- Patrycja Psuj
- 21 stycznia, 2020
- Krwotoki
Bez paniki - to tylko krwotok z nosa!
Krwotok z nosa zdarza się bardzo często i niejednokrotnie nie jest wynikiem urazu. Może wystąpić u osoby w każdym wieku. Udzielanie pomocy w sytuacji krwotoku z nosa nie jest trudne – ważne aby zapamiętać kilka ważnych informacji, które pozwolą skutecznie pomóc w takiej sytuacji.

Przyczyny krwotoków z nosa
Najczęstsze przyczyny krwotoku z nosa nie są niebezpieczne dla życia chorego, ponieważ lokalizacja krwotoków znajduje się w przedniej części jamy nosowej. Krwotoki wynikają głównie z podrażnienia błony śluzowej nosa (np. w przebiegu chorób), obecnością ciał obcych w nosie, bądź urazów twarzy (uderzenia, upadki, pobicia). Do poważniejszych przyczyn zalicza się obecność różnych schorzeń, np.: zmian naczyniowych, zaburzeń krzepliwości krwi, nowotworów.

Głowa w dół!
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas udzielania pomocy w przypadku krwotoku z nosa jest polecenie odchylenia głowy poszkodowanego do tyłu. Takie postępowanie może pogorszyć stan poszkodowanego, ponieważ spowoduje spływanie krwi do gardła, wywołując nudności, wymioty a nawet doprowadzić do trudności w oddychaniu.
Należy polecić poszkodowanemu przyjęcie pozycji siedzącej i lekkie pochylenie głowy do przodu. Poszkodowany w takiej pozycji powinien uciskać skrzydełka nosa palcem wskazującym i kciukiem przez kilka minut. Jeżeli poszkodowany ma niedrożny nos – znajdują się w nim skrzepy krwi, bądź katar – należy najpierw polecić oczyszczenie go poprzez wydmuchanie a następnie rozpocząć tamowanie. W przypadku kiedy pomagamy poszkodowanemu w tamowaniu zaleca się stosowanie środków ochrony osobistej: ubranie rękawiczek ochronnych i w razie potrzeby także okularów.
Utrata przytomności
W przypadku utraty przytomności poszkodowanego w przebiegu krwotoku z nosa należy go ułożyć w pozycji bezpiecznej (dawniej nazywanej boczną ustaloną), po uprzednim upewnieniu się, że poszkodowany oddycha prawidłowo.

Postępowanie w krwotoku z nosa:
- Uciśnij nozdrza z obu stron, gdy osoba w pozycji siedzącej pochyla się do przodu.
- Utrzymuj stały ucisk nozdrzy z obu stron, aż do zatrzymania krwawienia.
- Jeśli krwawienie nie ustaje, wzmocnij ucisk.
- Wezwij pomoc, dzwoniąc pod nr 112, jeśli: – nie możesz powstrzymać krwawienia w ciągu 15 minut, – krwawienie jest obfite, – krwawiący ma kłopoty z oddychaniem.
Kiedy skonsultować się z laryngologiem?
Zaleca się konsultację u laryngologa, jeśli w ciągu ostatniego miesiąca poszkodowany przeszedł miał zabieg laryngologiczny (np. operacja przegrody nosa lub zatok, plastyka nosa) lub doznał urazu obejmującego głowę. Warto zasięgnąć porady lekarskiej, gdy poszkodowany:
- przyjmuje leki przeciwkrzepliwe,
- ma wysokie ciśnienie tętnicze lub choruje na nadciśnienie tętnicze,
- epizody krwawień powtarzają się,
- ma stwierdzono chorobę krwi związaną z zaburzeniami krzepnięcia,
- choruje na chorobę nowotworową,
- krwawienie nie ustąpiło w ciągu 20 minut.

Autor
Patrycja Psuj
Dusza podróżnika, która nie usiedzi. Walczy dzielnie, aby pogodzić pracę jako product marketing manager, project manager, ratownik medyczny, psycholog oraz wykładowca akademicki. Fanka Gwiezdnych Wojen i Star Treka. W wolnych chwilach bloguje.
Podziel się się wiedzą ze znajomymi
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn