Już w 2012 roku rozpoczęliśmy działania mające poprawić bezpieczeństwo na kolei i obiektach z nią związanych – to było nie lada wyzwanie! Pierwszym zrealizowanym zadaniem było wyposażenie największych dworców w Polsce w defibrylatory AED, czego dokonaliśmy w ekspresowym tempie (i jak się okazuje nie były to działania bezsensowne – nasze defibrylatory już kilkanaście razy uratowały życie!).
Pociąg do AED
Następnie podjęliśmy wysiłki, aby defibrylatory pojawiły się w pociągach – zarówno podmiejskich, jak i dalekobieżnych. Uzbrajając pociągi wyznaczyliśmy nowe trendy w zakresie bezpieczeństwa podróżnych. Koleje Wielkopolskie jako pierwszy regionalny przewoźnik w Europie wyposażył wszystkie swoje pociągi w defibrylatory AED dostępne w przestrzeni pasażerskiej, zaraz za nimi podążyli kolejni przewoźnicy: PKP Intercity, Koleje Województwa Pomorskiego, Koleje Dolnośląskie, Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie, PolRegio. Defibrylatory dostarczamy także do nowo powstających pociągów Kolei Mazowieckich (największy przetarg na rynku kolejowym w Polsce!) Obecnie współpracujemy także ze wszystkimi producentami taboru kolejowego w Polsce: Stadlerem, Newagiem oraz Pesą.
Bezpieczna podróż dla każdego pasażera
Aby móc rozszerzać sieć defibrylatorów AED i zwiększać bezpieczeństwo podróżnych w naszym kraju stworzyliśmy program Bezpieczna Podróż. Program obejmuje działania zwiększające bezpieczeństwo użytkowników komunikacji lokalnej oraz krajowej poprzez podwyższenie standardu w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Chcemy, aby podróżujący (różnymi) środkami lokomocji niezależnie od pokonywanego dystansu byli bezpieczni. Działania w tym programie zmierzają do zwiększenia dostępności defibrylatorów oraz elementów służących udzielaniu pierwszej pomocy w środkach komunikacji takich jak pociągi dalekobieżne, pociągi regionalne, autobusy dalekobieżne, autobusy miejskie, tramwaje, statki i promy pasażerskie, a także samoloty.