Zadławienie. Czym Jest Oraz Pierwsza Pomoc W Zadławieniu.

Zadławienie to jeden ze stanów nagłego zagrożenia życia, podczas którego w naszych drogach oddechowych utyka pokarm lub inne ciało obce i utrudnia lub całkowicie nie pozwala na dopływ powietrza do płuc. Czym możemy się zadławić?

W przypadku dzieci najczęściej są to cukierki lub drobne przedmioty (zabawki/monety), w przypadku dorosłych zazwyczaj pokarm. Zadławić można się praktycznie wszystkim co trafia do naszych ust. Jak pomóc dławiącemu się dziecku czy dławiącej się osobie dorosłej?

Ważne, by zdawać sobie sprawę, że z pozoru błahe zadławienie to dziś jedna z głównych przyczyn przypadkowej śmierci na świecie. Ten najgorszy scenariusz dotyczy głównie dzieci i osób po 65. roku życia. Istotne znaczenie mają również potencjalne powikłania zakrztuszenia.

Nasz organizm potrzebuje do życia tlenu. Dostarczamy go poprzez układ oddechowy. W płucach następuje przekazanie tlenu do krwii, żeby ta mogła dostarczyć go do najmniejszego skrawka naszego organizmu. Problem pojawia się, gdy w płucach zabraknie tlenu, a to właśnie się dzieje, gdy się krztusimy. Jeśli ta sytuacja się przedłuża nasze komórki, w tym komórki ośrodkowego układu nerwowego (m.in. mózgu), nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu i zaczynają obumierać. W takiej sytuacji odwrócenie przyczyny braku tlenu jest kluczowe, liczy się też czas.

Zadławienie możemy podzielić na:

  • częściowe – oznacza, że niedrożność jest częściowa, drogi oddechowe nie są całościowo zablokowane przez ciało obce. Osoba zadławiona jest w stanie oddychać, choć z lekką trudnością, potrafi również mówić. 
  • całkowite – oznacza, że drogi oddechowe zostały zablokowane prawie całkowicie, ciało obce zupełnie blokuje drogi oddechowe, poszkodowany nie jest w stanie oddychać, kaszleć i mówić. Może u niego dojść do utraty przytomności. To stan bezpośredniego zagrożenia życia. 

Jak pomóc w przypadku zakrztuszenia osoby dorosłej?

zakrztuszenie częściowe – rozpoznasz je łatwo, pacjent potrafi mówić, nabiera powietrza przed kaszlem, kaszle i w pełni reaguje. Twoje działania będą polegać na:

  • zachęcaniu do kaszlu – to nasz naturalny mechanizm, dzięki niemu pacjent ma szansę sam poradzić sobie z tą sytuacją i usunąć ciało obce z dróg oddechowych
  • wsparciu pacjenta – zakrztuszenie to dość stresująca sytuacja, powiedz, że jesteś, że kaszel pomaga, zachowuj spokój i uspokajaj pacjenta 
  • obserwacji – nie zostawiaj poszkodowanego samego, dopóki nie upewnisz się, że drogi oddechowe są drożne 
  • jeśli kaszel nie jest efektywny – wezwij pomoc dzwoniąc na numer alarmowy.  

zakrztuszenie całkowite – pacjent jest wciąż przytomny, ale nie jest w stanie mówić, z trudnością oddycha, kaszel jest nieefektywny i słabnie, wykonuje gesty oznaczające duszenie się. Działaj! Tu liczy się czas!

  • pochyl poszkodowanego do przodu, uderz pięć razy, energicznie w przestrzeń między łopatkami, sprawdź czy te działania były skuteczne (i poszkodowany może oddychać), jeśli nie:
  • stań za pacjentem, obejmij go pod pachami, umieszczając jedną dłoń zwiniętą w pięść powyżej pępka i chwyć ją drugą dłonią, następnie bardzo energicznie przyciągnij ręce do siebie i lekko ku górze (patrz rysunek). Jeśli jest taka potrzeba, powtórz do pięciu razy
  • jeśli pacjent wciąż jest zakrztuszony – powtarzaj na przemian: 5 uderzeń w przestrzeń międzyłopatkową i 5 uciśnięć nadbrzusza
  • pamiętaj by wezwać pomoc dzwoniąc na numer alarmowy!

pacjent nieprzytomny – jeśli pacjent przestał oddychać i stracił przytomność w wyniku zakrztuszenia, Twoje postępowanie polegać będzie na przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). 

