Często otrzymujemy pytania o to, jak sfinansować zakup AED – dlatego przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, w którym znajdziecie 3 skuteczne i sprawdzone sposoby, które pomogą Wam w zakupie defibrylatora AED.
1. Budżet Obywatelski
CIEKAWOSTKA:
Budżet Obywatelski zapoczątkowany został 30 lat temu w Brazylii dla przeciwdziałania biedzie – spowodował spadek śmiertelności dzieci w Porto Allegre o niemal 20%!
Kilka faktów o BO:
✅ Daje ludziom możliwość wspólnego decydowania na co przeznaczyć publiczne pieniądze.
✅ Pogłębia demokrację, wzmacnia społeczne relacje, poprawia efektywność dystrybucji środków. W świetle prawa projekt budżetu przygotowuje organ wykonawczy (czyli w gminach i miastach – wójt, burmistrz lub prezydent).
✅ Uchwałę budżetową przyjmuje organ uchwałodawczy (rada gminy lub rada miasta). Ich działania w kwestii BO muszą być podporządkowane woli mieszkańców.
✅ Proces tworzenia i zarządzania budżetem obywatelskim jest przejrzysty i otwarty.
✅ Budżetem powinny rządzić spisane i trwałe reguły, wszystkie informacje z nim związane powinny być łatwo dostępne. Budżet umożliwiać powinien włączanie się wszystkim chętnym, zaś procedury są proste i zrozumiałe dla mieszkańców.
✅ Zapewnia przestrzeń dla dyskusji, czyli takiej formy rozmowy, gdzie mieszkańcy cieszą się tymi samymi prawami, co urzędnicy, eksperci czy władze miasta.
✅ Planowany jest na lata. Aby BO mógł zyskać społeczne poparcie, należy projektować ten proces jako regularny mechanizm obywatelskiego współdecydowania o samorządzie.
✅ Jest rozsądnie wysoki. Mechanizmy BO nie mogą zdejmować z rządzących odpowiedzialności za gospodarowanie publicznymi środkami, jednak oddanie do dyspozycji obywateli zbyt niskiej kwoty w ramach BO podziała na mieszkańców demotywująco. Obywatele muszą mieć świadomość, że podejmowane przez nich decyzje pozwalają na autentyczne zmiany w lokalnym otoczeniu.
Tutaj znajdziecie przykład takiego projektu.
W Polsce bardzo silnie działa 3 sektor – w organizacjach pozarządowych jest siła!
Charakter działalności organizacji/fundacji jest bardzo różny, ale niemała część z nich zajmuje się kwestiami ochrony zdrowia, bezpieczeństwa, czy poprawy jakości życia lokalnych społeczności.
✅ 37% z polskich NGO działa na rzecz swojego sąsiedztwa – gminy lub powiatu
✅ 25% ma charakter regionalny
✅ 38% ogólnopolski lub międzynarodowy
✅ 92% organizacji utrzymuje kontakty z lokalnym samorządem (niektóre uzyskują dotacje z samorządów, udzielają konsultacji etc.)
Spis organizacji z możliwością wyszukiwania po lokalizacji znaleźć można pod adresem
https://spis.ngo.pl/
Jedną z organizacji, z którą współpracujemy od lat jest Fundacja Ratuj Życie http://fundacjaratujzycie.eu/
Przykładem takiej współpracy może być np. dostarczenie defibrylatora do Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Juliusza Słowackiego w Krakowie:
3. Zbiórki pieniędzy:
WSKAZÓWKA:
Zbiórkę publiczną należy zgłosić na stronie MSWiA
http://www.zbiorki.gov.pl/zbiorki/publikacje/szczegoly-artykulu
Mamy doświadczenia pokazujące, że jednym ze skutecznych sposobów na pozyskiwanie środków, jest mobilizacja lokalnych przedsiębiorców, aby stali się sponsorami ogólnodostępnego AED.
Wykorzystaj siłę internetu!
Zorganizuj zbiórką w sieci, za pośrednictwem specjalizujących się w tym portali:
Ciekawym przykładem wykorzystania zbiórek elektronicznych do zebrania środków na zakup AED jest akcja Bacówki PTTK na Rycerzowej!
4. Skorzystaj z pomocy ubezpieczyciela!
Kolejną możliwością jest skorzystanie z funduszy prewencyjnych ubezpieczycieli. Zwłaszcza zakłady produkcyjne zatrudniające wiele osób mają spore szanse ubiegać się o takie dofinansowanie, a umieszczając zakupiony AED w przestrzeni ogólnodostępnej – przyczynią się do poszerzenia sieci PAD.
5. Znajdź sponsora!
Coraz więcej marek komercyjnych w swoim budżecie przewiduje środki na działania dobroczynne. Umówmy się – zapewnienie defibrylatora AED – do takich działań należy. Jeśli firmy nie są tego świadome – należy je uświadomić 🙂
Firma buduje pozytywny wizerunek, Wy zyskujecie sprzęt, odbiorcy/mieszkańcy otrzymują dostęp do sprzętu ratującego życie! Innymi słowy – wszyscy zadowoleni.
Zrób listę firm, np. lokalnych, które mogą być zainteresowane aktywowaniem działań CSRowych i spróbuj – odezwij się do nich!
Przykładem takiej współpracy może być np. firma UPS.
Rozwiązań jest coraz więcej – więc działajmy i czyńmy ten świat bezpieczni