Najważniejsze - chronić głowę! Postępowanie w ataku drgawek

Napad drgawkowy jest skutkiem nieprawidłowej aktywności elektrycznej w mózgu. Większość napadów drgawkowych ustępuje samoistnie w ciągu kilku minut. Nie wszystkie napady drgawkowe mają związek z padaczką, ale w każdym przypadku należy pomóc chorej osobie, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów.

Piana na ustach - czy to wścieklizna?

Ataki drgawek najczęściej są związane z padaczką, czyli epilepsją, której podstawowym objawem są charakterystyczne nieskoordynowane ruchy ciała a chory traci nagle przytomność i upada. W trakcie ataku drgawek ciało poszkodowanego może się wyprężyć, chory może sinieć, z jego ust wydobywać się spieniona ślina czasem podbarwiona krwią. Dodatkowo w trakcie napadu drgawkowego chory może także przygryźć sobie język, policzek lub usta oraz wykonywać mimowolne ruchy rękami, nogami lub innymi częściami ciała.

Przyczyny napadów drgawkowych

Istnieje wiele przyczyn, które powodują napady drgawkowe, do najczęstszych należą.:

  • padaczka (epilepsja),
  • nagłe zatrzymanie krążenia,
  • uraz głowy,
  • niski poziom cukru we krwi,
  • udar cieplny,
  • zatrucie.

Ciekawostka: Niektóre osoby przed wystąpieniem napadu padaczkowego odczuwają lęk, oraz mogą odczuwać nieprzyjemny zapach lub smak, zdarza się także, że słyszą muzykę. Takie zjawisko nazywane jest aurą przedpadaczkową.

Zabezpiecz głowę - postępowanie w ataku drgawek

Jeżeli jesteś świadkiem napadu drgawek:

  • Zapewnij poszkodowanemu ochronę, poprzez odsunięcie mebli lub innych przedmiotów, które mogą spowodować dodatkowe urazy oraz podłożenie pod głowę niewielkiej poduszki, ręcznika, ubrania a w ostateczności swoich ud (nasunięcie głowy poszkodowanego na nasze nogi) lub dłoni.
  • Wezwij pomoc, dzwoniąc pod numer alarmowy, albo poproś o to inną osobę.
  • Po ustaniu drgawek oceń przytomność, drożność dróg oddechowych i oddech.
  • Jeżeli poszkodowany nie reaguje, ale oddycha prawidłowo – ułóż go w pozycji bezpiecznej.
    Pozostań przy poszkodowanym do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego.

WAŻNE! Podczas drgawek nie wkładaj nic do ust poszkodowanego. Osobie nieprzytomnej nie wolno podawać nic do jedzenia ani picia, aby nie doszło do zadławienia. Mitem, który jest najczęściej powtarzany i który przynosi więcej szkód niż pożytku jest wkładania do ust poszkodowanego przedmiotów mogących uszkodzić zęby i jamę ustną.

Po ustąpieniu napadu padaczkowego, należy ułożyć osobę poszkodowaną w pozycji bezpiecznej i obserwować ją. Po ustąpieniu napadu osoba poszkodowana często jest zdezorientowana lub senna – nie budź jej, przykryj kurtką lub folią NRC oraz czekaj na przybycie zespołu ratownictwa medycznego.

Mity dotyczące padaczki

  • Padaczka jest rodzajem choroby psychicznej – MIT!

Padaczka jest chorobą neurologiczną, spowodowaną nadpobudliwością neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym. W trakcie napadów może występować wyprężenie ciała, drgawki, nieskoordynowane ruchy kończyn, sinica a na ustach może pojawić się piana z ust – co ludzie uznają za objawy zaburzeń psychicznych.

  • Padaczka jest niebezpieczna dla ratującego – MIT!

Padaczka nie jest chorobą zakaźną, więc udzielanie pierwszej pomocy nie niesie ryzyka dla osoby udzielającej pomocy. Niemniej jednak warto mieć na sobie rękawiczki, ponieważ ślina i ewentualna krew, która pojawiłaby się w wyniku urazu mogą być materiałem potencjalnie zakaźnym.

  • Udzielanie pomocy osobie w trakcie ataku drgawek powinno polegać na włożeniu czegoś do ust – MIT!

Wsadzając coś do zaciśniętych ust poszkodowanego nie ochronimy przed odgryzieniem sobie języka ponieważ szczęki poszkodowanego już wtedy są mocno zaciśnięte (szczękościsk). Próbując na siłę otworzyć jamę ustną możemy jedynie zaszkodzić poszkodowanemu, jak i sobie (ryzykując przygryzienie lub utratę palców).

Patrycja_Psuj

Autor

Patrycja Psuj

Dusza podróżnika, która nie usiedzi. Walczy dzielnie, aby pogodzić pracę jako product marketing manager, project manager, ratownik medyczny, psycholog oraz wykładowca akademicki. Fanka Gwiezdnych Wojen i Star Treka. W wolnych chwilach bloguje.

Podziel się się wiedzą ze znajomymi

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

To również może Cię zainteresować:​

Dołącz do programu

Pobierz przykładowy wniosek

Wypełnij dane a otrzymasz dodatkowo poradnik