  • wezwij pogotowie (numer 112 lub 999, podaj adres oraz przekaż informacje o stanie pacjenta, pamiętaj by nie rozłączać się jako pierwszy, zawsze poczekaj na informację od dyspozytora, że ma wszystkie potrzebne informacje, dodatkowo może Cię wspierać w Twoich działaniach)
  • ułóż pacjenta na plecach i rozpocznij uciśnięcia klatki piersiowej (uciskaj środek klatki piersiowej, głębokość: 5-6 cm, tempo: 100-120/min)
  • po wykonaniu 30 uciśnięć udrożnij drogi oddechowe – odchyl głowę pacjenta do tyłu i sprawdź czy w jamie ustnej widoczne jest ciało obce,jeśli tak, wyjmij je 
  • kontynuuj uciśnięcia klatki piersiowej i próby usunięcia ciała obcego.

Jak pomóc w przypadku zakrztuszenia dziecka?

dzieci i niemowlęta (dzieci poniżej 1. r.ż.) – objawy zakrztuszenia są u nich dość podobne, natomiast postępowanie będzie inne:

  • wykonaj 5 uderzeń w plecki dziecka – połóż malucha na swoim przedramieniu, główka dziecka będzie leżeć na twojej dłoni (chwyć kciukiem i palcem wskazującym za żuchwę), sprawdzaj czy ciało opce się wysuwa
  • jeśli uderzenia nie pomogły, przejdź do uciśnięć klatki piersiowej – obróć malucha na plecy i dwoma palcami uciskaj środek mostka (uciśnięcia powinny być energiczne, na głębokość ⅓ klatki piersiowej, tempo: 100-120/min), wykonaj 5 uciśnięć, sprawdź czy ciało obce się wysunęło
  • jeśli nie ma poprawy – powtarzaj czynności
  • pamiętaj o wezwaniu pomocy dzwoniąc na numer alarmowy
  • w przypadku utraty przytomności – przejdź do wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

dzieci – postępowanie w przypadku zadławień u dzieci jest bardzo podobne do działań jakie podejmujemy u osoby dorosłej. Podstawowe różnice wynikają z konieczności dopasowania pozycji do wzrostu poszkodowanego dziecka. 

  • uderzenia w plecy – usiądź i przełóż dziecko przez swoje kolano tak, aby było pochylone głową w dół, wykonaj 5 uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Jeśli nie przyniosło to zamierzonego efektu, przejdź do kolejnego kroku:
  • uciśnięcia nadbrzusza – przyklęknij za dzieckiem i wykonaj uciśnięcia nadbrzusza tak, jak u osoby dorosłej
  • powtarzaj czynności aż do usunięcia ciała obcego
  • pamiętaj o wezwaniu pomocy dzwoniąc na numer alarmowy
  • w przypadku utraty przytomności – przejdź do wykonywania RKO.

Life Vac LV01

Zdarzają się sytuacje, w których metody pierwszej pomocy – uderzenia w przestrzeń międzyłopatkową czy uciskanie nadbrzusza – okazują się nieskuteczne lub ich wykonanie jest utrudnione albo niemożliwe (np. u osób sparaliżowanych, na wózku inwalidzkim czy u kobiet w ciąży). Warto rozważyć wtedy użycie urządzenia, które wspomaga pomoc osobie zadławionej (np. LifeVac). Są to urządzenia ssące opracowane w celu udrożnienia dróg oddechowych u osoby zadławionej, gdy standardowy protokół pierwszej pomocy został zastosowany bez powodzenia. Są również stosowane w samopomocy. Dzięki specjalnemu zaworowi udaje się spowodować jednokierunkowe zasysanie powietrza a tym samym usunięcie ciała obcego z układu oddechowego.

Czy można zapobiegać zadławieniom?

W przypadku mniejszych dzieci należy pamiętać, że układ połykania u nich nie jest w pełni rozwinięty, dzieci nie do końca radzą sobie jeszcze z żuciem a mleczne zęby (o ile dziecko jest już ich posiadaczem) nie potrafią w dostateczny sposób rozdrobnić dużych fragmentów pokarmów.

Dlatego:

  • podawaj dziecku pokarm w formie dostosowanej do wieku (dostosuj wielkość kęsów do możliwości dziecka, unikaj twardych cukierków, gum do żucia, uważaj na orzechy)
  • nadzoruj dziecko podczas spożywania posiłków, dbaj o pozycję w jakiej dziecko je
  • ucz malucha, by do buzi wkładało małe porcje jedzenia
  • uważaj na zabawki i inne małe przedmioty, które mogą wydać się dziecku ciekawe (i dobre do włożenia do buzi…).

Osoby dorosłe powinny:

  • dbać o brak pośpiechu w trakcie jedzenia i picia
  • jeść z uważnością
  • unikać jedzenia w dziwnych pozycjach.

