- Patrycja Psuj
- 13 października, 2020
- 112, aplikacje, mobile, mobilne, operator 112, pierwsza pomoc, pomoc, telefon
Aplikacje ratunkowe – technologia w służbie życiu i zdrowiu
Życie pędzi jak rozpędzona kolejka w parku rozrywki. Razem z nim także technologia, która czynić je bezpieczniejszym. W tym celu programiści tworzą podręczne narzędzia pomagające w sytuacji zagrożenia życia. Aplikacje na urządzenia mobilne pomogą rozpoznać zawał serca, umożliwią znalezienie najbliższego AED lub pozwolą bezgłosowo wezwać pomoc. Przyszłość zaczęła się dobrą chwilę temu – warto z niej skorzystać.
W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy zestawienie aplikacji związanych z pierwszą pomocą i defibrylatorami AED. Polecamy tylko te sprawdzone i ściągnięte na swoje telefony (a czasem także tablety). Wszystkie są bezpłatne, więc możecie śmiało instalować i mieć je zawsze pod ręką.
Aplikacje o pierwszej pomocy
- Pierwsza pomoc LUX MED. Sp. z o.o.
Opracowana przez lekarzy i ratowników tworzących Grupę LUX MED aplikacja zawiera obrazkowe i tekstowe instrukcje udzielania pierwszej pomocy i prawidłowego zachowania w sytuacjach zagrażających życiu. Ciekawymi funkcjami aplikacji jest metronom wyznaczający prawidłowym rytm uciśnięć klatki piersiowej podczas prowadzenia RKO. Jeżeli będziemy chcieli sprawdzić swoją wiedzę – aplikacja zawiera grę dotyczącą zasad udzielania pomocy.

- Pierwsza pomoc w sytuacjach zagrożeń
Aplikacja stanowi kompendium wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Możemy w niej znaleźć algorytmy pierwszej pomocy, asystenta RKO, lokalizator, numery alarmowe i filmy instruktażowe. Aplikacja w języku polskim i angielskim. Dostępna tylko na Android.
Dodatkowo warto wspomnieć o jej właściwościach odbijania ok. 80% promieniowania podczerwonego.

- St John Ambulance First Aid (aplikacja anglojęzyczna)
Pomimo faktu, że aplikacja St Jonh Ambulance jest dostępna tylko w języku angielski wrzucamy ją do tego zestawienia – bo jest tego warta. Powstała z prostego założenia: każdy wymagający udzielenia pomocy powinien ją otrzymać. Aplikacja zawiera najważniejsze scenariusze udzielania pomocy i instruuje ratownika za pomocą ilustracji i komunikatów głosowych.

Aplikacje mapujące i wyszukujące AED
- Staying Alive
Żeby móc użyć defibrylator AED trzeba wiedzieć, gdzie go znaleźć. W tym celu powstała mapa AED, która z powodzeniem działa w kilku krajach (Niemcy, Francja, Chorwacja, Polska). Jest to obecnie jedyna aplikacja zawierająca aktualizacje i możliwość weryfikacji zgłoszonych defibrylatorów AED – oznacza to, że każdy z nas może dodać nowy AED w okolicy w aplikacji. Poza tymi funkcjonalnościami aplikacja posiada instrukcję użycia AED. Darmowa zarówno na Androidzie jak i iOS. Polecamy!

Ratunek nad wodą i w górach
- Ratunek
Jeżeli jesteś świadkiem albo uczestnikiem wypadku (lub zaginięcia) w górach lub nad wodą, to użycie aplikacji Ratunek może uratować Ci skórę. Ratunek pozwala na kontakt telefoniczny z ratownikami TOPR (w Tatrach), GOPR (w pozostałych pasmach górskich) oraz WOPR nad wodą i jest jedyną zaaprobowaną i dołączoną do systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku organizacjom ratowniczym. Aplikacja w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej umożliwiając ratownikom udzielenie pomocy. Koniecznie zainstalujcie przed urlopem!
Słowacką siostrą bliźniaczką tej aplikacji jest Horská záchranná služba – ściągnijcie ją na telefon jeżeli wybieracie się w Tatry Słowackie.

- Bezpieczne Kąpieliska
Aplikacja informuje o dostępnych i bezpiecznych kąpieliskach na terenie kraju. Kąpieliska zaznaczone w aplikacji są pod kontrolą GIS i zgodnie z przepisami – pod opieką ratownika. Znajdziemy w niej także materiał filmowy, który porusza tematy bezpieczeństwa nad wodą. Aplikacja dodatkowo zbiera dane dotyczące czystości wody.

Zgłoszenia alarmowe
- Alarm-112
Aplikacja Alarm-112 przeznaczona jest dla osób przebywających na terenie Polski i pozwala na zgłoszenie zdarzenia alarmowego na numer 112 bez konieczności używania komunikacji głosowej – aplikacja jest tym samym idealnym narzędziem dla osób niepełnosprawnych. Zgłoszenie tworzy się za pomocą wyboru dostępnych piktogramów. Wymagana rejestracja. Dodatkowo przez aplikację można komunikować się z operatorem numerów alarmowych za pomocą wiadomości SMS.

- RSO – Regionalny System Ostrzegania
Zadaniem aplikacji RSO jest powiadamianie o lokalnie występujących zagrożeniach i stanowi ona jedno z narzędzi służących do informowania społeczeństwa o zagrożeniach na terenie Polski. RSO powstała przy współpracy MSWiA z Telewizją Polską S.A. Poprzez tę aplikacje Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego przekazują powiadomienia, ostrzeżenia i ostrzeżenia alarmowe. W aplikacji jest także dostępna obszerna biblioteka poradników postępowania w sytuacjach kryzysowych.


Autor
Patrycja Psuj
Dusza podróżnika, która nie usiedzi. Walczy dzielnie, aby pogodzić pracę jako product marketing manager, project manager, ratownik medyczny, psycholog oraz wykładowca akademicki. Fanka Gwiezdnych Wojen i Star Treka. W wolnych chwilach bloguje.
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
To również może Cię zainteresować:
Chmura tagów
AED akcesoria apteczka apteczka modułowa apteczka samochodowa bateria BEZPIECZEŃSTWO choroby choroby zakaźne COVID-19 defibrylacja Defibrylator defibrylatory dzieci elektrody fantom koszykówka kurs laerdal NZK OSP peli philips pierwsza pomoc pierwszapomoc piłka nożna praca prezenty przestrzeń miejska psycholog psychologia resuscytacja RKO SERCE sport straż pożarna szczepienia szczepionka SZKOLENIE traumakit trauma kit webinar webinarium wypadek zdrowie