- Aleksandra Strzałkowska
- 7 czerwca, 2021
- skręcenia, urazy układu kostno-stawowego, złamania, zwichnięcia
Złamania, zwichnięcia i skręcenia - czyli o najczęstszych urazach w obrębie układu kostno-stawowego
Silne uderzenie, zły kąt postawienia stopy na podłożu, upadek… To kropla w morzu wszystkich mechanizmów prowadzących do powstawania urazów w obrębie układu kostno-stawowego. Choć złamanie, zwichnięcie i skręcenie dotyczą tego samego układu, nieco się od siebie różnią. W tym artykule wyjaśnimy Wam różnice między tymi trzema urazami oraz to, jak ewentualnie sobie z nimi poradzić. Opowiemy również o naszej nowości – apteczce modułowej TraumaKit, a konkretnie o module złamania, który świetnie sobie poradzi z tego typu urazami!
Jak odróżnić jedno od drugiego?
Według definicji złamania to urazy powstałe na skutek przerwania ciągłości kości spowodowane działaniem większej siły, niż ta, którą kość jest w stanie wytrzymać. Złamania dzielimy na otwarte (przerywające ciągłość skóry), zamknięte oraz z przemieszczeniem, czyli te, podczas których odłamy kostne przemieszczają się względem złamanej kości. Najczęstszymi objawami złamań będą takie problemy jak: ból, obrzęk i możliwa deformacja w obrębie kończyny oraz ograniczenie jej ruchomości. W przypadku złamania otwartego również krwawienia lub krwotoki.
Sprawa wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o zwichnięcia i skręcenia – nasze struktury kostne zostają w całości, a uszkodzeniu ulegają stawy. Zwichnięciem nazywamy sytuację, w której następuje całkowita utrata łączności między kością a powierzchnią stawową, natomiast o skręceniu będziemy mówić, gdy dojdzie do przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu w stawie. Do objawów zwichnięć możemy zaliczyć bardzo silny ból występujący wraz z obrzękiem w miejscu urazu, widoczny gołym okiem nienaturalny wygląd stawu oraz utrudnienia/brak ruchomości w obrębie danego miejsca urazu. Skręcenia natomiast charakteryzują się bólem ograniczającym ruchomość w obrębie stawu, obrzęk oraz krwawe wylewy w miejscu uszkodzonych włókien, a także zwiększona ciepłota ciała w miejscu urazu.
Pierwsza pomoc
Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze złamanym nosem, skręconą kostką czy złamanym palcem, musimy podjąć kroki mające na celu pomóc naszemu poszkodowanemu. Najważniejszą czynnością, którą będziemy musieli wykonać w przypadku takich urazów, będzie unieruchomienie kończyny tak, by zapobiec pogłębianiu się dalszej patologii. W przypadku złamań na naszym celowniku będzie unieruchomienie zawierające w sobie kość oraz jej dwa sąsiednie stawy. W przypadku urazów stawowych zaś skupiamy się na danym stawie, który został poddany urazowi oraz kościach, które wchodzą w jego skład. Mówi o tym prawo Potta. Pamiętajmy, by starać się stabilizować kończyny w pozycjach zastanych oraz o tym, by usunąć ewentualną biżuterię/dodatki/buty, ponieważ przez narastającą opuchliznę, może być to później niemożliwe. Przy stabilizacji i późniejszym bandażowaniu kończyny warto pamiętać, by zostawić odsłonięte palce – będą one wyznacznikiem poprawnego krążenia.

Czego użyć?
Do zabezpieczenia urazów kostno-stawowych można wykorzystać naprawdę wielu rzeczy. Tak naprawdę możemy użyć wszystkiego, co jest sztywne i będzie stanowiło stabilne unieruchomienie kończyny. Najbardziej preferowanym i rekomendowanym środkiem są jednak większości znane szyny Kramera lub szyny typu Splint, które znajdziecie w naszej apteczce TraumaKit w specjalnie dedykowanym do tego typu urazów module złamania. W naszej apteczce modułowej znajdziecie również chustę trójkątną, która świetnie się sprawdzi do złamań w obrębie kończyn górnych, a także niezbędne opaski elastyczne. Moduł złamania wchodzący w skład apteczki modułowej TraumaKit został dokładnie przemyślany i stworzony przez specjalistów w dziedzinie pierwszej pomocy tak, by znajdowały się w nim wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.
Choć złamania, zwichnięcia i skręcenia są naprawdę bolesnymi urazami, w łatwy i skuteczny sposób możemy przynieść poszkodowanemu ulgę. Jedyne, czego tak naprawdę potrzebujemy, by to osiągnąć, to chęć pomocy oraz odpowiednio wyposażona apteczka.


Autor
Karolina Bober
Studentka pielęgniarstwa, entuzjastka szeroko pojętego ratownictwa i pierwszej pomocy. W wolnym czasie wolontariuszka, początkująca Instagramerka mówiąca o ratowaniu ludzkiego życia oraz ratowniczka, która wyjątkowo mocno upodobała sobie zbieranie cennego doświadczenia i wiedzy na wszelkiego rodzaju zabezpieczeniach medycznych. Ogromna miłośniczka zwierząt (przede wszystkim kotów), domowego ogniska, podcastów o tematyce kryminalnej i dobrej muzyki.
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty PSP psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE trauma kit traumakit webinar webinarium wypadek zdrowie