Zadławienie, wbrew pozorom, zdarza się często i jest stanem zagrożenia życia, dlatego kluczowa jest znajomość zasad pierwszej pomocy oraz szybka reakcja. Jest to wie

Udostępnij wpis:

Facebook
Twitter
LinkedIn

Obserwuj nas po więcej

Zobacz jak pokazujemy, że pierwsza pomoc jest prosta!

Na czasie

Polecane wpisy

Prezenty Świąteczne Last Minute

Już tylko dwa tygodnie dzielą nas od domowego kociokwiku związanego z narodzeniem Jezuska. Jak co roku wody płodowe odejdą zanim miliony gospodyń domowych uzna, że

Przybieżeli Po Prezenty

Ponad dwa tysiące lat temu na liście top prezentów pierwsze trzy miejsca zajmowały: złoto, kadzidło i mirra. Co do złota nie będziemy polemizować, ale na

Zapisz się na darmowy webinar - rozpocznij działania na rzecz bezpiecznej przyszłości!

Działamy według standardu

Otrzymaj darmową konsultację, aby podnieść poziom bezpieczeństwa w Twojej firmie.

Dostosujemy nasze szkolenia do Twojego środowiska pracy, zapewniając najwyższą jakość edukacji dla Twoich pracowników.
Upewnimy się, że Twoje defibrylatory i sprzęt ratowniczy są gotowe do natychmiastowego użycia w nagłych sytuacjach.
Zapewnimy, że Twoje procedury pierwszej pomocy oraz apteczki są zgodne z najnowszymi wytycznymi, gwarantując pełne przygotowanie na wszelkie ewentualności.

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Szkolenie z AEDMAX.PL. Wypełnij krótki formularz - nasz dział obsługi klienta skontaktuje się z Tobą.

Działamy według standardu

Otrzymaj darmową konsultację, aby podnieść poziom bezpieczeństwa w Twojej firmie.

Dostosujemy nasze szkolenia do Twojego środowiska pracy, zapewniając najwyższą jakość edukacji dla Twoich pracowników.
Upewnimy się, że Twoje defibrylatory i sprzęt ratowniczy są gotowe do natychmiastowego użycia w nagłych sytuacjach.
Zapewnimy, że Twoje procedury pierwszej pomocy oraz apteczki są zgodne z najnowszymi wytycznymi, gwarantując pełne przygotowanie na wszelkie ewentualności.

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Wynajem defibrylatora AED. Wypełnij krótki formularz - nasz dział obsługi klienta skontaktuje się z Tobą.

Działamy według standardu

Otrzymaj darmową konsultację, aby podnieść poziom bezpieczeństwa w Twojej firmie.

Dostosujemy nasze szkolenia do Twojego środowiska pracy, zapewniając najwyższą jakość edukacji dla Twoich pracowników.
Upewnimy się, że Twoje defibrylatory i sprzęt ratowniczy są gotowe do natychmiastowego użycia w nagłych sytuacjach.
Zapewnimy, że Twoje procedury pierwszej pomocy oraz apteczki są zgodne z najnowszymi wytycznymi, gwarantując pełne przygotowanie na wszelkie ewentualności.

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Zapisz się na darmowy webinar - rozpocznij działania na rzecz bezpiecznej przyszłości!

Działamy według standardu

Otrzymaj darmową konsultację, aby podnieść poziom bezpieczeństwa w Twojej firmie.

Dostosujemy nasze szkolenia do Twojego środowiska pracy, zapewniając najwyższą jakość edukacji dla Twoich pracowników.
Upewnimy się, że Twoje defibrylatory i sprzęt ratowniczy są gotowe do natychmiastowego użycia w nagłych sytuacjach.
Zapewnimy, że Twoje procedury pierwszej pomocy oraz apteczki są zgodne z najnowszymi wytycznymi, gwarantując pełne przygotowanie na wszelkie ewentualności.

Porozmawiaj z naszymi ekspertami

Rozpocznij działania na rzecz bezpiecznej przyszłości! - napisz do nas

Działamy według standardu

Otrzymaj darmową konsultację, aby podnieść poziom bezpieczeństwa w Twojej firmie.

Dostosujemy nasze szkolenia do Twojego środowiska pracy, zapewniając najwyższą jakość edukacji dla Twoich pracowników.
Upewnimy się, że Twoje defibrylatory i sprzęt ratowniczy są gotowe do natychmiastowego użycia w nagłych sytuacjach.
Zapewnimy, że Twoje procedury pierwszej pomocy oraz apteczki są zgodne z najnowszymi wytycznymi, gwarantując pełne przygotowanie na wszelkie ewentualności.
Paid Search Marketing
Email Marketing
Conversion Rate Optimization
Google Shopping
Influencer Marketing
Amazon Shopping
Explore all solutions