Życie pędzi jak rozpędzona kolejka w parku rozrywki. Razem z nim także technologia, która czynić je bezpieczniejszym.
W tym celu programiści tworzą podręczne narzędzia pomagające w sytuacji zagrożenia życia. Aplikacje na urządzenia mobilne pomogą rozpoznać zawał serca, umożliwią znalezienie najbliższego AED lub pozwolą bezgłosowo wezwać pomoc. Przyszłość zaczęła się dobrą chwilę temu – warto z niej skorzystać.
W dzisiejszym wpisie przygotowaliśmy zestawienie aplikacji związanych z pierwszą pomocą i defibrylatorami AED. Polecamy tylko te sprawdzone i ściągnięte na swoje telefony (a czasem także tablety). Wszystkie są bezpłatne, więc możecie śmiało instalować i mieć je zawsze pod ręką.
Aplikacje o pierwszej pomocy
- Pierwsza pomoc LUX MED. Sp. z o.o.
Opracowana przez lekarzy i ratowników tworzących Grupę LUX MED aplikacja zawiera obrazkowe i tekstowe instrukcje udzielania pierwszej pomocy i prawidłowego zachowania w sytuacjach zagrażających życiu. Ciekawymi funkcjami aplikacji jest metronom wyznaczający prawidłowym rytm uciśnięć klatki piersiowej podczas prowadzenia RKO. Jeżeli będziemy chcieli sprawdzić swoją wiedzę – aplikacja zawiera grę dotyczącą zasad udzielania pomocy.
- Pierwsza pomoc w sytuacjach zagrożeń
Aplikacja stanowi kompendium wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Możemy w niej znaleźć algorytmy pierwszej pomocy, asystenta RKO, lokalizator, numery alarmowe i filmy instruktażowe. Aplikacja w języku polskim i angielskim. Dostępna tylko na Android.
Dodatkowo warto wspomnieć o jej właściwościach odbijania ok. 80% promieniowania podczerwonego.
- St John Ambulance First Aid (aplikacja anglojęzyczna)
Pomimo faktu, że aplikacja St Jonh Ambulance jest dostępna tylko w języku angielski wrzucamy ją do tego zestawienia – bo jest tego warta. Powstała z prostego założenia: każdy wymagający udzielenia pomocy powinien ją otrzymać. Aplikacja zawiera najważniejsze scenariusze udzielania pomocy i instruuje ratownika za pomocą ilustracji i komunikatów głosowych.
Aplikacje mapujące i wyszukujące AED
- Staying Alive
Żeby móc użyć defibrylator AED trzeba wiedzieć, gdzie go znaleźć. W tym celu powstała mapa AED, która z powodzeniem działa w kilku krajach (Niemcy, Francja, Chorwacja, Polska). Jest to obecnie jedyna aplikacja zawierająca aktualizacje i możliwość weryfikacji zgłoszonych defibrylatorów AED – oznacza to, że każdy z nas może dodać nowy AED w okolicy w aplikacji. Poza tymi funkcjonalnościami aplikacja posiada instrukcję użycia AED. Darmowa zarówno na Androidzie jak i iOS. Polecamy!
Ratunek nad wodą i w górach
- Ratunek
Jeżeli jesteś świadkiem albo uczestnikiem wypadku (lub zaginięcia) w górach lub nad wodą, to użycie aplikacji Ratunek może uratować Ci skórę. Ratunek pozwala na kontakt telefoniczny z ratownikami TOPR (w Tatrach), GOPR (w pozostałych pasmach górskich) oraz WOPR nad wodą i jest jedyną zaaprobowaną i dołączoną do systemu powiadamiania o zgłoszeniu wypadku organizacjom ratowniczym. Aplikacja w trakcie zgłoszenia wypadku podaje dokładną lokalizację osoby dzwoniącej umożliwiając ratownikom udzielenie pomocy. Koniecznie zainstalujcie przed urlopem!
Słowacką siostrą bliźniaczką tej aplikacji jest Horská záchranná služba – ściągnijcie ją na telefon jeżeli wybieracie się w Tatry Słowackie.
- Bezpieczne Kąpieliska
Aplikacja informuje o dostępnych i bezpiecznych kąpieliskach na terenie kraju. Kąpieliska zaznaczone w aplikacji są pod kontrolą GIS i zgodnie z przepisami – pod opieką ratownika. Znajdziemy w niej także materiał filmowy, który porusza tematy bezpieczeństwa nad wodą. Aplikacja dodatkowo zbiera dane dotyczące czystości wody.
Zgłoszenia alarmowe
- Alarm-112
Aplikacja Alarm-112 przeznaczona jest dla osób przebywających na terenie Polski i pozwala na zgłoszenie zdarzenia alarmowego na numer 112 bez konieczności używania komunikacji głosowej – aplikacja jest tym samym idealnym narzędziem dla osób niepełnosprawnych. Zgłoszenie tworzy się za pomocą wyboru dostępnych piktogramów. Wymagana rejestracja. Dodatkowo przez aplikację można komunikować się z operatorem numerów alarmowych za pomocą wiadomości SMS.
- RSO – Regionalny System Ostrzegania
Zadaniem aplikacji RSO jest powiadamianie o lokalnie występujących zagrożeniach i stanowi ona jedno z narzędzi służących do informowania społeczeństwa o zagrożeniach na terenie Polski. RSO powstała przy współpracy MSWiA z Telewizją Polską S.A. Poprzez tę aplikacje Wojewódzkie Centra Zarządzania Kryzysowego przekazują powiadomienia, ostrzeżenia i ostrzeżenia alarmowe. W aplikacji jest także dostępna obszerna biblioteka poradników postępowania w sytuacjach kryzysowych.