- Aleksandra Strzałkowska
- 25 czerwca, 2021
- dawca serca, transplantacja, transplantologia
Zostawić serce na ziemi - dawca narządów
Temat transplantologii jest ciężki i rzadko poruszany, w końcu nikt nie lubi rozmawiać o śmierci – nie tylko naszych bliskich. Jest on jednak obecny, a my prędzej czy później będziemy mieć możliwość starcia się z nim. Podejdźmy do tego dzisiaj na chłodno, bez emocji, na spokojnie. Przedstawimy najważniejsze informacje, o których nawet mogliście nie wiedzieć.
Śmierć nie zawsze oznacza zgon
Czytając o transplantologii, możemy zderzyć się z pojęciem śmierci mózgu oraz śmierci klinicznej. O śmierci klinicznej mówimy w przypadku, gdy u człowieka zanikają oznaki życia, np. bicie serca, oddech, krążenie, ale mózg wciąż jest aktywny. Chociaż ciało nie jest już aktywne, mózg wciąż pracuje. Istnieje możliwość reanimacji, która udzielana jest natychmiastowo – przywrócenie do czynności życiowych jest możliwe przez pierwsze 4 minuty. Dłuższy czas bez dostępu do tlenu dla układu nerwowego, doprowadza do obumierania komórek kory mózgowej.
Śmierć mózgu jest śmiercią z człowieka, gdzie całkowicie ustępuje funkcjonowanie mózgu, ale niektóre nasze organy mogą jeszcze funkcjonować np. pomimo śmierci mózgowej, wciąż może pracować serce. Polskie prawo reguluje definicje śmierci jako śmierci mózgowej, a przepis ten obowiązuje od 2007 roku. W przypadku śmierci mózgu nie ma możliwości prowadzenia walki o życie poprzez reanimacje lub leczenie.
Transplantacja w Polsce
Transplantacji narządów można się poddać nie tylko po śmierci, ale również za życia. Możemy zostać dawcą narządów, jeżeli wyrazimy na to zgodę, ale również, jeżeli nasze życie nie będzie narażone w ten sposób. Jednocześnie są to świadczenia nieodpłatne. Za życia możemy oddać do przeszczepu nerkę, segment wątroby czy szpik kostny.
Większość narządów pobiera się jednak od osób zmarłych, ze stwierdzoną śmiercią mózgu, u których nie było już możliwości dalszego leczenia i walki o jej życie jak również, które nie wyraziły sprzeciwu za życia.
Każdy z nas po śmierci jest potencjalnym dawcą organów – reguluje to polskie prawo, a dokładnie ustawa z dnia 1 lipca 2005 roku o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów. Lekarz informuje rodzinę lub osoby, pod których opieką był zmarły o śmierci i zamiarze pobrania narządów.
Samo pobranie narządów do przeszczepu odbywa się poprzez operację chirurgiczną z należytym szacunkiem do zmarłego. Pobierane są jedynie zdrowe narządy, które wcześniej były przebadane pod kątem wykluczenia przekazania potencjalnej choroby biorcy przeszczepu.
Istnieje możliwość sprzeciwu co do oddania narządów pośmiertnie. Reguluje to Oświadczenie Woli, która po wypełnieniu jest niezbędną informacją i należy mieć ją ze sobą, razem z dokumentami osobistymi, takimi jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Oświadczenie Woli jest informacją, której nie trzeba nigdzie zgłaszać ani rejestrować – wystarczy, abyśmy mieli ją przy sobie lub poinformowali i przekazali takową naszej rodzinie, lub bliskim. Oświadczenie Woli można znaleźć na stronie poltransplant.org.pl/ow.html.

Pierwsza pomoc pośrednia
Choć jako ludzkość polecieliśmy w kosmos, stworzyliśmy wiele urządzeń ratujących życie, zajrzeliśmy pod mikroskop do bakterii czy wynaleźliśmy wiele leków i szczepionek, które poprawiły naszą jakość życia, nadal jedyną możliwością dla wielu chorych jest otrzymanie zdrowego narządu od osoby zmarłej. Krajowa lista oczekujących na przeszczep jest długa, a narządów do transplantacji nie ma wystarczająco dużo.
Oczekuje się nie tylko na nerki, ale również na przeszczep wątroby, przeszczep serca, przeszczep twarzy, przeszczep płuc, przeszczep rogówki czy przeszczep trzustki. Dla wielu taki przeszczep jest potrzebny natychmiast, aby uratować jego życie. Oddanie takiej osobie organ do przeszczepu jest przykładem pierwszej pomocy. Choć nie udzielamy tej pomocy bezpośrednio a pośrednio, jest to działanie, które ma na celu uratowanie czyjegoś życie.
Podsumowując
Może nie w taki sposób wyobrażamy sobie udzielanie pierwszej pomocy, ale w rzeczy samej – transplantologia jest pierwszą pomocą, choć nie udzielaną przez nas. Nie każdy superbohater nosi pelerynę, nie każdego super bohatera możesz znać, ale Ty również możesz nim zostać – Ty też możesz pomóc!

Autor
Aleksandra Strzałkowska
Najbardziej gadatliwa osoba, jaką mogliście spotkać to właśnie Strzałka. Studentka andragogiki na Uniwersytecie Warszawskim. Swój wolny czas spędza na tworzeniu i szlifowaniu swoich umiejętności w zakresie fotografii, rysunku, malarstwa i haftu. W social mediach pracuje jako moderator, pilnując przestrzegania netykiety i prywatnie dzieli się swoją artystyczną twórczością.
Popularne kategorie artykułów:
Oparzenia
Newsletter AEDMAX:
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty przestrzeń miejska psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE traumakit trauma kit webinar webinarium wypadek zdrowie