedzy na wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach medycznych. Ogromna miłośniczka zwierząt (przede wszystkim kotów), domowego ogniska, podcastów o tematyce kryminalnej i dobrej muzyki.
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty przestrzeń miejska psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE traumakit trauma kit webinar webinarium wypadek zdrowie