Defibrylacja jest zabiegiem medycznym – jednym z kluczowych elementów resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO), którą należy wykonać w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia (NZK). Pozwala przywrócić prawidłowy rytm serca – tym samym znacząco zwiększa szanse na przeżycie osoby poszkodowanej.
Kluczowy w przypadku defibrylacji jest czas! Im szybciej zostanie wykonana – tym większa szansa na przeżycie osoby z NZK. Uściślając – mówimy tutaj o kilku pierwszych minutach od wystąpienia zatrzymania krążenia.
Do wykonania defibrylacji potrzebny jest Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny – znany również jako defibrylator AED.
Czym jest AED?
Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny to intuicyjne urządzenie medyczne, umożliwiające uratowanie ludzkiego życia. Defibrylator jest w stanie przywrócić prawidłową pracę serca – za pomocą impulsu elektrycznego o odpowiednio dużej energii.
Na czym polega defibrylacja?
Defibrylacja jest częścią resuscytacji, która ma na celu przywrócenie prawidłowego rytmu serca, które w przypadku Nagłego Zatrzymania Krążenia nie pracuje prawidłowo, co powoduje, że nie jest w stanie pompować krwi. Automatyczny Defibrylator Zewnętrzny wykonuje analizę rytmu serca wykorzystując do tego dwie elektrody samoprzylepne, które należy umieścić na klatce piersiowej osoby poszkodowanej. Następnie urządzenie zaleca wykonanie defibrylacji – czyli dostarczenie impulsu elektrycznego o indywidualnie dobranych parametrach do mięśnia sercowego. Najprościej ujmując – to restart serca. Taki impuls powinien przerwać nieprawidłową pracę serca i “przywrócić” rytm zatokowy (czyli prawidłową pracę serca).
Przykładem takiej sytuacji jest zapis EKG z akcji ratowniczej, do której wykorzystano nasze urządzenie (defibrylator AED zapisuje wszystkie kluczowe interwencje podczas